https://www.radioezam.com/0g4F/

ساخت ماشین کاروان شخصی: چگونه یک ماجراجوی خلاق باشیم؟

تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۴۰۰ | منبع: رادیو عظام
ساخت ماشین کاروان شخصی: چگونه یک ماجراجوی خلاق باشیم؟
چالش رسیدن به یکی دیگر از رؤیاها همیشه آدم را سرذوق نگه می دارد درحالیکه مرتب در دل به خود می‌گویید « کم نیاور! ارزشش را دارد». ساخت ماشین کاروان شخصی بعد از خرید ماشین از جمله همان نبردهای رویایی شگفت انگیز است که وقتی تصمیم میگیرید عملی اش کنید یعنی سرنخ را پیدا کرده‌اید و قرار است این ماشین دوست داشتنی، همراه اصلی ماجراجویی های شما شود. ایرانگردی با ماشینی که خودتان صفر تا صدش را آماده کردید!
دلگرم کننده اینجاست که شما در دوره و زمانی این تصمیم را گرفته اید که بهترین وقت عملی کردنش است و این به لطف پیشرفت‌های هوشمندانه‌ای مثل پنل های کامپوزیتی فایبرگلاس و آلومینیوم بوده. برش این پنل ها با اندازه های دقیق با اینکه نیاز به دستانی قوی دارد ولی همچنان حس « خودم به تنهایی از پس کار براومدم» را به شما می‌دهد.
فکر می‌کنید آماده شروع یک ماجراجویی سرشار از نوآوری باشید؟ این مقاله قرار است راهنمای شما برای ساخت ماشین کاروان شخصی باشد.

ساخت ماشین کاروان شخصی: چگونه یک ماجراجوی خلاق باشیم؟

گام های ساخت ماشین کاروان شخصی کدام است؟
طراحی ماکت شاسی یکی از مهم‌ترین بخش‌های آفرینشی است که قرار است انجام دهید و درواقع ستون فقرات چارچوب کاروان شما می‌شود. اهمیت ندادن به نقش شاسی یعنی ساخت یک ماشین مقوایی تزئینی! شاسی محافظ بدنه ماشین است و موارد دیگری مثل سیستم تعلیق، مخزن آب و پایه‌های تثبیت کننده به این جزء وصل شده‌اند.
دقت کنید که از همان ابتدای کار برای تهیه همه اجزای مورد نیاز مربوط به تریلر و کاروان حساس و متمرکز باشید و یک وقت طوری پیش نروید که هر بار بخواهید برای خرید و جورکردن بخش جدید دست از کار بکشید. برای این کار وجود برنامه هایی مثل اتوکد معجزه می‌کند.
این نرم افزار و موارد مشابه یک تصویر تمام نمای دو یا سه بعدی از ساختار کلی به شما می دهد تا تسلط دقیق تری داشته باشید. این موضوع مخصوصا زمانی کاربردی تر می‌شود که قصد کمک گرفتن از افراد متخصص را برای ساخت شاسی داشته باشید. چرا که حرفه ای ها مرجع دقیقی برای ساخت و ساز هستند.

ساخت شاسی یا بدنه اصلی
برای ساخت شاسی می‌توانید دو انتخاب داشته باشید؛ شخصا همه جوشکاری ها را انجام دهید یا اینکه از یک جوشکار کار بلد کمک بگیرید. جدای از اینکه شخصا در جوشکاری و ساخت دیگ بخار مهارت داشته یا از آن مهم تر کسب و کار کوچکی برای خودتان ترتیب داده باشید، بهترین کار این است که از جوشکار دیگری دعوت به همکاری کنید.
◄ فراموش نکنید که
برای این مرحله شما نیاز به اجزایی مثل چرخ دنده‌ها  jockey wheels دارید.
البته اگر نمی‌خواهید اصلاً شاسی بسازید گزینه‌های دیگری هم در اختیاردارید. در عوض می‌توانید از شاسی کارکرده یک کاروان قدیمی استفاده کنید تا چارچوب ساخت چیزی را که در نظر دارید داشته باشید.

برای این مرحله شما نیاز به اجزایی مثل چرخ دنده ها  jockey wheels دارید.

ساخت بدنه
بااینکه ساخت ماشین کاروان شخصی به سبک مرسوم و قدیمی، این نوع ماشین‌ها که از مواد فلزی و چوبی ساخته می‌شوند چارچوب‌هایی از جنس چوب و روکش آلومینیومی و عایق فوم دارند، هنوز هم طرفدار دارد ولی در مقایسه با کاروان‌های مدرن، ساخت آن‌ها دردسر بیشتری می‌طلبد.
با این اوصاف پنل‌های کامپوزیت آلومینیوم و فایبرگلس آن‌قدر طرفدار پیداکرده‌اند که بهترین انتخاب به‌حساب می‌آیند و می‌توانید با حضور متخصصی است که بتواند بدنه کاروان را در ابعاد دقیق برش بدهد جنس سبک و بادوامی داشته باشید.
برای برش پنل‌ها باید اول‌ازهمه آن‌ها را روی هم قرار داد تا آماده برش مساوی و دقیق شوند که البته با توجه به طرح موردنظر شما برای مدل جدید، یک سری از پنل ها ممکن است برش متفاوت و جاگیری سختی داشته باشند.
برش کلی بدنه باید طوری باشد که همه بخش‌های کاروان دلخواه شما را دربربگیرد. پنجره هواکش و کانال ورود و خروج هوا، درها و پنجره‌ها از قلم نیفتند! وقتی نصب هر بخش انجام شد، از عایق‌کاری درزها و شکاف‌ها با درزگیر مناسب غافل نشوید که به‌طور معمول از بین موادی شامل پلی ارتان، سیلیکن یا ماستیک بوتیل butyl mastic انتخاب می‌شود.

