وبلاگ

آموزش | ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲

یکی از خاطرات ثابت پدر و مادرها و حتی پدربزرگ و مادربزرگ‌ها، کار  کردن در تابستان است. نوجوانی نسل‌های قبلی به محض تمام شدن مدرسه، در کارگاه‌ها، مغازه‌ها و خیاط‌‌خانه‌ها و خلاصه هر جای دیگری که کارآموز قبول می‌کردند سپری می‌شد و تابستان فرصت خوبی برای یادگیری مهارتی تازه و درآوردن کمی پول بود. حالا شکل کارها عوض شده و خیلی از نوجوانان ترجیح می‌دهند به جای بیرون رفتن، در خانه و با کمک اینترنت کسب درآمد کنند. در ادامه با ۵ مهارت پول‌ساز برای نوجوانان آشنا می‌شوید:

اشتغال و کارآفرینی | ۱۹ فروردین ۱۴۰۲

اگرچه که پادکست‌ها جای خودشان را در زندگی جوان‌ترها پیدا کرده‌اند، اما هنوز برای خیلی از ‌مردم نام غریب و ناآشنایی دارند. این مطلب رادیو عظام برای همان دسته‌ی دوم است. برای آن‌هایی که تازه تصمیم گرفته‌اند وقت‌های آزادشان را با گوش دادن به پادکست پر کنند. در اصطلاح معمول به مجموعه فایل‌های صوتی که در ‌سایت‌ها یا شبکه‌های بارگذاری می‌شود پادکست می‌گویند. تنوع پاکست‌ها باعث شده تا با هر سن و سلیقه‌ای بتوانید با خیال راحت یک پادکست مناسب حال‌تان پیدا کنید. قبلا در یکی از مطالب رادیو عظام به شکل خلاصه به این موضوع اشاره کرده بودیم. این‌جا مفصل‌تر سراغ چند پادکست محبوب رفته‌ایم، آن‌ها را معرفی کرده‌ایم و از راه‌های دسترسی به آن‌ها نوشته‌ایم. جای خیلی از پادکست‌های خوب فارسی در این مطلب خالی است. به خاطر همین در آینده‌ی نزدیک‌ فهرست دیگری از پادکست‌های پرطرفدار را منتشر خواهیم کرد.

اشتغال و کارآفرینی | ۲۲ اسفند ۱۴۰۱

برخورد با مشتریان و ارباب‌رجوع‌ها شاید ربطی به تخصص شغلی و مدرک تحصیلی نداشته باشد ولی در عین حال یکی از مهم‌ترین مولفه‌های موفقیت در کار است. تولید محصول با کیفیت و ارائه‌ی خدمات مطلوب یک کار فنی است، تبلیغات و بازاریابی برای پیدا کردن مشتری و مصرف‌کننده هم کاری تخصصی است اما بعد از طی این مراحل تازه هفت‌خوان به جای سخت‌ترش می‌رسد: راضی نگه داشتن مشتری. سال‌ها قبل بیل گیتس گفته بود: «محتوا پادشاه است.» ولی واقعیت این است که در سرزمین پهناور تجارت پادشاهان دیگری هم هستند. در صورتی که تجربه‌ی برخورد با مشتری‌ها را داشته باشید حتما به این نتیجه رسیده‌اید که اگرچه ما روی صندلی نشسته‌ایم و قرار است از طرف مقابل پول بگیریم ولی مشتری هم برای خودش پادشاهی است که می‌تواند کسب‌وکار ما را زیر و رو کند. این مطلب رادیو عظام مروری است بر چهار ترفند از هشت ترفند برخورد با این پادشاه بی‌تاج و تخت اما تاثیرگذار. 

مناسبت‌ها | ۱۵ اسفند ۱۴۰۱

چندین هزار سال است که سرو در این سرزمین ریشه دوانده. از زمان اجدادمان تا همین حالا، بین این همه درخت و گیاهی که دور و برمان هستند و نیستند، سرو از همه محبوب‌تر است. مقاوم بودن سرو در برابر سرما و خشکی، همیشه سبز بودنش، شکسته‌نشدن آن در طوفان‌ها، هرس‌پذیری بی‌دردسر، زیبایی و بلندی‌اش و البته ارجاعات فراوان فرهنگی و ادبی باعث شده تا این درخت جایگاه بسیار متفاوتی با بقیه‌ی گیاهان داشته باشد. روز درختکاری فرصت مناسبی بود تا سراغ سرو برویم و چند نکته‌ی خواندنی درباره‌ی این درخت محبوب را کنار هم بگذاریم.

