https://www.radioezam.com/6o5i/

۵ سوال پرتکرار عمومی در مصاحبه‌ها و جوابی که باید بدهیم

تاریخ انتشار: ۰۷ شهریور ۱۴۰۲ | منبع: رادیو عظام
زهرا ساعدی

مصاحبه‌ی شغلی یکی از سخت‌ترین موارد در روند پیدا کردن شغل است. در مدتی کوتاه باید از خودتان و دستاوردهایتان حرف بزنید و روی مصاحبه‌کننده تاثیر خوبی بگذارید. شاید اگر سوال‌ها را از قبل می‌دانستیم، کارمان خیلی راحت‌تر می‌شد! اگرچه فرآیند مصاحبه‌ی هر شرکت با شرکت دیگر تفاوت دارد و نمی‌توان از قبل مطمئن بود چه سوالاتی قرار است پرسیده شود، اما سوالات پرتکراری هست که در بیشتر مصاحبه‌ها به نحوی مطرح می‌شود. از قبل دانستن این سوالات، فکر کردن به آن‌ها، اولویت‌بندی و مرور کردن پاسخ‌ها پیش از مصاحبه در ذهن، کمک می‌کند این مرحله را با آرامش و کیفیت بهتری رد کنیم. در ادامه با ۵ سوال پرتکرار که در مصاحبه‌ها مطرح می‌شوند و جوابی که باید به آن‌ها بدهیم، آشنا شوید.

۵ سوال پرتکرار عمومی در مصاحبه‌ها و جوابی که باید بدهیم
 
  • «از خودت برام بگو»
این سوال ساده به نظر می‌رسد و معمولا افراد پیش از مصاحبه زحمت آماده شدن برای این سوال را به خود نمی‌دهند، اما اتفاقا جزو سوالات ابتدایی و مهم است که مسیر مصاحبه را مشخص می‌کند و به فرد مصاحبه‌کننده از شما دیدی کلی می‌دهد. نکته‌ی کلیدی این است که کل تاریخچه‌ی کاری یا شخصی‌تان را بیان نکنید. بلکه به مواردی اشاره کنید که با موقعیت شغلی فعلی هم‌راستا هستند و تجربه‌شان می‌تواند به کمک شغل جدید بیاید. در واقع برای این سوال فرمولی وجود دارد: حال، گذشته و آینده. از صحبت در مورد آخرین موقعیت شغلی شروع کنید و دستاوردهای‌تان را لحاظ کنید، سپس کمی به عقب‌تر بروید و مسیری که تا اینجا پیموده‌اید را ترسیم کنید و در نهایت به اینکه موقعیت شغلی که برایش مصاحبه می‌کنید چطور قرار است در راستای مسیر شغلی‌تان باشد، برسید.
  • «از سوابق کاری‌ت بگو»
درست مثل «از خودت برام بگو» در مورد سوابق کاری‌ت بگو هم یکی از جمله‌های رایج شروع مصاحبه است. اما برخلاف سوال قبل که تاکید روی مهارت‌ها و توانمندی‌های‌تان بود که باعث می‌شد برای موقعیت شغلی مناسب باشید، برای جواب به این سوال باید داستان مسیر شغلی‌تان را بگویید و در این راه از توانمندی‌های‌تان هم صحبت کنید. بیشتر افراد سوابق کاری را به ترتیب زمان و از آخر به اول روایت می‌کنند چون معمولا در آخرین موقعیت شغلی تجربه‌های شغل‌های قبلی را هم به همراه داشته‌اند و نسبت به ابتدای مسیر شغلی رشد کرده‌اند. بعضی هم البته ترجیح می‌دهند از اول به آخر شروع کنند که روش بدی نیست اما حواس‌تان باشد در مورد موقعیت‌های شغلی ابتدایی پرگویی نکنید.
چه از اول شروع کنید و چه آخر روی تجربیات شغلی مرتبط و دستاوردهایی تاکید کنید که باعث می‌شود برای موقعیت شغلی فعلی نامزد مناسبی باشید و با صحبت در مورد آینده، بحث‌تان را جمع‌بندی کنید.


