https://www.radioezam.com/ehgT/

۵ مکان دیدنی خنک برای فرار از گرمای تابستان

تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۴۰۲ | منبع: رادیو عظام
زهرا ساعدی
تابستان فصل تعطیل شدن مدرسه‌ها و دانشگاه‌ها و فرصت مناسب سفر بسیاری از خانواده‌هاست. اما مشکل اینجاست که در بسیاری از جاهای دیدنی هوا گرم است و عیش آدم منغص می‌شود. از طرفی وسعت ایران و تنوع پوشش جغرافیایی و آب و هوا باعث شده، در گرمای خرماپزان بعضی شهرها بتوان مناطق دیگری پیدا کرد که آب و هوایی خنک و مطبوع دارند و و فضا بسیار دلچسب است. در ادامه با بعضی از این نقاط دیدنی خنک ایران آشنا شوید که حسابی مناسب فرار از گرما هستند:

۵ مکان دیدنی خنک برای فرار از گرمای تابستان

1.    جنگل فندقلوی اردبیل، دیدنی خنک در تابستان
استان اردبیل جزو نقاط کوهستانی ایران است و سرما در این استان زودتر از سایر مناطق شروع می‌شود و دیرتر هم تمام می‌شود. زیبایی دشت‌های کوه سبلان دل هر بیننده‌ای را آب می‌کند و نسیم خنک حتی از عکس‌ها حس می‌شود.
جنگل فندقلوی اردبیل یکی از زیباترین جنگل‌های ایران است که دشت‌های وسیع بابونه‌ی آن مشهور است و در بهار جشنواره‌ای به افتخار این گل‌ها برگزار می‌شود. اما این جنگل فقط به بابونه‌هایش معروف نیست و همان‌طور که از اسمش پیداست، گیاه و میوه‌ی فندق بخش زیادی از پوشش گیاهی این منطقه را تشکیل داده.
برای بسیاری لذت سفر در مسیر است نه مقصد و جنگل فندقلو، مقصد ایده‌آل این دسته افراد است. برای رفتن به جنگل فندقلو باید از سمت اردبیل و شهر نمین به سمت جنگل حرکت کنید و دشت‌های زیبا مسیر را تشکیل داده‌اند. مراتع سرسبز و جنگل‌های انبوه، انواع درختان میوه مثل سیب وحشی، گوجه‌سبز، ازگیل، به، تمشک و توت‌فرنگی، البته در کنار درختان فندق، فضایی در این خطه ایجاد کرده‌اند که کم از بهشت ندارد.
جنگل فندقلو در کنار زیبایی‌های طبیعی، جاذبه‌هایی مثل تله‌کابین و پیست اسکی هم دارد که علاقه‌مندان را به خود جذب می‌کند. اردبیل به چشمه‌های آب گرمش مشهور است و در جنگل فندقلو به عنوان دیدنی خنک در تابستان، یکی از این چشمه‌های آب گرم وجود دارد که به نام میشه سویی (علی داشی) بین مردم محلی شناخته می‌شود. به جز چشمه‌ی آب گرم، آبشاری کوچک تصویر این جنگل را دوست‌داشتنی‌تر کرده است.
گذراندن یک روز در این جنگل، پیاده‌روی، جنگل‌نوردی و عکاسی روز تابستانی را به‌یادماندنی می‌کند و خنکی آن گرما را کاملا از یاد و خاطر محو می‌کند.

۵ مکان دیدنی خنک برای فرار از گرمای تابستان

2.    روستای کندوان، خنکی سنگ‌ها در گرمای سوزان تابستان
تا در شمال غربی ایران هستیم، یکی دیگر از مناطق خنک و البته دیدنی این منطقه را معرفی کنیم که می‌تواند مقصد سفر تابستانی باشد. از کوه سبلان گفتیم و حالا نوبت به قل دیگر این کوه، سهند می‌رسد. روستای صخره‌ای کندوان در دامنه‌ی کوه سلطان داغی، از کوه‌های رشته کوه سهند قرار گرفته و از همین جا می‌توانیم بفهمیم با منطقه‌ای خنک و دلپذیر سروکار داریم.
روستای کندوان به جز خنکی ارزش تاریخی دارد و جزو معدود روستاهای صخره‌ای محسوب می‌شود که عوامل طبیعی مثل باران و برف و فعل و انفعالات آتش‌فشانی سهند به همراه دخالت انسان آن را به شکل امروزی درآورده است.
بافت سنگی و صخره‌ای روستا، منظره‌ای ناب ایجاد کرده و البته قرار گرفتن در ارتفاع باعث شده کندوان مقصد سفر تابستانه‌ی خیلی‌ها باشد. عسل، آب معدنی، میوه‌های تازه، خشکبار و صنایع دستی مثل گلیم دیگر جذابیت‌های این منطقه هستند و طعم و عطر خوش میوه‌ها تا مدت‌ها زیر زبان‌تان می‌ماند.
درمورد تاریخچه‌ی شکل‌گیری روستای کندوان، نظرها باهم تفاوت دارد و اینکه اولین ساکنان کندوان عشایر بودند، روستایی‌هایی بودند که از دست لشکر مغول فرار کرده بودند یا مهاجران دریاچه‌ی ارومیه بوده‌اند، در هاله‌ای از ابهام است. به هرحال آنچه مشخص است تاریخ دور و دراز این روستا و زیبایی بی‌نظیر آن است.
یکی از بهترین اقامتگاه‌های این روستا، بوتیک هتل کندوان است که در دل صخره‌ها ایجاد شده و می‌توانید پس از گذراندن یک روز عالی و گشت‌وگذار در روستا، اقامت در دل صخره را هم تجربه کنید.

