https://www.radioezam.com/OMXc/

بهترین روش‌های یادگیری زبان انگلیسی

تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۴۰۲ | منبع: رادیو عظام
زهرا ساعدی

یکی از واحدهای درسی مدرسه زبان انگلیسی بود و مثل هر درس دیگری طرفداران و دشمنان خودش را داشت. عده‌ای از خواندنش لذت می‌بردند و دسته‌ی دوم دوستش نداشتند. چه جزو دسته‌ی اول بوده باشید چه دسته‌ی دوم، احتمالا در مسیر زندگی از اهمیت دانستن زبان انگلیسی آگاه شده‌اید. دانستن زبان دوم، به‌خصوص زبان انگلیسی دریچه‌ای به دنیایی تازه باز می‌کند که ناشناخته‌های زیاد و جذابی دارد. در ادامه درمورد دلیل اهمیت یادگیری زبان انگلیسی و روش‌های یادگیری بیشتر بخوانید:

بهترین روش‌های یادگیری زبان انگلیسی

چرا یادگیری زبان انگلیسی مهم است؟
زبان انگلیسی تا حد زیادی با امور روزمره‌ی ما گره خورده. زبان وسایل الکترونیکی‌مان ابتدا تا زمانی که بخواهیم تغییرشان دهیم انگلیسی است، به دلیل غنی و پرتعداد بودن منابع انگلیسی، جست‌وجوی بعضی موارد به انگلیسی نتیجه‌ی بهتری دارد، خیلی وقت‌ها منابع آموزشی برای کسب‌وکار و حرفه‌مان فقط به زبان انگلیسی پیدا می‌شود و در نهایت، در صورت سفر به کشورهای دیگر، انگلیسی خیلی وقت‌ها راهگشاست. البته این تمام مزیت‌های زبان انگلیسی نیست. در ادامه چند دلیل اهمیت یادگیری زبان انگلیسی را بخوانید که احتمالا یک یا چند موردش دغدغه‌ی شما هم هست:
1. انگلیسی زبانی بین‌المللی است، به همین دلیل انواع کتاب‌های درسی و غیردرسی به این زبان هم ترجمه می‌شوند و زبان دوم ساکنان بسیاری از کشورهای دیگر انگلیسی است که به برقراری ارتباط کمک می‌کند.
2. تحصیل و رشد با زبان انگلیسی، بهتر و سریع‌تر اتفاق می‌افتد. به دلیل بین‌المللی بودن زبان انگلیسی، بسیاری مطلب آموزشی را به انگلیسی می‌نویسند یا سریع به انگلیسی ترجمه می‌کنند. به همین دلیل تنوع مطالب بسیار بالاست و برای یک موضوع می‌توان انواع کتاب، مقاله، پادکست و ویدئو به زبان انگلیسی پیدا کرد. همچنین با دانستن زبان انگلیسی دیگر لازم نیست منتظر شوید، مطلب موردنظرتان ترجمه شود و سریع و همگام با انگلیسی‌زبان‌ها، می‌توانید به جدیدترین منابع دسترسی داشته باشید. 
3. اگر قصد مهاجرت برای کار یا تحصیل را داشته باشید، دانستن انگلیسی بسیار کمک‌کننده است. تا یاد گرفتن زبان کشور مقصد، مراودات روزانه با کمک انگلیسی انجام می‌شود.
4. فعالیت‌های مغزی برای به چالش کشیدن و فعال نگه داشتن مغز لازم است و یادگیری زبان دوم یکی از این راه‌هاست. یاد گرفتن زبان دوم، کاری پرزحمت است و دقت و تمرکز نیاز دارد و اینجاست که مغز فعال می‌شود. 
5. اگر اهل فیلم و سریال دیدن باشید، یادگیری زبان انگلیسی کمک می‌کند از تماشای به‌روزترین فیلم و سریال‌ها، لذت ببرید. خیلی وقت‌ها در دوبله یا حتی ترجمه، بخشی از مفهوم منتقل نمی‌شود و تماشای فیلم و سریال به زبان اصلی، بسیار لذت‌بخش‌تر است. 

