https://www.radioezam.com/H9y0/

چند پیشنهاد شنیدنی برای گذراندن ترافیک

تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ | منبع: رادیو عظام
زنده کردن زمان از دست رفته
در روزگار ما نزدیک بودن محل کار به خانه موهبتی است که نصیب خیلی‌ها نمی‌شود. بسیاری از کارگران و کارمندان زمان زیادی از وقت‌شان را در مسیر می‌گذرانند. فاصله‌ی شهرک‌های صنعتی با شهرها و همین‌طور ترافیک‌های بی‌پایان کلان‌شهرها باعث شده تا طی کردن این مسیر هر روزه، سخت و خسته‌کننده باشد. اگر راننده نباشید، خوابیدن، فیلم دیدن و بازی کردن با گوشی اولین گزینه‌های روی میز است. اما می‌شود از این زمان و اجبار هر روزه به شکل دیگری هم استفاده کرد. پیشنهادهای شنیدنی‌ای‌ که در ادامه معرفی می‌شود هم به درد آن‌هایی می‌خورد که پشت فرمان‌اند و هم آن‌هایی که در جایگاه مسافر نظاره‌گر یک مسیر تکراری هستند. این پیشنهادها فراتر از گوش دادن به رادیو و گلچین آهنگ‌های همیشگی‌اند و می‌توانند در رسیدن به هدف‌هایمان و بهتر کردن کیفیت زندگی هم تاثیرگذار باشند. 

چند پیشنهاد شنیدنی برای گذراندن ترافیک

کتاب صوتی
گوش دادن به کتاب صوتی آن‌قدر لذت‌بخش است که ممکن است همه‌ی گزینه‌های دیگر را پشت سر بگذارد و به انتخاب همیشگی تبدیل شود. خوشبختانه این روزها بخش مهمی از کتاب‌ها به شکل صوتی در اپلیکیشن‌هایی مثل «طاقچه»، «فیدیبو» و «نوار» منتشر شده‌اند و می‌توانید بر اساس سلیقه‌تان در هر زمینه‌ای که دوست دارید، کتابی انتخاب کنید. تنها نکته‌ی کار داشتن تمرکز است. خیلی‌ها به بهانه‌ی این‌که حواس‌شان پرت می‌شود و قصه را گم می‌کنند، سراغ کتاب صوتی نمی‌روند. اگر شما هم چنین مشکلی دارید می‌توانید با یک داستان کوتاه یا یک مجموعه داستان شروع کنید و خودتان را بسنجید. شروع با صداهای آشنا هم انتخاب خوبی برای تازه‌کارهاست. مثلا «رادیو گوشه» به عنوان یکی از ناشران آثار صوتی سراغ چهره‌های مشهور می‌رود و کتاب‌ها را با صدای آن‌ها ضبط می‌کند. «مغازه‌ی خودکشی» و «بالاخره یه روز قشنگ حرف می‌زنم» با صدای هوتن شکیبا، «زندگی در پیش رو» با صدای آزاده صمدی و «دعا برای ربوده‌شدگان» با کتابخوانی رخشان بنی‌اعتماد می‌توانند راه ورود به دنیای کتاب صوتی را ساده‌تر کنند.

چند پیشنهاد شنیدنی برای گذراندن ترافیک

زبان خواندن
برای یاد گرفتن زبان دوم هیچ وقت دیر نیست. حتی اگر استخدام شده‌اید و کار ثابتی دارید باز هم می‌توانید برای ارتباط بیشتر با جهان و عمیق‌تر کردن دانش و مهارت‌تان سراغ زبان بروید. انبوهی از فایل‌های صوتی آموزش زبان، پادکست‌ها، اخبار و کتاب‌های داستان به زبان‌های دیگر وجود دارد که می‌تواند در یادگیری موثر باشد. نکته‌ی مثبت ماجرا این‌جاست که این استمرار و تکرار هر روزه‌ی زبان در ترافیک کمک می‌کند تا عمیق‌تر یاد بگیرید و دیرتر فراموش کنید. برای‌ آموزش زبان انگلیسی، فرانسوی و... اپلیکیشن‌های مختلفی ساخته شده است. در این بین برنامه‌ی «زبان‌شناس» برای آن‌هایی که دنبال تقویت زبان انگلیسی هستند بسیار مناسب است. چون هم مجموعه‌درس‌هایی برای سطوح مختلف دارد، هم پادکست و آهنگ و کتاب زبان اصلی تدارک دیده و هم ابزارهایی برای سنجش میزان یادگیری در اختیار مخاطبش می‌گذارد.

