https://www.radioezam.com/XWCP/

چگونه یک تیم قوی در محیط کاری ایجاد کنیم؟

تاریخ انتشار: ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ | منبع: رادیو عظام
چگونه یک تیم قوی در محیط کاری ایجاد کنیم؟
ساختن یک تیم قوی و موفق در محیط کار، هم علم است و هم هنر. برخی از افراد، مهارت این کار را به صورت مادرزادی دارند. اما بیشتر ما باید این مهارت را در خود کشف کنیم و توسعه بدهیم.

چگونه یک تیم قوی در محیط کاری ایجاد کنیم؟

برای ساختن یک تیم، به مهارت‌های نرم و سخت نیاز دارید. برخی از مهارت‌های ضروری برای این کار این‌ها هستند:

چگونه یک تیم قوی در محیط کاری ایجاد کنیم؟


یک هدف تیمی مشخص کنید 
یک تیم خوب همیشه یک هدف و انگیزه مشترک دارد. برای این که یک تیم موفق باشد، همه، از صدر تا ذیل، باید بدانند که اصلا چرا دارند با هم کار می‌کنند. این باعث می‌شود که اعضا چیزی که تیم را مهم می‌کند را شناسایی کنند و در راستای ایجاد انگیزه برای رسیدن به هدف مشترک فعالیت کنند. به همین خاطر است که مدیر یک تیم، نه فقط باید چگونگی انجام کار و خود کار صحبت کند، که چرایی ماموریت را هم برای دیگران شرح دهد.

چگونه یک تیم قوی در محیط کاری ایجاد کنیم؟


نقش‌ها و مسئولیت‌ها را تعریف کنید
هر عضو یک تیم باید بداند که چه کارکردی در تیم دارد. این بخشی از پازل تیمی است. تیم، برای رسیدن به موفقیت، باید ترکیبی از سیستم‌ها و بازیکنان بااستعداد داشته باشد. درست مثل یک بازی فوتبال که بازیکنان باید حداقلی از استعداد را داشته باشند، اینجا هم باید تک تک اعضای تیم توانایی‌هایی داشته باشند. اما از آن مهم‌تر، آگاهی هر کدام از آنها به نقش و مسئولیتی است که دارند. در این صورت است که آنها آگانه، هیجان و انگیزه لازم را برای رسیدن به هدف مشترک، به تیم تزریق می‌کنند. 

چگونه یک تیم قوی در محیط کاری ایجاد کنیم؟


قابلیت اعضای تیم را بشناسید
باید نقاط قوت و ضعف تک تک اعضای تیم را شناسایی کنید و از روابط آنها با یکدیگر درک کنید و بشناسید. دادن فید‌بک‌ها و نظر حرفه‌ای درباره کار آنها بسیار مفید است. بحث درباره فعالیت اعضای تیم به صورت عمومی، روش مفیدی برای درگیر کردن آنها با یکدیگر است. رعایت تنوع هم بسیار مفید است، به این معنا که اعضای تیم را از نژاد‌ها، جنس، سن و سابقه کاری متفاوت استخدام کنید. تیم‌های دارای تنوع شانس بشتری برای یافتن راه‌حل‌های منحصر بفرد برای عبور از مشکلات دارند. 
بهترین در تیم خودتان باشید
هر روحیه‌ای که داشته باشید، به اعضای تیمان هم منتقل خواهد شد. اگر تمام توان خود را برای تیم خرج کنید، بقیه هم همین کار را خواهند کرد. یک رهبر خوب، از خود ثبات قدم نشان می‌دهد و سریعا مشکلات را حل می‌کند. دیگران روی چنین رهبری حساب باز می‌کنند. رهبر خوب،  مطمئن می‌شود که همه ابزار و دانش لازم برای کار تیمی را دارند. مسیر پیشرفت تیم را کاملا مشخص کنید، درباره خوبی و بدی کارها صحبت کنید، و بین خودتان و دیگر اعضای گروه، اعتمادسازی کنید. تلاش برای بهبود مهارت‌های رهبری را هم نباید هرگز فراموش کنید. 

چگونه یک تیم قوی در محیط کاری ایجاد کنیم؟


موفقیت را جشن بگیرید 
راهی پیدا کنید تا موفقیت را در کار تیمی خود اندازه بگیرید. این کار به اعضای تیم انگیزه می‌دهد و برایشان الهام‌بخش است. وقت بگذارید و ببینید کجای کار می‌لنگد تا آن را جایگزین کنید. در این صورت، تیم همچنان با تمرکز به کارش برای رسیدن به هدف ادامه می‌دهد و متوجه خواهد شد که موفقیت چه شکلی خواهد بود. فراموش نکنید که یک تشکر ساده و آگاهی داشتن به زحماتی که اعضای تیم می‌کشند، می‌تواند منجر به بهبود چشمگیر فضای کاری شود و با این کار باعث شاد شدن کارکنان خود می‌شویم.
تبدیل شدن به یک رهبر موفق تیمی، کاری چالش‌برانگیز است. از این که از روسا و مشاوران خود کمک بخواهید هراس نداشته باشید. وقتی مشکلی با یک طرف مورد اطمینان مطرح می‌کنید، نیمی از راه حل کردن را طی کرده‌اید.