https://www.radioezam.com/TcQK/

8 راهکار برای حضور بهتر در جلسات کاری

تاریخ انتشار: ۲۴ فروردین ۱۴۰۱ | منبع: رادیو عظام
8 راهکار برای حضور بهتر در جلسات کاری
آیا دنبال تأثیرگذاری عالی به عنوان یک عضو در تیم محل کار خود هستید؟ آیا می‌خواهید با افزایش ویژگی شخصیتی مورد توجه مدیران، پیشرفت خودتان را در شرکت تضمین کنید؟ افزایش ویژگی‌های مثبت شخصیتی برای حضور بهتر در جلسات کاری می‌تواند راهی عالی برای نشان دادن توانایی‌های شما و افزایش انگیزه در موفقیت شما باشد. در این مطلب ۸ راهکار برای حضور بهتر شما در جلسات گفته شده است.

8 راهکار برای حضور بهتر در جلسات کاری


در جلسات صحبت کنید
هر تیپ شخصیتی به راحتی نمی‌تواند نظرات خود را بیان کند یا‌ ایده‌های خود را در یک جلسه به اشتراک بگذارد، به خصوص آن‌هایی که تمایل به درون گرایی دارند، و به خصوص وقتی همه افراد حاضر در جلسه برون گرا هستند. اما یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش دیده شدن شما در جلسات صحبت کردن و همچنین گوش دادن فعال است.
یکی از مؤثرترین و اثر بخش‌ترین روند‌های که می‌توانید برای صحبت یا سخنرانی در جلسات سازمانی استفاده کنید، روند زیر است:
۱- یک شروع اثر بخش
۲- بیان موضوع صحبت
۳- توضیح بیشتر درباره موضوع

8 راهکار برای حضور بهتر در جلسات کاری


سؤال بپرسید
یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای صحبت کردن در یک جلسه و حضور بهتر در جلسات، پرسیدن سؤال است. سعی کنید سؤالات مختلفی بپرسید: \"چطور به این موضوع رسیدید؟ \" یا \"این تذکر بر چه اساسی است؟ \" یا \"این دیدگاه از کجا می‌آید؟ \" از دانش و تخصص خود برای بررسی عمیق‌تر آنچه دیگران می‌گویند استفاده کنید. شما با این کار احساس مشارکت بیشتری پیدا خواهید کرد و به یک شرکت‌کننده فعال تبدیل خواهید شد، که به شکل‌گیری یک جلسه قدرتمندتر کمک می‌کند و فرصت‌هایی را برای دیگران فراهم می‌کند تا شما را واقعی ببینند.
جلسات در مورد یافتن راه حل هستند، بنابراین لازم نیست قبل از نشستن همه پاسخ‌ها را داشته باشید. از پرسیدن سؤال یا شفاف‌سازی نترسید و زمانی که دیگران در حال ارائه‌ایده هستند شنونده فعالی باشید.

مشخص کردن تعداد دفعاتی که می‌خواهید در جلسه صحبت کنید
قبل از هر جلسه، تصمیم بگیرید که چند بار می‌خواهید صحبت کنید تا هدفی داشته باشید که به شما انگیزه برای مشارکت بدهد. برای مثال، می‌توانید سه بار صحبت کنید و اولین موضوع صحبت شما مطلبی باشد که از قبل آماده کرده‌اید. دومی می‌تواند سؤالی باشد که شما بپرسید. و سومین باری که صحبت می‌کنید ممکن است فکری باشد که در هر نقطه از جلسه به ذهنتان خطور می‌کند.
ایمان داشتن به‌ایده‌های خود و به اشتراک گذاشتن آن‌ها
شما قطعاً باید به‌ایده‌های خود‌ایمان داشته باشید. اگر شخص احساس خوبی نسبت به کاری که می‌کند نداشته باشد و به آن افتخار نکند، انگیزه‌ای برای هیچ کاری نمی‌ماند، باید علاقه شدیدی به کاری که می‌خواهید بکنید داشته باشید و بتوانید دیگران را هم به آن علاقه‌مند کنید. ایده‌های شما کمتر از سایر افراد حاضر در یک جلسه نیست، بنابراین اجازه ندهید شک و تردید مانع مطرح کردن‌ایده‌های شما شود. نیازی نیست دیدگاه خود را مطابق با نیاز‌های دیگران تنظیم کنید. وقتی به‌ایده‌های خود عمیقاً باور داشته باشید، اعتماد به نفس شما افزایش می‌یابد و به اشتراک گذاشتن افکار و‌ ایده‌های خود آسان‌تر می‌شود.

