https://www.radioezam.com/za56/

اهداف شغلی شما چیست؟

تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ | منبع: رادیو عظام
سوال مصاحبه: "اهداف شغلی شما چیست؟"
اگر در مورد مسیری که دوست دارید کارتان در آن دنبال شود فکر نکرده‌اید ، بهتر است قبل از مصاحبه شغلی‌، کمی به آن فکر کنید. در طول یک مصاحبه ، مصاحبه کننده ممکن است بپرسید ، "اهداف بلند مدت شغلی شما چیست؟" یا ممکن است سوالات مشابه دیگری از قبیل "پنج سال آینده خود را کجا می بینید؟" یا "اهداف شما برای پنج تا ده سال آینده چیست؟" از شما پرسیده شود.

سوال مصاحبه:

آنچه مصاحبه کننده می‌خواهد بداند چیست؟
مصاحبه کنندگان می‌خواهند بدانند که آیا قصد دارید مدتی در شرکت بمانید یا اینکه در اولین فرصت که شغل دیگری به شما پیشنهاد شد، آن شرکت را ترک می‌کنید. پرسیدن این سوال با تمرکز بر آینده در مصاحبه بسیار معمول است و این موضوع را به کارفرما نشان می‌دهد که چشم انداز شما از آینده چیست. به زبان ساده می‌توان بیان کرد که استخدام و آموزش نیروی کار گران است. از این رو برای کارفرما مهم است که بداند اهداف بلند مدت شما از آینده کاریتان چیست.

سوال مصاحبه:

7 نکته برای پاسخ دادن به سوال "اهداف شغلی شما چیست؟"
 1.  به خاطر داشته باشید، روش‌­های زیادی برای پاسخ مناسب به این سوال وجود دارد. با در نظر گرفتن چشم انداز آینده شرکت به این سوال پاسخ دهید، در غیر این صورت اگر اهداف شخصی شما با چشم انداز آینده شرکت مورد نظر مطابقت ندارد بهتر است جواب را برای خودتان نگه دارید.
 2. جوابی را تهیه کنید که بر اهداف شغلی شما متمرکز باشد زیرا مربوط به شرکتی است که با آن مصاحبه می­‌کنید. شما می توانید این اهداف را به اهداف کوتاه مدت و اهداف بلند مدت تقسیم کنید و آماده باشید تا برخی از آنها را با مصاحبه کننده در میان بگذارید.
 3. توضیحات را با اهداف کوتاه مدت شروع کنید، سپس به اهداف بلند مدت بروید.  شما قطعا درک خوبی از اهداف کوتاه مدت خود دارید. با توصیف این اهداف شروع کنید، سپس به سمت برنامه­‌های بلند مدت بروید.
 4. اقداماتی که برای رسیدن به اهداف بلند مدت خود می‌خواهید انجام دهید را توضیح دهید. فقط توضیح دادن اهداف پاسخی قوی نخواهد بود. نیاز است شما به طور خلاصه مراحل دستیابی به این اهداف را توضیح دهید. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید نقش مدیریتی را بر عهده بگیرید، قدم‌هایی را که برای مدیر شدن برداشته‌اید یا می­خواهید بردارید را شرح دهید. توصیف برنامه­‌هایتان نشان می‌­دهد که شما در مورد آینده شغلی و رشد بالقوه خود در شرکت به طور تحلیلی فکر می‌­کنید. به عنوان مثال ، اگر قصد ادامه تحصیل دارید، هدف خود را به گون‌ه­ای توضیح دهید که ارزش شما را برای شرکت افزایش دهد.
 5. روی کارفرما تمرکز کنید. درست است که این سوال در مورد شما است، اما شما می­‌خواهید بگویید که به این زودی کارفرما را رها نخواهید کرد.
 6. به این نکته توجه کنید که چگونه می­‌توانید از طریق دستیابی به اهداف خود به شرکت ارزش اضافه کنید. همچنین، مصاحبه کننده را متقاعد کنید که کار در این شرکت به شما کمک می­‌کند تا به اهداف بلند مدت خود دست یابید و در چشم اندازآینده شرکت موثر باشید.
 7. برای پاسخ به این سوال وقت بگذارید و با صدای بلند اهداف و جواب­‌هایی که برای این پاسخ و مصاحبه شغلی خود حاضر کرده‌­­اید را مرور کنید. انواع سوالات و پاسخ­‌های مصاحبه­‌های شغلی دیگران را بررسی کنید. این فعالیت­‌ها شما را برای مصاحبه شغلی مورد نظر آماده می­‌کند و راحت­تر پاسخ می­‌دهید.

سوال مصاحبه:
 
چه چیزهایی نباید بگوییم؟
 1. از بحث در مورد حقوق خودداری کنید. روی اهدافی که مربوط به درآمد ، افزایش حقوق، پاداش یا هدیه است تمرکز نکنید. شما می‌­خواهید روی کاری که امیدوارید به آن برسید تمرکز کنید. اگر میزان بازه حقوقی درخواستی از شما پرسیده شد، خوب است، اما شما هرگز نباید داوطلبانه حقوق درخواستی خود را بدون مطرح شدن بیان کنید.
 2. از بیان بیش از حد در جزئیات خودداری کنید. در حالی که می­‌خواهید اهداف و مسئولیت پذیر بودن خود را توضیح دهید، خیلی به جزئیات نپردازید. به عنوان مثال ، اگر می­‌دانید که علاقه دارید برای شرکتی در یک موقعیت خاص کار کنید (اما نه شرکتی که برای مصاحبه رفته ­اید یا موقعیت شغلی که برای آن مصاحبه می‌­شوید)، این اطلاعات را با کارفرما به اشتراک نگذارید.
 3. خوشحالی و هیجان زده بودن خود را برای رسیدن به این موقعیت شغلی یا دعوت به مصاحبه مطرح نکنید و نپرسید که چه زمانی مرا استخدام می‌کنید.
 4. درباره‌­ی هزینه‌­های خود در زندگی صحبت نکنید. برای مثال نگویید من دانشجو هستم و هزینه زندگی من بالاست، من متاهل هستم و هزینه زندگی و فرزندان به عهده من است، اجاره خونه و ... را مطرح نکنید.سخن پایانی:
فکر کردن در مورد آینده در طول مصاحبه ممکن است دشوار باشد ، بنابراین خوب است که برای پاسخ به این سوال از قبل برنامه ریزی انجام دهید. نکات این مطلب می­تواند به شما در تهیه پاسخ مناسب، بایدها  نبایدهای پاسخ کمک کند.