 
  • «چرا می‌خوای به شرکت ما بیای؟»
برای پاسخ به این سوال جواب‌های کلی ندهید! اگر پاسخی که به این سوال می‌دهید در مورد شرکت‌های دیگر هم صدق کند و جوابی عمومی باشد احتمال اینکه شانس‌تان را از دست دهید زیاد است. برای پاسخ به این سوال چهار راهکار وجود دارد:
•    پیش از مصاحبه در مورد شرکت تحقیق کنید و به مواردی اشاره کنید که در شرکت به طور خاص برای شما جذاب است: مثلا موقعیت شرکت در بازار یا امکان دورکاری
•    از رشد شرکت در سال‌های اخیر و اینکه شما از اولین باری که نام شرکت را شنیدید تابه‌حال شاهد این رشد بودید صحبت کنید
•    روی موقعیت‌های رشد شرکت در آینده و امکان رشد و یادگیری که برای خودتان میسر می‌‌شود تاکید کنید و به اینکه شما هم در مسیر رشد شرکت می‌توانید تاثیرگذار باشید اشاره کنید.
•    همچنین می‌توانید به موارد جالبی اشاره کنید که از زبان سایر کارکنان این شرکت شنیده‌اید و این حرف‌ها، به کار در این شرکت جذابیت بخشیده.
هر کدام از این راهکارها که انتخاب کنید اثربخش هستند فقط توجه کنید شخصی‌سازی شده باشند و جوابی کلی نباشند. همچنین اگر به هیچ جوابی برای این سوال نرسیدید یعنی شاید هیچ جذابیتی در این شرکت وجود ندارد و این هشداری است که به شما می‌گوید احتمالا برای کار در این شرکت و نقش مناسب نیستید.

۵ سوال پرتکرار عمومی در مصاحبه‌ها و جوابی که باید بدهیم
 
  • «نقاط قوتت چیه؟»
پاسخ به این پرسش اجازه می‌دهد در مورد توانمندی‌های‌تان صحبت کنید که در نهایت به این که چرا برای این موقعیت شغلی فرد مناسبی هستید ختم می‌شود. حین پاسخ به این پرسش، کیفیت را مدنظر داشته باشید نه کمیت. به عبارت دیگر، صفات خوب را فهرست نکنید. در عوض، یک یا دو ویژگی خاص را بسته سوال انتخاب کنید که به شغل هم مرتبط هستند و آن‌ها را با مثال ترسیم کنید. داستان‌ها همیشه به‌یادماندنی‌تر از کلی‌گویی هستند. همچنین اگر در طول مصاحبه جایی دوست داشتید به یکی از توانمندی‌های‌تان اشاره کنید و فرصتش پیش نیامده، الان بهترین فرصت است.
  • «به نظرت چه نقاط ضعفی داری؟»
شاید با خودتان فکر کنید این سوال خوبی نیست و بیشتر افراد حقیقت را نمی‌گویند و در اصل چیزی عاید مصاحبه‌کننده نمی‌شود. مصاحبه‌کننده با پرسیدن این سوال سعی می‌کند در وهله‌ی اول بفهمد خودآگاهی‌تان چقدر است و البته چقدر صداقت دارید. بنابراین از پاسخ‌هایی مثل «نقطه ضعف من هوش زیادم یا مهربونی بیش از اندازه‌مه» پرهیز کنید. به نقطه ضعف‌های واقعی فکر کنید که با آن‌ها درگیر بوده‌اید و وقت و انرژی برای بهبودشان صرف کرده‌اید و واقعا تغییر کرده‌اند. مثلا شاید در زمان‌بندی ضعف داشته باشید و مدام از کارها عقب بیفتید اما با اولویت‌بندی و فهرست کردن کارها این مورد را بهبود بخشیده باشید. یا شاید صحبت کردن در جمع برایتان راحت نباشد اما اخیرا با داوطلب شدن برای ارائه‌ی سازمانی این ترس را کم کرده باشید. موارد واقعی که برای بهبودشان تلاش کرده‌اید بهترین پاسخ‌ها برای این سوال هستند.

۵ سوال پرتکرار عمومی در مصاحبه‌ها و جوابی که باید بدهیم


در مجموع خوب است پیش از رفتن به مصاحبه در مورد شرکت و فرد مصاحبه‌کننده (در صورت امکان) تحقیق کنید و روی جواب‌های خودتان هم تامل کنید و بدانید از کجا شروع می‌کنید و به کجا می‌رسید. موفق باشید!
برچسب‌ها
تحریریه عظام