8 راهکار برای حضور بهتر در جلسات کاری


فکر من ارزش به اشتراک گذاشتن را دارد
وقتی شخص دیگری در یک جلسه صحبت می‌کند و دیدگاه آن شخص مخالف دیدگاه شما است، به طور خودکار فکر نکنید که شما اشتباه می‌کنید و او درست می‌گوید. وقتی به‌ایده‌های دیگران اهمیت بیشتری نسبت به‌ایده‌های خودتان می‌دهید، ممکن است به این دلیل باشد که فکر نمی‌کنید افکار شما ارزش به اشتراک گذاشتن را دارند. اما تجربیات، افکار و نظرات شما نه تنها معتبر و ارزشمند هستند، بلکه ممکن است دقیقاً همان چیزی باشد که دیگران باید بشنوند و این امر نیز باعث برای حضور بهتر شما در جلسات امری مهم است.
زبان بدن را فراموش نکنید
زبان بدن شما بسیار گویاتر از کلمات شماست یعنی زمانی که در حال صحبت کردن هستید به صورت کاملاً ناخودآگاه ممکن است حرکاتی از شما سر بزند که این حرکات احساسات درونی‌تان را برای مخاطب آشکار سازد بنابراین سعی کنید به زبان بدن خود بسیار دقت نمایید اگر پیش از حضور در جلسه حال مساعدی ندارید تا جایی که ممکن است سعی کنید قبل از ورود به سالن سخنرانی کمی به خود مسلط شوید تا حالت صورت و حرکات بدن شما احساسات درونی زن را برملا نکند اگر شما مستر باشید شک نکنید این اضطراب از طریق حرکات شما به مخاطب هم منتقل خواهد شد پس بسیار مهم است که با احساس خوبی در جلسه حضور پیدا کنید و سرحال باشید و حرکات متناسب را انجام دهید لبخند زدن نگاه کردن به مخاطبان‌ات دست مناسب در هنگام صحبت کردن و همگی این‌ها می‌تواند موجب شوند علاوه بر اینکه جذابیت سخنرانی شما به طرز قابل توجه و چشمگیری افزایش پیدا می‌کند اثربخشی آن نیز بالاتر رود چرا که ناخودآگاه چشم و گوش مخاطب‌تان را همزمان با هم درگیر می‌کنید بنابراین باید توجه بیشتری نسبت به سخنان شما نشان دهد تا بتواند مطالب مورد نظرتان را به صورت کامل دریافت نماید.

8 راهکار برای حضور بهتر در جلسات کاری


نقاط قوت خود را کشف کنید
درک نقاط قوت و ضعف شما در تمام جنبه‌های کار شما بسیار مهم است و همچنین جلسات کاری نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اگر طرح‌ایده خلاقانه نقطه قوت شماست، ‌ایده‌های خارج از چارچوب را ارائه دهید که ممکن است در نظر گرفته نشده باشند. اگر مطالعه و تحقیق نقطه قوت شماست، پس بررسی دقیقی در مورد رقبا انجام می‌دهند و بهترین‌ایده‌ها را در فعالیت‌های شرکت خود اعمال کنید.
ثبات داشته باشید
اگر می‌خواهید در محیط کار و جلسات تصویر خوبی از شما داشته باند حضور بهتری در جلسات داشته باشید، باید ثابت قدم باشید. به این معنی که باید هر بار که برای شرکت در جلسه‌ای دعوت می‌شوید، قوی باشید و آماده شرکت در جلسه باشید. پر از‌ایده بودن در یک هفته و عدم مشارکت در جلسه بعدی می‌تواند ناخواسته پیامی مبنی بر عدم اعتماد را به شرکت‌کنندگان جلسه منتقل کند. همیشه آماده باشید، همیشه سر وقت حاضر شوید و همیشه چیز‌های ارزشمندی را در بحث مشارکت دهید.