https://www.radioezam.com/jaAp/

ما در عظام امنیت شغلی داریم

تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۴۰۱ | منبع: رادیو عظام
ما در عظام امنیت شغلی داریم
امید باقری
پرسنل شرکت پیستون تبریز

ما در عظام امنیت شغلی داریم

لطفا خودتان را معرفی کنید؟

امید باقری هستم. متولد سال هزار و سیصد و پنجاه و سه و متاهل. فوق دیپلم مکانیک هستم.
در چه کارخانه‌ای مشغول به کار هستید و چه قطعه‌ای تولید می‌کنید؟
نزدیک به بیست سال است که در پیستون‌سازی تبریز کار می‌کنم. در پیستون‌سازی همان‌طور که از اسمش مشخص است ریخته‌گری و تولید پیستون‌های بنزینی و دیزلی انجام می‌شود.
در چه واحدی از پیستون فعالیت می‌کنید؟
من مسئول خط هستم و در قسمت تولید کار می‌کنم و به زودی بازنشسته می‌شوم.
شیفت کاری شما چگونه است؟
کار ما سه شیفتی است. شیفت اول از شش صبح تا دو بعداز از ظهر، شیفت دوم هم از ساعت یک و نیم تا نه و نیم شب و شیفت شب هم از نه شب تا شش صبح است. روزهای تعطیل هم کارخانه تعطیل است مگر این‌که پرسنل بخواهند اضافه کاری کنند.
روز کاری خود را چطور شروع می‌کنید؟
بعد از وارد شدن به کارخانه و کارت زدن سر دستگاه‌ها می‌رویم. دو مدل دستگاه داریم یک‌سری دستگاه اتوماتیک که با ربات کار می‌کند و یک‌سری هم که اتوماتیک نیست، ولی هر دو مدل دستگاه کارایی یکسانی دارند و می‌توانند انواع پیستون را تولید کنند، مثل پیستون پراید و سمند. کار را به تعداد و آمار مشخص، روزانه به تولید می‌رسانیم.
آیا به کار خود علاقه‌مند هستید؟
اگر علاقه‌مند نبودم تا الان این‌جا کار نمی‌کردم.
سختی کار شما چقدر است؟ آیا آسیب‌ها و مخاطراتی وجود دارد؟
در نزدیک به بیست سالی که در پیستون کار می‌کنم برای من اتفاقی نیفتاده ولی بالاخره در شرکت‌های تولیدی معمولا مشکلاتی ممکن است پیش بیاید. سرمایه‌ی اصلی یک کارخانه نیروی انسانی است.
رابطه‌ی شما با همکارانتان در فضای کار چطور است؟
هم رابطه با همکاران و هم فضای کار خوب است. هر کسی سر وقت سر کار خودش می‌رود و مسئولیتی که به عهده دارد را انجام می‌دهد، از اپراتور گرفته تا مدیر. گاهی شاید دلخوری‌هایی در کار پیش بیاید ولی حل می‌شود که اگر این مشکلات حل نشود کار پیش نمی‌رود. رابطه‌ی پرسنل با مدیر و بالعکس باید خوب باشد. اگر مشکلی پیش بیاید خود همکاران بین خودشان حل می‌کنند. مشکل خاصی ندیدم که اگر هم باشد کارخانه مدیر انضباطی دارد که به آن جا ارجاع داده می‌شود.
قبل از این‌که در هلدینگ عظام استخدام شوید جای دیگری هم مشغول به کار بودید؟
قبل از این که در عظام کارم را شروع کنم حدود سه سال در شرکت‌های خصوصی کار می‌کردم.
تفاوت عظام با شرکت‌ها و کارخانه‌های دیگر در چیست؟
خیلی تفاوت دارد. مجموعه‌ی عظام یک مجموعه‌ای است که شناخته شده و شرکت‌های آن همه بزرگ است. مخصوصا پیستون‌سازی ایران که خیلی بزرگ است. امنیت شغلی و پیشرفت در کار این‌جا خیلی بیشتر است. به نسبت کار یک‌سری مسائل در مور حقوق و مزایا رعایت می‌شود ولی شرکت‌های کوچک این‌طور نیست و در آن امنیت شغلی نداریم. ان‌شاءالله روزی برسد همه از کار و شغل و درآمدشان راضی باشند.

ما در عظام امنیت شغلی داریم

چگونه با عظام آشنا و در کارخانه پیستون‌سازی استخدام شدید؟
آن موقع که در یک شرکت دیگری کار می‌کردم، یک نفر از بچه‌ها گفت پیستون‌سازی در حال گرفتن نیرو است و من هم مستقیم به شرکت رفتم و فرم استخدام پر کردم. آن موقع حدود یک سال طول کشید تا من در پیستون استخدام شدم، چون شرایط پذیرش سخت بود. امتحان فنی و نقشه و از این چیزها. چون شرکت مجبور است نیروهایی به کار بگیرد که زبده باشند و کارایی داشته باشند. یک‌سری مراحل استخدامی داشت که طولانی بود.
عظام چه امکاناتی داشت که شما را جذب خود کرد و ماندگار شدید؟
اگر بخواهم واقعیت را بگویم عظام جزو شرکت‌های خیلی بزرگ است. الان اگر موتور ماشینتان را بخواهید باز کنید و یک پیستون نصب کنید محصولات عظام پیشنهاد می‌شود. از نظر کیفی خیلی خوب است. شرکت بزرگی است و از شرکت‌های دولتی هم پیشرفته‌تر. ما این‌جا امنیت شغلی داریم. در شرکت کسی مثلا به خاطر این که از نظر جسمی ضعیف است اخراج نمی‌شود. معمولا مدیران با این شرایط کنار می‌آیند و فقط در مواردی که مسائل انضباطی پیش بیاید کسی را اخراج می‌کنند. مدیران حتی به بعضی کارگران که از نظر مالی مشکل دارند کمک می‌کنند.
برچسب‌ها
+20تحریریه عظام