بهترین روش‌های یادگیری زبان انگلیسی

روش‌های یادگیری زبان انگلیسی

1. ثبت نام در کلاس‌های آموزش زبان
یکی از متداول‌ترین روش‌های یادگیری زبان انگلیسی، ثبت نام در کلاس زبان است. بسته به شهر محل زندگی‌تان آموزشگاه‌های متعددی وجود دارند که انتخاب را ساده می‌کنند. این روش مثل هر روش دیگری مزایا و معایب خودش را دارد:
مزایا: جلسات منظم و متداول، تجربه‌ی یادگیری گروهی، طی مسیری مشخص در آموزش
معایب: هزینه‌ی بالای آموزش، طولانی بودن مدت آموزش

2. استفاده از اپلیکیشن‌ها
پس از همه‌گیر شدن تلفن‌های همراه هوشمند، اپلیکیشن‌های زیادی برای رفع نیازهای مختلف به‌وجود آمدند. خوشبختانه در حوزه‌ی یادگیری زبان انگلیسی هم اپلیکیشن‌های خوبی وجود دارند که کمک می‌کنند در هر زمان و مکانی، زبان انگلیسی را یاد بگیرید. تعداد این اپلیکیشن‌ها زیاد است اما ما چند مورد از محبوب‌ترین‌ها که امتحان‌شان را پس‌ داده‌اند معرفی می‌کنیم:
• دولینگو Doulingo: یکی از پرطرفدارترین اپلیکیشن‌های آموزش زبان، دولینگو است که فقط منحصر به زبان انگلیسی نیست و زبان‌های دیگر را هم آموزش می‌دهد. مزیت این اپلیکیشن این است که فقط به کامپیوتر و تلفن همراه نیاز است و هر ساعتی از شبانه‌روز که اراده کنید می‌توانید با اپلیکیشن زبان انگلیسی را یاد بگیرید. همچنین این اپلیکیشن هم برای افراد مبتدی و هم برای کسانی که قبلا آموزش دیده‌اند مناسب است و به هر دو دسته، بسته به نیاز خودشان خدمات می‌دهد. حسن دیگر یادگیری زبان انگلیسی با دولینگو این است که با بازی‌سازی، یادگیری زبان را مفرح می‌کند که نه تنها خسته‌کننده نیست بلکه بسیار جذاب است.
مزایا: ایجاد واژه‌نامه‌ی شخصی پس از یادگیری کلمات، یادگیری حین بازی، رقابت با زبان‌آموزان دیگر، استفاده از پادکست و داستان، در دسترس بودن
معایب: ضعیف بودن در بخش مکالمه

بهترین روش‌های یادگیری زبان انگلیسی

• ممرایز Memrise: یکی دیگر از اپلیکیشن‌های پرطرفدار ممرایز است. ممرایز هم مثل دولینگو در تلفن همراه در دسترس است. این اپلیکیشن از شیوه‌ی یادگیری تکرار استفاده می‌کند و با تکرار کاری می‌کند واژه‌ها از حافظه‌ی کوتاه‌مدت به حافظه‌ی بلندمدت منتقل شوند. یکی از حسن‌های ممرایز، استفاده از افراد بومی برای بعضی قسمت‌های آموزشی و آموزش صحیح‌ترین لهجه است.
مزایا: استفاده از سیستم تکرار و مرور، آموزش سطح‌بندی شده، دوره‌های ویژه با تمرکز روی موضوعات خاص
معایب: دشواری یادگیری کلماتی که چند معنی دارند، دوره‌ی گرامر مناسب برای سطح پیشرفته وجود ندارد.
از دیگر اپلیکیشن‌های یادگیری زبان می‌توان به Rosetta Stone، Hello English و English Grammar اشاره کرد که البته در حد دولینگو و ممرایز محبوب نیستند.

