چند پیشنهاد متفاوت برای عیدی دادن به کارمندان

تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۴۰۱ | منبع: رادیو عظام
عید نزدیک است و خیلی از شرکت‌ها به دنبال تهیه‌ی بسته‌های نوروزی برای همکاران خود هستند. هدیه‌هایی که در عین کاربردی بودن بتواند در این روزگار لبخندی به لب کارمندان و کارگران بیاورد و آن‌ها را خوشحال کند. از دور به نظر می‌رسد که این بخش از وظایف منابع انسانی کار ساده و هیجان‌انگیزی است اما برخلاف تصور عمومی خرید اجزای بسته‌های عیدی برای افرادی با سلیقه‌های متفاوت پیچیدگی‌های زیادی دارد. فهرست زیر پیشنهادهای رادیوعظام به سازمان‌ها و شرکت‌های کوچک و بزرگی است که دوست دارند هدیه‌ی امسال را در ذهن همکاران‌شان ماندگار کنند. 

چند پیشنهاد متفاوت برای عیدی دادن به کارمندان

سری به دنیای دیجیتال

جایی در شبکه‌های اجتماعی نوشته بودند که بهترین هدیه‌ی امسال سازمان‌ها می‌تواند یک فیلترشکن یک‌ساله‌ی رایگان باشد. جدا از شوخی بودن این پیشنهاد و تلخی پشت این حرف، این ایده نشان می‌دهد که چقدر زندگی مجازی و واقعی ما در هم تنیده شده و هدیه‌هایی از جنس دنیای درون گوشی‌ها تا چه اندازه کاربردی است. اگرچه که ظاهر این عیدی در بسته‌های نوروزی چندان به چشم نمی‌آید اما می‌تواند دری به دنیای دیگر باشد و همکاران‌تان را بسیار خوشحال کند. یک دوره‌ی آموزشی متناسب با کار، بسته‌های آموزش زبان، کتاب الکترونیک و کتاب صوتی، اشتراک سایت‌های سرگرمی و کد تخفیف خرید از فروشگاه‌های آنلاین بخشی از هدیه‌هایی است که می‌توانید به آن فکر کنید. البته که دنیای مجازی بسیار گسترده است و با کمی جست‌وجو، به پیشنهادهای متفاوتی خواهید رسید.

چند پیشنهاد متفاوت برای عیدی دادن به کارمندان

یار همیشه مهربان
قیمت کتاب هم مثل بقیه‌ی کالاها حسابی گران شده و خیلی از مردم نمی‌توانند مثل گذشته‌ها کتاب بخرند. به خاطر همین در این روزگار کتاب هدیه‌ی بسیار ارزشمندی به حساب می‌آید و در آگاهی و توانمندتر کردن کارکنان‌ حسابی موثر است. پیشنهاد رادیو عظام انتخاب کتاب‌ در حوزه‌ی کسب‌وکار، روان‌شناسی یا داستانی است. البته با کمی جست‌وجوی بیشتر کتاب‌های مرتبط با فضای کاری‌تان را هم پیدا خواهید کرد. مثلا کسانی که شغل‌شان به نوعی با سفر مرتبط است می‌توانند سفرنامه تهیه کنند یا آن‌هایی که با آموزش و تدریس سروکار دارند می‌توانند سراغ کتاب‌های شخصیت‌هایی مثل توران میرهادی و باغچه‌بان بروند. در این میان سر زدن به انتشاراتی‌ها و کتابفروشی‌ها هم بسیار کمک‌کننده است. آن‌ها علاوه بر این‌که برای انتخاب بهترین کتاب کمک‌ می‌کنند، به کتاب‌های چاپ قدیم دسترسی دارند.

