https://www.radioezam.com/f1fb/

چطور درباره‌ی حقوق، مزایا و شرایط کار با کارفرما مذاکره کنیم؟

تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۴۰۲ | منبع: رادیو عظام
زهرا ساعدی
جای تعجبی ندارد که بسیاری از افراد بعد از طی کردن فرآیند طاقت‌فرسای مصاحبه و دریافت پیشنهاد کاری دیگر حاضر نباشند در مورد حقوق و دستمزد چانه‌زنی کنند، حتی اگر از این حقوق راضی نباشند. اما اگر به مرحله‌ی پیشنهاد شغلی رسیده‌اید یعنی حتما توانایی‌هایی خاص و رزومه‌ای تحسین‌برانگیز داشته‌اید و می‌توانید برای افزایش حقوق و شرایط کار مطلوب‌تان چانه‌زنی کنید. در ادامه در مورد راهکارهای این مذاکره بیشتر بخوانید:

چطور درباره‌ی حقوق، مزایا و شرایط کار با کارفرما مذاکره کنیم؟
 
  • ارزش خودتان را بدانید
اگر قصد دارید بر مبنای ارزش تجربه و دانش‌تان حقوق بگیرید، لازم است نرخ حقوق و دستمزد جایگاه شغلی‌تان در صنعتی که فعالیت می‌کنید را بدانید. بدون آگاهی کافی و ندادن عددی مشخص، شانس زیادی برای کنترل گفت‌وگو و رسیدن به خواسته‌تان ندارید. همچنین لیستی از توانایی‌هایتان تهیه کنید و نقاط قوت‌تان را دقیق بشناسید.
 
  • با نرخ حقوق در صنعت موردنظرتان آشنا شوید
تا جای ممکن با دانش و آگاهی سر میز مذاکره بروید. برای آگاهی از حقوق، دستمزد و شرایط کار حال حاضر بازار می‌توانید آگهی‌های شغلی را که شرکت‌های مختلف پست کرده‌اند ببینید. همچنین می‌توانید در لینکدین افرادی که مسئول جذب و استخدام شرکت‌های مختلف صنعت موردنظرتان هستند را پیدا کنید و با ارسال پیامی از آن‌ها کمک بگیرید.

چطور درباره‌ی حقوق، مزایا و شرایط کار با کارفرما مذاکره کنیم؟
 
  • در مورد خودتان صحبت کنید
به محض دریافت پیشنهاد شغلی، صرفا عددی بیشتر را مطرح نکنید. حتی اگر طبق جست‌وجوهایتان باید عدد بالاتری در این رده‌ی شغلی داشته باشید، باز هم عجله نکنید. اگر دقیقا توضیح دهید چرا به حقوق بیشتر نیاز دارید و توانایی‌ها و تجربه‌تان چطور به شرکت کمک می‌کند، شانس بیشتری برای رسیدن به خواسته‌تان دارید.
حین مذاکره در مورد تجربه‌هایی صحبت کنید که دانش و توانمندی‌تان به کمک شرکت آمده و با فهرست کردن موقعیت‌های واقعی داده‌های مفیدی به کارفرما ارائه کنید. داشتن مدرک و گواهینامه‌های مختلف مرتبط با کار هم بسیار کمک‌کننده است. با ارائه دانش و توانمندی‌تان و استدلال اینکه چرا دقیقا شما برای این موقعیت مناسب هستید، می‌توانید در این مذاکره موفق‌تر عمل کنید.

چطور درباره‌ی حقوق، مزایا و شرایط کار با کارفرما مذاکره کنیم؟
 
  • حقیقت را بگویید
گفتن حقیقت حین مذاکره، بهترین کار برای شماست. لازم نیست در مورد مبلغ دریافتی از شرکت قبلی یا پیشنهادهای شغلی دیگر با حقوق و مزایای بهتر دروغ بگویید چرا که ممکن است حقیقت به گونه‌ای فاش شود و موقعیت‌تان از پیش بدتر شود و حتی موقعیت شغلی را از دست بدهید. مطمئن باشید اگر توانمندی‌های لازم را داشته باشید، با گفتن حقیقت هم می‌توانید به خواسته‌تان برسید.
 