خودرو | ۳۰ بهمن ۱۴۰۱

«از جمله چیزهایی که تازه دیده شده، کالسکه و درشکه‌های نفتی و الکتریکی است که با قوه‌ی بخار در همه جا تندتر از اسب حرکت می‌کند و راحت‌تر از درشکه و کالسکه‌ی اسب است؛ اتومبیل گویند.» اتفاقی که مسافر قاجاری در جملات قبل درباره‌ی آن نوشته برای خودش شگفت‌آور بوده و برای ما تنها یادآور یک تکنولوژی ساده و قدیمی است.

اشتغال و کارآفرینی | ۱۰ بهمن ۱۴۰۱

در روزگار ما نزدیک بودن محل کار به خانه موهبتی است که نصیب خیلی‌ها نمی‌شود. بسیاری از کارگران و کارمندان زمان زیادی از وقت‌شان را در مسیر می‌گذرانند. فاصله‌ی شهرک‌های صنعتی با شهرها و همین‌طور ترافیک‌های بی‌پایان کلان‌شهرها باعث شده تا طی کردن این مسیر هر روزه، سخت و خسته‌کننده باشد. اگر راننده نباشید، خوابیدن، فیلم دیدن و بازی کردن با گوشی اولین گزینه‌های روی میز است. اما می‌شود از این زمان و اجبار هر روزه به شکل دیگری هم استفاده کرد.

اشتغال و کارآفرینی | ۲۶ دی ۱۴۰۱

این روزها دعوا کردن آسان‌ترین کار است. شرایط اقتصادی و اجتماعی سخت‌تر از همیشه شده و مردم فشار زیادی را تحمل می‌کنند. در این وضعیت بحث‌های کوچک می‌توانند جرقه‌ی دعواهای بزرگ باشند و در چند دقیقه روابط ما با اطرافیان‌مان را زیر و رو کنند. برای جلوگیری از بحث و دعوا در جمع خانواده و با همسر و فرزندان ایده‌های زیادی مطرح شده، اما کمتر پیش آمده که در کتاب‌ها یا وبلاگ‌های روان‌‌شناسی برای بخش دیگری از روابط ما یعنی روابط کاری هم نسخه‌ای پیچیده شود. این مطلب قرار است یک راهنمای جمع‌وجور باشد برای سر و سامان دادن به بحث‌های کاری و مدیریت خشم در محل کار. (نکته‌ی ضروری: این راهکارها زمانی کارآمد است که شما شروع‌کننده‌ی بحث یا دعوا باشید.)

مناسبت‌ها | ۲۸ آبان ۱۴۰۱

۱۹ نوامبر مطابق با ۲۸ آبان ماه روز جهانی مرد است. سی سال است که این روز در تقویم‌های جهانی ثبت شده و کشورهای زیادی آن را جشن می‌گیرند.

اشتغال و کارآفرینی | ۲۴ آبان ۱۴۰۱

در قانون کار، کارگر کسی است که «به هر عنوان در مقابل دریافت حق‌السعی، اعم از مزد، حقوق، سهم سود و سایر مزایا به درخواست کارفرما کار می‌کند. » در چنین شرایطی خیلی از ما در برابر قانون کارگریم و حق و حقوق مشخصی داریم. اما ادای این حق و حقوق و میزان پایبندی به قانون همیشه حرف و حدیث‌های زیادی همراه خودش داشته. گاهی کارفرما‌ها برای منافع خودشان بعضی از حقوق قانونی کارگر را زیر پا می‌گذارند و همین باعث می‌شود تا کار به دادگاه و شکایت برسد. اینجا پنج مورد شایعی که کارگر می‌تواند به خاطر آن شکایت کند را فهرست کرده‌ایم. البته بهتر است دو طرف تلاش کنند تا مشکل را دوستانه و بدون رفتن به اداره‌ی کار حل کنند. چراکه شکایت کردن هم پیچیدگی‌ها و دوندگی‌های زیادی دارد.