●● مهم: درزگیری را به موقع و دقیق باید انجام داد و حتی اگر نازک‌ترین شکاف اطراف لبه‌های بیرونی و سقف وجود داشته باشد، باید حتماً پر شوند.

برش کلی بدنه باید طوری باشد که همه بخش‌های کاروان دلخواه شما را دربربگیرد.

عملیات لوله‌کشی و برق‌کشی
همه آن‌هایی که وارد چالش ساخت ماشین کاروان شخصی می‌شوند، با رسیدن به مرحله توکاری و روکاری- لوله‌کشی و سیم‌کشی- تأیید می‌کنند که « سرگرمی واقعی تازه شروع شد!». فراموش نکنید که طراحی و پیاده‌سازی این مرحله باید حتماً با حضور لوله‌کش و برق‌کار کار بلد انجام شود. هزینه‌بردار است ولی سفر بدون امنیت مگر ممکن است؟!
برق این نوع ماشین‌ها عموماً باید 220 ولت باشد که شامل پریز، سیم ارت، جعبه و دکمه فیوز و در آخر power points می‌شود. سیم‌کشی هم باید با روش استاندارد و دقیق انجام شود.

◄ شاید برایتان جالب باشد
کمپر و کاروان‌های امروزی از سیستم پنل خورشیدی برای تأمین برق مجموعه خود استفاده می‌کنند. این آیتم از جمله انتخاب‌های پرطرفدار دوستداران کمپ و سفر با کاروان است که در ایران هم رشد چشمگیری دارد. 
مرحله لوله‌کشی احتمالاً جزو مراحلی است که می‌توانید خودتان هم انجام دهید ولی همچنان نظارت یک کارشناس لازم است. برای طراحی لوله‌کشی داخلی کاروان باید یک مخزن قابل حمل همراه با شیر، مخزن آبریز دستی یا برقی، پمپ برقی، فیلتر و آکومولاتور (انباره) داشته باشید و اجزای اصلی را برای تنظیم فشار و استفاده از آب گرم اضافه کنید.

●● مهم: هر آنچه برای طراحی داخلی کاروان دلخواهتان در نظر دارید باید پیش از سیم‌کشی برق و لوله‌کشی پیاده شود.

کمپر و کاروان‌های امروزی از سیستم پنل خورشیدی برای تأمین برق مجموعه خود استفاده می‌کنند.

نقاشی بیرون کاروان
اگر انتخاب شما کاروان کامپوزیت باشد کم پیش می‌آید که بخواهید بخش بیرونی را رنگ‌آمیزی کنید مگر اینکه دلتان بخواهد کمی از رنگ‌پاشی برای زیباتر کردن آن استفاده کنید. البته در نظر داشته باشید که به‌طورکلی رنگ در کاروان‌های قدیمی یک پوشش محافظ در برابر زنگ‌زدگی و پوسیدگی است.
در مورد کاروان‌های از جنس آلومینیوم بهترین گزینه رنگ انتخاب رنگ روغنی باکیفیت است که بتوانید با رولر تمام بدنه را بپوشانید. فراموش نکنید که کار رنگ‌آمیزی را در روزهای خیلی گرم انجام ندهید. روزی را انتخاب کنید که دمای آن مناسب خشک شدن رنگ باشد. گزینه رنگ‌پاشی با اسپری هم زودتر از رنگ کردن با رولر شما را به نتیجه می‌رساند.

پایان‌بخش
خدا قوت! شما در نقطه پایانی ایستاده‌اید؛ لباس واقعیت بر تن رؤیا کردن. حالا با خیال راحت وارد مرحله تزئینات و چیدمان داخلی شوید. در این قسمت، انتخاب کابینت دلخواه را دارید برای روزهایی که بر کرانه رود یا در دل جنگل توقف کرده‌اید و می‌خواهید حسابی آشپزی کنید. زیباسازی داخلی- از دیوار و کمد و تختخواب بگیر تا طراحی حمام هم با سلیقه خودتان قرار است انجام شود.
لازم نیست خودتان را محدود کنید و نگران اندازه کاروان و ایده‌هایی باشید که ممکن است برای ساخت کاروان شخصی سد راهتان شود. در این مسیر پیشنهاد می‌کنم حتماً از تجربه افرادی که کاروان دارند بهره ببرید. آن‌ها اطلاعات بسیار مفیدی دارند که فقط با ساختن و سفر زیاد به دست می‌آید.