پادکست
پادکست‌ها چند سالی است که پایشان به زندگی ما باز شده. اما در همین چند سال توانسته‌اند هواداران زیادی برای خودشان دست‌وپا کنند و به همه‌ی حوزه‌ها سرک بکشند. تقریبا درباره‌ی هر موضوعی که فکر کنید یک یا چند پادکست فارسی وجود دارد. خوبی این پادکست‌ها این است که علاوه بر اپلیکیشن‌های اختصاصی مثل «کست‌باکس» معمولا در تلگرام هم بارگذاری می‌شوند و کاربران می‌توانند به راحتی به آن‌ها دسترسی داشته باشند. پیشنهاد رادیو عظام از بین پادکست‌های فارسی «چنل‌بی» علی بندری است که در هر قسمت گزارش بلند یک ماجرای واقعی را که در یک رسانه‌ی معتبر انگلیسی‌زبان منتشر شده، به فارسی روایت می‌کند. البته فهرست پادکست‌های باکیفیت فارسی بسیار طولانی است. مثلا «رادیو تراژدی» از کریم نیکونظر و «گازت» از الهه خسروی و صادق روحانی برای علاقه‌مندان به تاریخ شنیدنی است، «ری‌را» و «فردوسی‌خوانی» را ادبیاتی‌ها بیشتر دوست دارند و «مترونوم» و «کرن» هم بین دوستداران موسیقی زیاد شنیده شده.

چند پیشنهاد شنیدنی برای گذراندن ترافیک

موسیقی
اگر قرار است هر روز در مسیر رفتن به محل کار موسیقی بشنوید بهتر است وقت بیشتری بگذارید و برنامه‌ای برای این کار داشته باشید. برای تنوع می‌توانید سبک‌های دیگر موسیقی را امتحان کنید. مثلا اگر همیشه آهنگ‌های پاپ را در ماشین پخش می‌کردید، مدتی سراغ سنتی‌ها بروید. اگر همیشه در حال‌وهوای موسیقی قدیم بودید کمی هم آهنگ‌های موفق روز را گوش کنید و خوانندگان جدید را بشناسید. یک پیشنهاد متفاوت هم مطالعه و توجه به دستگاه‌های موسیقی ایرانی است. اگر هیچ کدام از این پیشنهادها برایتان وسوسه‌کننده نبود موسیقی بی‌کلام را گاهی در برنامه‌تان بگذارید تا دنیای موسیقی را جور دیگری بشناسید. در همین زمینه آلبوم «نی‌نوا»ی علیزاده یکی از مشهورترین و بهترین کارهایی است که می‌توانید بشنوید. 

سخنرانی‌ها
چیزی که فراوان است مصاحبه‌های صوتی و سخنرانی است. فقط کافی است بدانید دنبال چه می‌گردید و به چه زمینه‌ای علاقه دارید. مثلا اگر اهل سیاست هستید می‌توانید از میان مصاحبه‌های تاریخ شفاهی هاروارد یکی را انتخاب کنید. اگر هدف‌تان کمک گرفتن از روان‌شناس‌ها است، احتمالا فایل‌های دکتر علی صاحبی برایتان کاربردی خواهد بود. اگر هم به ادبیات علاقه دارید می‌توانید درس‌گفتارهای مولاناشناسی عبدالکریم سروش را بشنوید. خلاصه که دریای سخنرانی ساحل ندارد و این گزینه‌ها فقط چند پیشنهاد معروف‌ترند. با کمی جست‌وجو می‌توانید به دنیایی از سخنرانی‌ها و گفت‌وگوهای صوتی مناسب حال‌تان دسترسی پیدا کنید. 

چند پیشنهاد شنیدنی برای گذراندن ترافیک

 
برچسب‌ها
تحریریه عظام