3. استفاده از منابع خودآموز برای یادگیری زبان انگلیسی
خودآموزی برای بسیاری، بهترین روش یادگیری است و با شناختی که از نحوه و سرعت یادگیری‌شان دارند می‌توانند با استفاده از منابع خودآموز به بهترین نتیجه برسند. برای یادگیری خودآموز زبان انگلیسی انواع کتاب، کانال‌های یوتیوب، صفحات اینستاگرام و وب‌سایت وجود دارد:
کتاب: کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی برای یادگیری واژه، دستور زبان، تقویت Reading و Writing تفکیک شده‌اند. کتاب‌هایی مثل Oxford Word Skills، Essential Words 4000 برای واژه‌آموزی، Grammar In Use برای دستور زبان، Active Skills For Reading برای مهارت خواندن متن و Inside writing برای تقویت مهارت نوشتن جزو کتاب‌های پرطرفدار هستند.
کانال یوتیوب: یوتیوب یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های آموزشی است و ویدئوهای آموزشی در حوزه‌های مختلف را می‌توان در این پلتفرم پیدا کرد. کانال‌هایی مثل Speak English With Mr Duncan، Easy English و BBC Learning English جزو کانال‌های پرطرفدار هستند.

بهترین روش‌های یادگیری زبان انگلیسی

صفحه‌های اینستاگرامی: اینستاگرام هم جزو پلتفرم‌هایی است که انواع محتوا از سرگرمی تا آموزشی در آن پیدا می‌شود. به دلیل محدودیت بارگذاری ویدئو در اینستاگرام، این پلتفرم برای یادگیری اصولی مناسب نیست و در حد یادگیری نکاتی در طول روز مفید است. صفحه‌هایی مثل @cambridgeenglish، @inenglishwithlove و @english_vocabulary جزو صفحه‌های پرطرفدار هستند.
وب‌سایت: اگر ترجیح می‌دهید حین یادگیری، پشت کامپیوتر بنشینید و فضایی رسمی ایجاد کنید، وب‌سایت‌های آموزش انگلیسی روش مناسبی برای یادگیری پشت میز هستند. وب‌سایت‌هایی مثل https://www.gamestolearnenglish.com/ و https://www.fluentu.com/ از جمله وب‌سایت‌های پرطرفدار هستند.
مزایای خودآموزی زبان انگلیسی: انعطاف‌پذیری زمانی، هزینه‌ی بسیار کم یا رایگان، منابع متنوع
معایب خودآموزی زبان انگلیسی: سخت بودن حفظ انگیزه و پایبندی به برنامه‌ریزی منسجم، سردرگم شدن و قرار گرفتن در مسیرهای اشتباه یادگیری

4. تماشای فیلم، سریال و گوش دادن به اخبار و موسیقی
قرار گرفتن در معرض زبانی که قرار است یاد بگیرید، به یادگیری سریع‌تر بسیار کمک می‌کند. با تماشای سریال نمی‌توان زبان را از ابتدا آموخت اما گوش را به کلمه‌ها عادت می‌دهد و در موارد زیادی به یادگیری کلمه‌های جدید یا کاربرد کلمه در جمله کمک می‌کند. بنابراین بسیاری هم‌زمان با پیگیری آموزش‌های رسمی، فیلم و سریال تماشا می‌کنند و اخبار و موسیقی هم گوش می‌دهند تا فرآیند یادگیری تسریع شود. سریال‌هایی که دیالوگ‌های پیچیده ندارند انتخاب‌های مناسبی برای شروع هستند که از میان آن‌ها می‌توان به سریال سیمپسون‌ها اشاره کرد.
مزایا: آشنایی با کاربرد واژه‌ها، آشنایی با اصطلاحات و ضرب‌المثل‌ها
معایب: برای زبان‌آموزان متوسط و بالاتر مناسب است. 

بهترین روش‌های یادگیری زبان انگلیسی
برچسب‌ها
تحریریه عظام