۵ مکان دیدنی خنک برای فرار از گرمای تابستان

3.    چشمه دیمه کوهرنگ، مقصد گردشگری خنک در تابستان
استان چهارمحال‌وبختیاری هم به داشتن ییلاق‌های خنک و خوش‌آب‌وهوا شهرت دارد و یکی از این جاذبه‌ها چشمه دیمه است. چشمه دیمه با داشتن چشمه‌های متعدد و مناظر چشم‌گیر، یکی از ایده‌آل‌ترین مکان‌ها برای گشت‌وگذار و پیک‌نیک کردن است. این چشمه که آبی خنک و گوارا دارد یکی از سرشاخه‌های اصلی زاینده‌رود بوده است و از زردکوه بختیاری جاری می‌شود.
مراتع حاصلخیز، درختان بلوط و البته زیبایی چشمه دیمه و چشمه‌های اطراف، همگی باعث می‌شود تجربه‌ی گذراندن یک روز در این منطقه به‌یادماندنی شود. همچمین علاوه بر منظره‌های طبیعی، آثاری تاریخی مثل کوه دینه کاووس هم در این منطقه برجای مانده که جذابیت فضا را برای دوستداران تاریخ و فرهنگ دوچندان می‌کند.
مزیت دیگر چشمه دینه نزدیک بودن دیگر دیدنی‌های طبیعی به آن است. تونل آب کوهرنگ و آبشار شیخ علی خان دو جاذبه‌ی طبیعی دیگر هستند که فاصله‌ی چندانی با چشمه دیمه ندارند و البته دیدنی‌های این منطقه فقط به همین موارد محدود نمی‌شود.
حین بازدید از چشمه دیمه از خرید ماهی و کباب کردن آن غافل نشوید که لذت بازدید از منطقه را دوچندان می‌کند.

۵ مکان دیدنی خنک برای فرار از گرمای تابستان

4.     روستای فیلبند مازندران، صعود به ابرهای خنک در دل تابستان
یکی از مقصدهای همیشگی گردشگران به‌خصوص تهران و کرج‌نشین‌ها، استان‌های شمالی مازندران و گیلان است. مسافرت به استان‌های شمالی معمولا فصل نمی‌شناسد اما فیلبند مقصدی شمالی منهای گرما و شرجی تابستانی است.
ییلاق فیلبند چند سالی است که حسابی سر زبان‌ها افتاده و تبدیل به یکی از مقصدهای محبوب گردشگران شده است. فیلبند با ارتفاع ۲۳۰۰ متر یکی از مرتفع‌ترین بخش‌های شرق استان مازندران است که به نام بام شرقی مازندران هم شناخته می‌شود. جذابیت فیلبند به طبیعت سحرانگیزش است. ارتفاع زیاد باعث شده عملا میان ابرها قدم بزنید و منظره‌ی زیبای کوه، جنگل و خانه‌های روستایی زیر پای‌تان باشد. تماشای طلوع و غروب خورشید یکی از بهترین تجربه‌های طول عمر هر آدمی است و تصاویر بی‌نظیری جلوی روی‌تان قرار می‌گیرد که بسیار باشکوه است.
اگر اهل کوه‌نوردی هستید می‌توانید از مسیرهای صعود به قله حصین بن و دیگری پیمایش خط الراس روستای فیلبند تا امامزاده قاسم و روستا و جنگل الیمستان، خودتان را به فیلبند برسانید که البته مسیرهایی نسبتا سخت‌اند و نیاز به آمادگی بدنی و البته همراهی گروهی آشنا به منطقه دارند.

۵ مکان دیدنی خنک برای فرار از گرمای تابستان

5.    آبشار گنجنامه، همزیستی طبیعت و تاریخ
در هر یک از مکان‌های دیدنی خنک بالا که می‌توانند مقصد سفر تابستانه باشند، پای یک کوه درمیان بود و آبشار گنجنامه هم از این قاعده مستثنی نیست. آبشار گنجنامه در دامنه‌ی کوه الوند قرار گرفته و همین باعث خنکی منطقه شده. گنجنامه حدود ۱۲ متر ارتفاع دارد و آب از بالای صخره‌ها به حوضچه‌ای که پایین شکل گرفته می‌ریزد و صدا و تصویر آب، در کنار هوای مطبوع حس خنکی القا می‌کند.
آبشار گنج‌نامه به جز زیبایی‌های طبیعی، منزل کتبیه‌های باستانی است که قدمت بعضی از آن‌ها به دوران داریوش و خشایارشاه می‌رسند. همچنین هخامنشیان آب این آبشار را مقدس می‌دانستند. کوه‌ها و صخره‌های اطراف گنجنامه هم برای علاقه‌مندان به کوهنوردی، موقعیت خوبی فراهم می‌کند.
آبشار گنجنامه تفرجگاه تابستانی خوبی برای گذران روز، پیک‌نیک و لذت بردن از طبیعت فراهم می‌کند که می‌تواند توقفگاهی در مسیر همدان و دیگر دیدنی‌های این استان باشد.
۵ مکان دیدنی خنک برای فرار از گرمای تابستان
 
برچسب‌ها
تحریریه عظام