  • مزایا و معایب را لحاظ کنید
همیشه حقوق بالاتر بهترین مزیتی نیست که می‌توانید به دست آورید. سایر مزایای موردنظرتان مثل مرخصی‌های بیشتر، ساعات کاری قابل انعطاف و امکان دورکاری را در نظر بگیرید و در مذاکره لحاظ کنید. ببینید کدام یک از موارد مطرح شده برای شما اهمیت بیشتری دارد. شاید ترجیح دهید با حقوق کمتر، امکان دورکاری داشته باشید. یا آموزش و رشد برایتان اهمیت زیادی داشته باشد و ترجیح دهید ساعات کار کمتری در شرکت باشید و حقوق کمتری بگیرید در عوض بتوانید در کلاس‌های آموزشی موردنظرتان شرکت کنید.
در نهایت ممکن است شرکت هیچ‌یک از شرایط بالا را پیشنهاد ندهد اما کار در شرکت، فرصتی فوق‌العاده برای رشد و پیشرفت‌تان باشد و در مسیر ترقی‌تان گامی سازنده به حساب بیاید.

چطور درباره‌ی حقوق، مزایا و شرایط کار با کارفرما مذاکره کنیم؟
 
  • پیش از جلسه‌ی مذاکره تمرین کنید
این مورد به‌خصوص برای کسانی که حین مذاکره دستپاچه می‌شوند و در مغزشان همه‌چیز خوب پیش می‌رود اما موقع تبدیل افکار به کلمات هول می‌شوند، می‌تواند کمک‌کننده باشد. از دوستی بخواهید که جریان مذاکره را با شما تمرین کند. اگر فردی را می‌شناسید که در حوزه‌ی جذب و استخدام فعالیت می‌کند، این تمرین می‌تواند اثربخش‌تر باشد و به شما کمک کند نقاط ضعف‌تان را در مذاکره بشناسید و برای اصلاح‌شان تلاش کنید.
 
  • بیش از حد اصرار نکنید
در کمال احترام و با لحنی دوستانه درخواست‌تان را مطرح کنید، از توانایی‌های‌تان صحبت کنید و خیلی شفاف پاسخ این سوال که «چرا شایسته‌ی حقوق بالاتر هستید» را بدهید. معمولا کارفرمای خوب سعی می‌کند نیروی ارزشمند را از دست ندهد و ترجیح می‌دهد با شما به توافق برسد. اما اگر گفت‌وگو به دلخواه‌تان پیش نرفت جریان مذاکره را متشنج نکنید و تصمیم بگیرید حاضرید با شرایط مطرح شده در شرکت بمانید یا ترجیح می‌دهید به دنبال موقعیت دیگری در شرکتی متفاوت بگردید.

چطور درباره‌ی حقوق، مزایا و شرایط کار با کارفرما مذاکره کنیم؟
 
  • شرایط را مکتوب شده تحویل بگیرید
به محض اینکه با کارفرما سر حقوق، دستمزد و مزایای موردنظرتان مذاکره کردید و به نتیجه رسیدید، درخواست کنید این حقوق و مزایا به صورت مستند و مکتوب شده برایتان ارسال شود. این مستند مکتوب باید شامل حقوق توافق شده، شرایط خاصی که در موردش صحبت کردید مثل ساعات حضور در شرکت، امکان دورکاری، پاداش، شرح شغل و وظایف‌تان در موقعیت جدید باشد. 
مطمئن شوید تمام مواردی که در موردش صحبت کردید در قراردادتان قید شده باشد و هم شما و هم کارفرما با امضا آن را تایید کنید.

چطور درباره‌ی حقوق، مزایا و شرایط کار با کارفرما مذاکره کنیم؟
 
  • در گفت‌وگو لحنی دوستانه و مثبت داشته باشید
به خاطر داشته باشید کارفرما هم مثل شما مذاکره را دوست ندارد و شرایط خوشایندش نیست. بنابراین حین مذاکره لحنی مثبت و دوستانه داشته باشید. لحن دوستانه کمک می‌کند شرایط متشنج نشود و کنترل فضا از دست‌تان خارج نشود.
در نهایت می‌گویند «حق گرفتنی است نه دادنی». بنابراین اگر دوست دارید موقعیت شغلی جدیدتان را با حقوق موردنظرتان شروع کنید باید درخواست کنید. معمولا جویندگان شغل به دلیل فرآیند سخت و طاقت‌فرسای مصاحبه اولین عددی که به آن‌ها پیشنهاد می‌شود را می‌پذیرند. اما به یاد داشته باشید کارفرماها دوست دارند کسی که توانایی و تجربه دارد را به تیم اضافه کنند و معمولا حاضرند برای بهره‌وری از توانمندی‌های شما کمی بیشتر خرج کنند. صداقت، اعتماد به نفس و دانش شما سه کلید موفقیت در مذاکره حقوق، دستمزد و شرایط کار هستند.

 
برچسب‌ها
تحریریه عظام