https://www.radioezam.com/VCIZ/

یک روز در عظام

ما در عظام، روزمان را شب می‌کنیم و همکارانی داریم که شبشان را روز می‌کنند. همه همدیگر را می‌بینیم اما آیا واقعا می‌دانیم همکار و دوستمان که هر روز با خنده به هم خسته نباشید می گوییم و از کنارمان عبور می کند دقیقا در عظام چه می‌کند؟ ما وقتی می‌توانیم بگوییم یک خانواده‌ایم که بدانیم دیگر اعضای خانواده در چه حالی هستند و دقیقا چه می‌کنند. یک روز در عظام، فرصتی به ما می‌دهد تا با زندگی روزانه دوستان و همکارانمان در عظام آشنا شویم. اینجا آدم‌ها ازخودشان می‌گویند، و کاری که هر روز می‌کنند. 
یک روز در عظام | ۰۸ خرداد ۱۴۰۲

در برگه‌ی خردادماه تقویم عظام دو مناسبت اختصاصی وجود دارد. یکی از این مناسبت‌ها تاسیس شرکت پویان‌صنعت‌نهاد است. کارخانه‌ای که به عنوان اولین و تنها کارخانه‌ی تمام اتوماتیک تولید بلبرینگ در ایران شناخته می‌شود و این روزها وارد یازدهمین سال فعالیت خود شده است. همین موضوع بهانه‌ی خوبی بود تا سراغ یکی از پرسنل این کارخانه برویم ودرباره‌ی حال‌وهوای کار در آن‌جا با او صحبت کنیم. سعید عیدی یکی از پرسنل خط تولید است که با سِمت اپراتور خط پنج قسمت ماشین‌کاری مشغول کار است.

یک روز در عظام | ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲

هر کدام از ما هر روز حداقل دو بار از کنار هر کیوسک نگهبانی رد می‌شویم، ولی کمتر پیش آمده که به جزئیات و سختی‌های کار نگهبان‌ها فکر کنیم. همین موضوع بهانه‌ای شد تا این بار در تحریریه‌ی رادیو عظام سراغ یکی از نگهبان‌های مجموعه‌ی عظام برویم. نگهبانی که به اطرافش هم بی‌تفاوت نیست و خارج از چارچوب وظیفه به کمک همکاران هم می‌آید. زاهد زارعی، 36 ساله، متولد سنقر و بزرگ شده‌ی کرمانشاه است. او از طریق معرفی یکی از نزدیکانش با مجموعه‌ی عظام آشنا و مشغول همکاری شده است. شاید خیلی از اهالی عظام او را دیده باشند که مشغول کمک کردن به دوستانی است که بر اثر بی‌احتیاطی ماشین‌شان در جوی آب گیر کرده است. با او درباره‌‌ی کارهای معمول نگهبانی در عظام و همین کارهای غیر معمول و دل‌سوزانه صحبت کرده‌ایم.

یک روز در عظام | ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲

به مناسبت روز جهانی کارگر این‌بار سراغ یکی از کارگران زحمت‌کش و خوش‌ذوق کارخانه‌ی پایاذوب رفتیم. منصور رشیدی متولد 1353 در مینودشت اصفهان است و از سال 92 در پایاذوب روی چنگ صنعتی کار می‌کند. ایشان به نوعی همکار افتخاری ما در رادیو عظام هم به شمار می‌آیند و با بازخوردهای خوبی که از خواندن مطالب می‌دهند، به ما در به دست آوردن ذائقه‌ی مخاطبان کمک می‌کنند.

یک روز در عظام | ۲۸ فروردین ۱۴۰۲

اصغر رحمانی از کارگران کم‌حرف و ساکت افغانستانی است که در فضای سبز هلدینگ عظام مشغول به کار است. خیلی از کارمندان هلدینگ عظام روزهای زیادی او را با لباس سبز در حال آبیاری گل‌های اتاق‌ها یا محوطه دیده‌اند. رسیدن بهار و سبز شدن درختان بهانه‌ی خوبی بود تا سراغ او برویم و درباره‌ی کار و زندگی با هم گفت‌وگو کنیم.

یک روز در عظام | ۰۹ اسفند ۱۴۰۱

گفت‌وگو با بهرام عزیزی، باغبان هلدینگ عظام

یک روز در عظام | ۱۰ بهمن ۱۴۰۱

احمد دیاله‌آبادی، متولد اول فروردین ۱۳۴۳ است و هفت سال پیش، بعد از بازنشستگی به خانواده‌ی عظام پیوسته است. کار بعد از بازنشستگی را سخت نمی‌داند و به نظرش کار هم عبادت است و هم تفریح. می‌گوید آدم وقتی در خانه بنشیند حوصله‌اش سر می‌رود و فرسوده می‌شود، بنابراین باید تا جایی که توان داری کار کنی. با او در یک روز سرد و برفی صحبت کردیم و خاطرات‌شان را شنیدیم.

یک روز در عظام | ۱۸ دی ۱۴۰۱

اصغر کریم‌خانی متولد 1365 است و دوازده سال است که عضوی از خانواده‌ی بزرگ عظام شده. تعهد و علاقه‌ی او به کار آن‌قدر زیاد بوده که در سال 1400 او را به عنوان کارگر نمونه‌ی تاراذوب انتخاب کردند. آقای کریم‌خانی یکی از انبارداران این کارخانه است و روزها سوار بر لیفتراک به قسمت‌های مختلف می‌رود. کاری که از دور به نظر هیجان‌انگیز است ولی از نزدیک پیچیدگی‌هایی دارد. از او خواستیم تا درباره‌ی خودش و یک روز کاری‌اش در عظام برای ما صحبت کند.

یک روز در عظام | ۱۰ دی ۱۴۰۱

اگرچه که شغل سجاد آذریو در عظام بسیار مهم است اما ارتباطی با تولید قطعات خودرو ندارد. او یکی از آشپز‌های هلدینگ است و سال‌ها در این مجموعه کار کرده. او در سال 1372 از شمال ایران به تهران آمده و حدود هفده سال است که در عظام کار می‌کند. با آقای آذریو درباره‌ی عظام و یک روز کاری خود صحبت کردیم.

یک روز در عظام | ۰۵ آذر ۱۴۰۱

ما در عظام امنیت شغلی داریم، گفت‌وگو با امید باقری، از پرسنل شرکت پیستون تبریز.

یک روز در عظام | ۲۸ آبان ۱۴۰۱

مجموعه عظام روند رو به رشدی داشته است، گفتگو با علی رستمی در مجموعه سازه سیم.