https://www.radioezam.com/O6Gg/

ده پادکست محبوب فارسی

تاریخ انتشار: ۱۹ فروردین ۱۴۰۲ | منبع: رادیو عظام
اگرچه که پادکست‌ها جای خودشان را در زندگی جوان‌ترها پیدا کرده‌اند، اما هنوز برای خیلی از ‌مردم نام غریب و ناآشنایی دارند. این مطلب رادیو عظام برای همان دسته‌ی دوم است. برای آن‌هایی که تازه تصمیم گرفته‌اند وقت‌های آزادشان را با گوش دادن به پادکست پر کنند. در اصطلاح معمول به مجموعه فایل‌های صوتی که در ‌سایت‌ها یا شبکه‌های بارگذاری می‌شود پادکست می‌گویند. تنوع پاکست‌ها باعث شده تا با هر سن و سلیقه‌ای بتوانید با خیال راحت یک پادکست مناسب حال‌تان پیدا کنید. قبلا در یکی از مطالب رادیو عظام به شکل خلاصه به این موضوع اشاره کرده بودیم. این‌جا مفصل‌تر سراغ چند پادکست محبوب رفته‌ایم، آن‌ها را معرفی کرده‌ایم و از راه‌های دسترسی به آن‌ها نوشته‌ایم. جای خیلی از پادکست‌های خوب فارسی در این مطلب خالی است. به خاطر همین در آینده‌ی نزدیک‌ فهرست دیگری از پادکست‌های پرطرفدار را منتشر خواهیم کرد.

ده پادکست محبوب فارسی

چنل بی
یکی از قدیمی‌ترین پادکست‌های فارسی که فعالیتش را در سال 1394 شروع کرده. علی بندری در هر قسمت این پادکست سراغ ماجراها و قصه‌های واقعی می‌رود که در روزنامه‌ها و مجلات معتبر انگلیسی‌زبان منتشر می‌شوند. از قصه یکی از بزرگ‌ترین رهبران کارتل قاچاق مواد مخدر و معدن‌چیانی که در معدن حبس شده بودند تا روایت وکیلی که پیشاپیش خبر به قتل رسیدنش را اعلام کرد و اوشو، عارف هندی و... انتخاب قصه‌های جذاب و لحن و روایت درست از ویژگی‌های این پادکست است. 

ده پادکست محبوب فارسی

بی‌پلاس
شعبه‌ی دوم پادکست چنل‌بی است با یک تفاوت بزرگ. این پادکست در هر قسمت خود به سراغ کتاب‌های غیرداستانی می‌رود و خلاصه‌ی آن را برای مخاطب تعریف می‌کند. اگر به دنیای کتاب علاقه دارید و وقت کافی برای مطالعه ندارید این پادکست می‌تواند برایتان جذاب باشد.

ده پادکست محبوب فارسی

رادیو نیست
رادیو نیست روایت مکان‌های خاموش است. سازندگان این پادکست سراغ جاهایی رفته‌اند که در زندگی نسل‌های قبل حضور پررنگی دارند ولی در این روزها دیگر اثری از آن‌ها باقی نمانده. کاخ جوانان، کشتی رافائل، کافه نادری و تکیه دولت نمونه‌هایی از سوژه‌های این پادکست است.

ده پادکست محبوب فارسی

رادیو تراژدی
یکی از مشهورترین‌ پادکست‌های فارسی که به زندگی و داستان تراژیک شخصیت‌های کمتر شناخته‌شده‌ای می‌پردازد که هرچند در زمان خودشان موثر بودند ولی در گذر زمان فراموش شده‌اند. زندگی افرادی مثل برادران خیامی، محمدتقی برخوردار، عبدالحسین نوشین و لرتا، محمد مسعود در این پادکست روایت شده است.فردوسی‌خوانی
گزینه‌ای مناسب برای کسانی که همیشه دوست داشتند شاهکار فردوسی را بخوانند ولی فرصت یا دانش این کار را نداشتند. برگ برنده‌ی این پادکست صدای گیرای امیر خادم و توضیحات درست و به‌جای او درباره‌ی معنی کلمه‌ها و روند قصه است.

ده پادکست محبوب فارسی

رادیو دیو
«مجله‌ای شنیداری که در هر اپیزود با کلاژی از ادبیات و موسیقی شما را به سفری خیال‌پردازانه و جستجوگرانه می‌برد.» این توضیح تیم رادیو دیو درباره‌ی پادکست متفاوت‌شان است، پادکستی که هر قسمت آن درباره‌ی فرهنگ، اقلیم و موضوعی خاص است. 

ده پادکست محبوب فارسی

رادیو مرز
این پادکست همان‌طور که از اسمش مشخص است سراغ آدم‌ها می‌رود تا درباره‌ی مرزها حرف بزنند. اما این مرزها ربطی به جغرافیا و محل زندگی ندارند، بلکه مرزهایی هستند که اتفاقات مختلفی مثل بچه‌دار شدن، مهاجرت، فرزند شهید بودن یا افسردگی بین آدم‌ها ایجاد می‌کند.

ده پادکست محبوب فارسی

احسانو
احسان عبدی‌پور نویسنده‌ی بوشهری این سال‌هاست که اهالی ادبیات او را به خوبی می‌شناسند. عبدی‌پور هم داستان‌نویس خوبی است هم لهجه‌ی دل‌نشینی دارد، به خاطر همین هم شنیدن داستان‌هایش از زبان خودش طرفداران زیادی دارد.

ده پادکست محبوب فارسی

فوتبال 360
در ادامه‌ی اپلیکیشن فوتبال 360، پادکستی هم درباره‌ی اتفاقات فوتبال ایران و جهان ساخته شده است. اسم عادل فردوسی‌پور و تیم حرفه‌ای همراهش باعث می‌شود تا خیال خیلی از مخاطبان از محتوای جذاب این پادکست راحت شود.

ده پادکست محبوب فارسی

ری‌را
اگر به ادبیات و مخصوصا شعر معاصر علاقه دارید می‌توانید با سامان جواهریان در پادکست ری‌را همراه شوید. در هر قسمت این پادکست بعد از شنیدن یک شعر، اطلاعات مفیدی درباره‌ی شعر، شاعر، سبک و دوره‌اش به مخاطبان داده می‌شود.

ده پادکست محبوب فارسی

از کجا بشنویم؟ 
راه‌های رسیدن به پادکست‌ها فراوان است، فقط کافی است اراده کنید و بخواهید که پادکستی گوش بدهید. بهترین و اصلی‌ترین راه گوش دادن به پادکست‌ها دانلود کردن اپلیکیشن کست‌باکس است. از آن‌جا می‌توانید به تمام پادکست‌های فارسی و غیرفارسی دسترسی داشته باشید. جز این، خیلی از پادکست‌ها کانال تلگرام هم دارند و همه‌ی قسمت‌ها را آن‌جا هم بارگذاری می‌کنند. اپلیکیشن فیدیبو، ناملیک و نوار هم منابع دیگری است که می‌توانید از آن مسیر پادکست‌های فارسی را دنبال کنید. 
برچسب‌ها
تحریریه عظام