https://www.radioezam.com/6CnG/

۵ عادت بد که باید در سال ۱۴۰۱ ترک کنید

تاریخ انتشار: ۱۵ فروردین ۱۴۰۱ | منبع: رادیو عظام
۵ عادت بد که باید در سال ۱۴۰۱ ترک کنید
بسیاری از ما مشتاقیم که در سال جدید به تنظیم مجدد و ترک عادت‌های بد خود بپردازیم، به خصوص بعد از چالش‌هایی که ویروس کرونا برای ما به وجود آورد، ممکن است انگیزه بیشتری برای شروع تازه و پشت سر گذاشتن عادت‌های بد داشته باشیم و برنامه‌ریزی برای سال جدید را با روش بهتری انجام دهیم.

۵ عادت بد که باید در سال ۱۴۰۱ ترک کنید

شاید با تغییرات دشواری روبرو شده‌اید، مجبور شده‌اید کار‌ها را به گونه‌ای دیگر انجام دهید یا زندگی کاری شما به کلی تغییر کرده است. این موضوع قابل درک است که عادت‌های غیرمفید در زمان‌های پر چالش در روال زندگی ما رخنه کنند. اما سال جدید فرصت خوبی برای مرور، تنظیم و دور شدن از عادت‌های بد است، بنابراین می‌توانید به جای عادت‌های بد روی اقدامات مثبت تمرکز کنید.
در اینجا پنج عادت بد که می‌تواند مانع پیشرفت شما شود اشاره کرده‌ایم و همچنین به راه‌هایی که می‌توانید برای شروعی تازه در سال ۱۴۰۱ از آن‌ها استفاده کنید اشاره کرده‌ایم.


اهمال کاری
همه ما این کار را انجام می‌دهیم. در حالی که وقت گذاشتن برای فکر کردن یا رویاپردازی قابل توجیه است، اما معمولاً این رویاپردازی‌ها به (به تعویق انداختن اهداف) تبدیل می‌شوند و این یک عادت بد است. به جای اینکه کاری را به تعویق بیاندازید، آن هدف یا کار را به مراحل کوچک‌تر تقسیم کنید و هر بار روی آن تمرکز کنید و یک جدول زمانی با ضرب‌الاجل برای هر مرحله تعیین کنید.
مواردی که باعث ایجاد حواس پرتی شما می‌شود را حذف کنید، این موارد می‌تواند شامل: صدای آلارم و زنگ تلفن، صفحات غیرضروری در مرورگر و... باشد. محدودیت زمانی برای انجام کار‌ها بدون حواس پرتی می‌تواند کمک‌کننده باشد.
انواع روش‌ها و برنامه‌ها برای تمرکز بیشتر وجود دارد. اغلب مواقع، فقط شروع کار سخت‌ترین قسمت است. با متعهد شدن به چنین روش‌هایی، رویارویی با کار قابل کنترل‌تر می‌شود و ممکن است متوجه شوید که در طول زمان می‌توانید بر روی آن تمرکز کنید.

۵ عادت بد که باید در سال ۱۴۰۱ ترک کنید


استفاده بیش از حد از صفحه نمایش (موبایل-کامپیوتر-تلویزیون)
در دو سال گذشته برای سرگرمی، ارتباط با افراد و پیگیری رویداد‌ها به فناوری روی آوردیم. گاهی اوقات استفاده بیش از حد از تلویزیون، موبایل و لپ تاپ تمام چیزی است که ما به آن علاقه داریم. و به خصوص اگر از خانه کار کرده باشید، ممکن است احساس کنید تایم زیادی در روز را در استفاده از صفحه نمایش سپری کرده‌اید.
استفاده بیش از حد صفحه نمایش با خطراتی برای سلامتی مرتبط است. البته، ممکن است مجبور شوید بیشتر روز را برای کار از فناوری استفاده کنید، و چیزی که «خیلی زیاد» است برای همه متفاوت خواهد بود. اما اغلب ما بعد از استفاده زیاد از صفحه نمایش دچار علائمی مانند چشم درد، مشکل در تمرکز، درد گردن و‌شانه‌ها، حتی سخت خوابیدن می‌شویم. اگر مدت زمان استفاده از صفحه نمایش برای شما زیاد است و شما احساس خستگی می‌کنید، ارزش دارد که این عادت بد را مدیریت کنید.
اگر از خانه کار می‌کنید، استراحت‌های معمولی و منظم می‌تواند جلوی استفاده بیش از حد از صفحه نمایش را بگیرد. برنامه‌ها و تنظیماتی وجود دارند که می‌توانند در سال ۱۴۰۱ زمان صرف شده شما از لوازم الکترونیکی کنترل کنند. فعالیت‌های مختلفی به جز استفاده از موبایل و شبکه‌های مجازی در زمان استراحت امتحان کنید، این فعالیت‌ها می‌توانند شامل: نقاشی، آشپزی، مطالعه یا هر سرگرمی که برایتان آرامش‌بخش است باشند و حتی ممکن است این فعالیت‌ها شما را بیشتر از سرگرمی‌های مبتنی بر فناوری شاداب کند.