اشتغال و کارآفرینی | ۰۱ آبان ۱۴۰۱

همه‌ی ما بخش زیادی از روز را در محیط کار می‌گذرانیم. فضایی که معاش و تامین هزینه‌های زندگی‌مان به حضور در آن گره خورده و حتی اگر از آن رضایت نداشته باشیم، نمی‌توانیم به راحتی آن را ترک کنیم. اما رضایت از کار فقط به کارفرما، حقوق و مزایا و جایگاه شغلی بستگی ندارد. برخورد با همکاران‌مان و دوستی‌هایی که در محل کار می‌سازیم می‌تواند نقش بسیار مهمی در رضایت شغلی داشته باشد.

اشتغال و کارآفرینی | ۲۳ شهریور ۱۴۰۱

مهم نیست چقدر انگیزه کار دارید، همه ما وظایفی داریم که نمی‌خواهیم انجام دهیم. شاید آن‌ها را خسته کننده، بیهوده، وقت گیر، آزاردهنده یا دارای اضطراب بدانیم. پس چگونه در این نوع موقعیت‌ها انگیزه پیدا کنیم؟ اولین قدم این است که بدانید انگیزه گرفتن به این معنا نیست که باید احساس خاصی را تجربه کنید. شما می‌توانید تصمیم بگیرید که کاری را انجام دهید بدون اینکه هیچ وقت در مورد آن هیجان زده شوید، با پیدا کردن یک دلیل شخصی معنادار برای اینکه آن کار را انجام دهید. 

اشتغال و کارآفرینی | ۱۶ شهریور ۱۴۰۱

تعلق اجتماعی یکی از نیاز‌های اساسی انسان است که در DNA ما گنجانده شده است. ۴۰ درصد از مردم می‌گویند که در محل کار احساس انزوا می‌کنند و تعهد و مشارکت سازمانی آن‌ها در کار کمتر بوده است. حس تعلق سازمانی برای عملکرد مؤثر سازمانی امری حیاتی است و نبود آن، سازمان را متحمل هزینه‌های زیادی می‌کند. بدون احساس تعلق و ارزشمندی، انگیزه و تعهد کمتر می‌شود.

اشتغال و کارآفرینی | ۰۲ شهریور ۱۴۰۱

مدیران اغلب در مورد چگونگی ایجاد انگیزه مؤثر در کارکنان بدون دچار مشکل هستند. تحقیقات نشان می‌دهد که مدیران ابتدا باید دلیل بی‌انگیزگی کارکنان را قبل از اعمال یک استراتژی هدفمند شناسایی کنند.

اشتغال و کارآفرینی | ۱۹ مرداد ۱۴۰۱

هوش هیجانی می‌تواند باعث بهبود عملکرد شما در کار و زندگی شخصی شود، اما همه‌چیز به خود شما بستگی دارد. مسائلی مانند اعتمادبه‌نفس، تلقین، خوش‌بینی نسبت به مهارت‌های اجتماعی و مدیریت احساسات می‌توانند به روند موفقیت در تمام جنبه‌های زندگی شما شتاب دهند. در حقیقت می‌توان گفت اولین مولفه برای موفقیت در مدیریت کسب‌وکار، وجود هوش هیجانی بالا در مدیر است. که باید به روش‌های مختلف باعث تقویت هوش هیجانی شود. در این مقاله راهکارهایی برای افزایش هوش هیجانی مطرح شده است. 

اشتغال و کارآفرینی | ۲۲ تیر ۱۴۰۱

در طول فعالیت خود در شرکت‌های مختلف باید توانایی معرفی کردن خود به دیگران را داشته باشید. اگر از روش‌های درست و اصولی برای معرفی خود به دیگران استفاده کنید، می‌توانید تأثیر مثبتی از خود روی دیگران ایجاد کنید. بسیار مهم است که بدانید نحوه معرفی خود در یک محیط حرفه‌ای می‌تواند متفاوت از آنچه در یک محیط معمولی انجام می‌دهید، باشد. در این مقاله قصد داریم تا درباره نحوه معرفی حرفه‌ای خودمان و ایجاد حس خوب هنگام اولین مقابله با افراد مختلف و آماده شدن برای اولین مصاحبه شغلی، صحبت کنیم.