چند پیشنهاد متفاوت برای عیدی دادن به کارمندان

در ستایش تولیدکنندگان خرد
خرید از شرکت‌های بزرگ و برندها هم نیاز به تلاش کمتری دارد و هم خیال افراد تا حدودی از نتیجه‌ی کار راحت است. ولی منابع انسانی با کمی تحقیق می‌توانند سراغ گزینه‌های دیگری هم بروند و با یک تیر چند نشان بزنند. هم همکاران‌شان را با یک هدیه‌ی متفاوت غافلگیر کنند هم در این وانفسا چراغ یک کسب‌وکار کوچک را روشن نگه‌دارند و هم این‌که در هزینه‌هایشان صرفه‌جویی کنند. تولیدکننده‌های کوچک انگیزه‌ی زیادی برای بالا نگه داشتن‌شان کیفیت کار و حفظ مشتریان‌شان دارند و اهل تعامل‌اند. اگر قصد دارید در بسته‌ی عیدی‌تان مواد غذایی بگذارید حتما سری به این فروشنده‌ها بزنید. چون خیلی وقت‌ها محصولات ارگانیک و طبیعی‌ را می‌توانید از همین فروشگاه‌های محلی تهیه کنید.

همان همیشگی
هدیه‌ی نقدی همیشه طرفداران خودش را دارد. چه در سال‌های گذشته که هنوز بسته‌های عیدی با شکل و شمایل امروزی مد نشده بود و چه همین روزها که گرانی و تورم هر روز زندگی را سخت‌تر می‌کند. اگر کسب‌وکارتان خیلی کوچک است و هنوز به آن مرحله‌ی رسمی عیدی دادن نرسیده‌اید می‌توانید همکاران‌تان را با یک کارت هدیه به همراه یک یادگاری کوچک خوشحال کنید. کارت خرید از فروشگاه‌های معتبر هم انتخاب بی‌دردسری است و می‌تواند به این فهرست اضافه شود. 

چند پیشنهاد متفاوت برای عیدی دادن به کارمندان

ساختن دنیای بدون زباله
بسته‌بندی عیدی‌ها آخرین مرحله‌ و به نظر بعضی‌ها سخت‌ترین مرحله‌ی کار است. این بسته‌ها هم باید قشنگ باشند و هم استحکام کافی را داشته باشند تا در جابه‌جایی آسیب نبینند. اما می‌توان یک دغدغه‌ی سومی هم به ماجرا اضافه کرد: تولید زباله‌ی کمتر. انتخاب بسته‌بندی‌هایی که قابل استفاد‌ی مجدد باشند مثل کیف پارچه‌ای یا به کار بردن حداقل پلاستیک و کاغذ، ارزش هدیه را در چشم کارمندان بیشتر می‌کند. 
مسئله‌ی تولید زباله و حفظ محیط‌زیست خیلی پیچیده‌تر از این حرف‌هاست. به نظر خیلی‌ها این حرکت‌های کوچک تاثیر زیادی ندارد و به قول معروف با یک گل بهار نمی‌شود. اما در این روزهای دم عید خوش‌بین باشید و به این فکر کنید که با رعایت همین نکات ریز می‌توان توجه بقیه را هم به این موضوع جلب کرد و به‌تدریج جامعه را نسبت به استفاده‌ی کمتر از پلاستیک آگاه‌تر کرد.

همه‌ی همکاران من
خیلی از سازمان‌ها علاوه بر نیروهای رسمی، تعدادی همکار هم دارند که به صورت پاره‌وقت یا دورکار با آن‌ها کار می‌کنند. بعضی از این نیروها قرارداد مشخصی ندارند و ممکن است از فهرست عیدی حذف شوند. اما افرادی که راحت از فهرست حذف می‌شوند، همان‌هایی هستند که بیشتر از بقیه به این عیدی نیاز دارند. جای دوری نمی‌رود اگر با مدیران بالادستی صحبت کنید و به همه‌ی همکاران‌تان عیدی بدهید. اگر شرکت از لحاظ مالی توانایی دادن هدیه‌های برابر به همه‌ی کارکنان را ندارد، دو نوع بسته‌ی نوروزی آماده کنید و به همکاران بدون قرارداد از بسته‌های نوع دوم بدهید. خلاصه با هر ترفندی که می‌توانید تلاش کنید تا شب عید کسی بدون عیدی به خانه نرود.

چند پیشنهاد متفاوت برای عیدی دادن به کارمندان
برچسب‌ها
تحریریه عظام