تأخیر در کار
تأخیر می‌تواند یک عادت بد مزمن باشد و می‌تواند این تصور را ایجاد کند که شما بی‌نظم، بی‌علاقه یا غیرقابل اعتماد هستید.
پی بردن به علت این موضوع امری کلیدی است: دقیقاً چه چیزی شما را به تأخیر میاندازد؟ آیا حواس شما به چیزی پرت شده است؟ حل این مشکل اساسی در سال ۱۴۰۱ می‌تواند به شما در تنظیم برنامه‌ها و اولویت‌بندی کمک کند.
یاد بگیرید که واقعاً چقدر زمان برای آماده شدن و خروج از خانه لازم دارید. حتی اگر از خانه کار می‌کنید، برنامه‌های روتین خود را زمان‌بندی کنید. ممکن است یک بازه زمانی غیرواقعی برای شروع به کار در ذهن خود داشته باشید، دیدن زمان واقعی می‌تواند به شما در تنظیم و زمان‌بندی کمک کند. در واقع برای رسیدن به موقع برنامه‌ریزی نکنید، برای زودتر رسیدن برنامه‌ریزی کنید.
به عنوان مثال، اگر یک جلسه یا یک برنامه روتین ۲۷ دقیقه طول بکشد، به راحتی می‌توانید عادت کنید که دقیقاً ۲۷ دقیقه برای تکمیل آن وقت بگذارید، اما به ناچار اتفاق غیر مترقبه‌ای شما را نگه می‌دارد، که این موضوع باعث تأخیر شما می‌شود. برنامه‌ریزی کنید که ۱۰ تا ۱۵ دقیقه زودتر حاضر باشید و یاد بگیرید که از انتظار لذت ببرید، این فرصت کوتاه انتظار می‌تواند برای نوشیدن قهوه، گپ زدن یا به آرامش رسیدن افکارتان، لحظه‌ای ارزشمند در یک روز شلوغ باشد.

۵ عادت بد که باید در سال ۱۴۰۱ ترک کنید


نگذارید آخرین روز سلامتی شما باشد

در مواقع سختی یا تغییر، عادات سالمی مانند خوب غذا خوردن، ورزش و استراحت کافی ممکن است از بین بروند. این‌ها مواقعی هستند که عادت‌های مثبت می‌توانند مهم‌ترین بخش زندگی باشند و عادت بد زندگی ناسالم را از بین ببرد. به خود یادآوری کنید که مراقبت از سلامتی خود خودخواهانه نیست. شما شایسته انجام کاری هستید که باعث می‌شود احساس خوبی داشته باشید. این مورد می‌تواند به شما کمک کند از اطرافیانتان نیز بهتر مراقبت کنید.
بنابراین، اگر عادت ناسالمی مانند نشستن بیش از حد طولانی یا تحرک نداشتن را انتخاب کرده‌اید، سعی کنید هرزگاهی‌ایستاده کار کنید، هر ساعت یک بار حرکات کششی انجام دهید، یا از زمان «رفت و آمد» صبحگاهی خود برای پیاده روی استفاده کنید. اگر احساس می‌کنید حد فاصل بین کار و زندگی شخصی شما یکی شده است، تعیین مرز بین کار و زندگی شخصی را برای سال ۱۴۰۱ بررسی کنید.
اگر نگرانی‌های کاری شما را بیدار نگه می‌دارد، کنار گذاشتن «زمان نگرانی» می‌تواند کمک‌کننده باشد. و اگر احساس می‌کنید که از کار خسته شده‌اید یا از کار جدا شده‌اید، ارزش دارد به نشانه‌های فرسودگی شغلی و چگونگی بازگشت از آن توجه کنید.

۵ عادت بد که باید در سال ۱۴۰۱ ترک کنید


خیلی به خودت سخت گرفتن
گاهی اوقات ممکن است بدون اینکه متوجه شوید فشار زیادی به خود وارد کنید. سخت‌گیری بیش از حد نسبت به خود می‌تواند باعث ایجاد استرس روحی و جسمی در شما شود.
برخی از نشانه‌هایی که نشان می‌دهد بیش از حد به خودتان سخت می‌گیرید عبارتند از درگیر شدن در صحبت‌های منفی با خود یا داشتن مشکل در خواب است.
ما می‌توانیم در بهترین زمان‌ها بدترین منتقد خود باشیم، و این بسیار مهم است که در زمان‌های چالش‌برانگیز راحت‌تر رفتار کنیم. انتظارات، دستاورد‌ها و اهداف ممکن است در سال ۱۴۰۱ دور از دسترس باشند و این مشکلی ندارد. بسیاری از این موارد خارج از کنترل شما است پس نگران نباشید.
چیزی که می‌تواند کمک کند این است که بر روی آنچه می‌توانید انجام دهید و دردسترس است کنترل داشته باشید. در هر شرایطی تمرکز کنید. اگر با از دست دادن شغل خود مواجه شده‌اید، ممکن است بر روی مقابله با شغل خود تمرکز کنید و خود را سرزنش کنید. این عادت بد را مدیریت کنید، می‌توانید با اقداماتی مانند به اشتراک گذاشتن احساسات خود، یافتن کار‌های روزمره، تعیین اهداف دست یافتنی برای جستجوی شغل بهتر، ورزش کردن و مراقب سلامت روان خود تا زمان یافتن شغل جدید باشید.

۵ عادت بد که باید در سال ۱۴۰۱ ترک کنید


نکته پایانی
دفتر خاطرات برای یادداشت دستاورد‌ها یا موفقیت‌ها کمک می‌کند آنچه را که انجام داده‌اید یا پشت سر گذاشته‌اید را به شما یادآوری کند.
اگر روی راه کار‌هایی برای پیشرفت در سال ۱۴۰۱ تمرکز کرده‌اید، وقت گذاشتن روی چگونگی ترک تنها یک عادت بد هم که مانع پیشرفت شما می‌شود، می‌تواند کمک‌کننده باشد. به این ترتیب، می‌توانید در سال ۱۴۰۱ فضایی برای عادات مثبت و شروعی تازه ایجاد کنید.