https://www.radioezam.com/iHxG/

چگونه احساس تعلق به سازمان را در پرسنل خود ایجاد کنیم؟

تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۴۰۱ | منبع: رادیو عظام
تعلق اجتماعی یکی از نیاز‌های اساسی انسان است که در DNA ما گنجانده شده است. ۴۰ درصد از مردم می‌گویند که در محل کار احساس انزوا می‌کنند و تعهد و مشارکت سازمانی آن‌ها در کار کمتر بوده است. کسب‌وکار‌های ایالات متحده هر سال نزدیک به ۸ میلیارد دلار برای آموزش‌های متنوع (D&I) خرج می‌کنند که آنچنان نتیجه‌ای که باید را نمی‌گیرند. زیرا نیاز ما به احساس مشارکت را نادیده می‌گیرند.
تحقیقات اخیر Betterup نشان می‌دهد که اگر کارگران احساس تعلق به سازمان داشته باشند، شرکت‌ها از مزایای زیادی از جمله عملکرد شغلی بهتر، ریسک جابجایی کمتر و روز‌های بیماری کمتر بهره‌مند می‌شوند.

چگونه احساس تعلق به سازمان را در پرسنل خود ایجاد کنیم؟

حس تعلق همان چیزی است که باعث می‌شود نیرو‌های سازمان به جای فکر کردن به ساعت کاری و سریع‌تر به خانه رسیدن، به ارتقای سازمان، رشد مجموعه و موفقیت آن فکر کنند. درواقع حس تعلق سازمانی، دقیقاً نقطه مخالف این تفکر است که: من صرفاً باید وظیفه خودم را به‌اندازه دستمزدی که می‌گیرم انجام بدهم. حس تعلق سازمانی، تجربه‌ای از حس ارزشمندی، موردپسند بودن و پذیرفته شدن در محیط کار است.
حس تعلق سازمانی برای عملکرد مؤثر سازمانی امری حیاتی است و نبود آن، سازمان را متحمل هزینه‌های زیادی می‌کند. بدون احساس تعلق و ارزشمندی، انگیزه و تعهد کمتر می‌شود. برای درک بهتر این نیاز BetterUp تحقیقی را برای بررسی نقش تعلق در کار و عواقب بزرگ فقدان آن انجام داد. بر اساس یک نظرسنجی از ۱۸۰۰ کارمند نتایج زیر حاصل شد:
کارمندان با حس تعلق بالا، ۷۵ درصد کمتر از دیگر کارمندان بیمار بوده‌اند. روز‌های بیماری هر ساله تقریباً ۲٫۵ میلیون دلار به ازای هر ۱۰۰۰۰ کارمند، خسارت دارد. کارمندانی که حس تعلق دارند ۵۶ درصد کارایی شغلی دارند که هر ساله به ازای هر ۱۰۰۰۰ کارمند، ۵۲ میلیون دلار سود تولید می‌کند. با توجه به اهمیت این موضوع، در ادامه مهم‌ترین نکات و تکنیک‌های ایجاد حس تعلق سازمانی در افراد تیم در سازمان‌ها را معرفی می‌کنیم.
چگونه حس تعلق سازمانی را در کارکنان، کارمندان و افراد تیم ایجاد یا افزایش دهیم؟

چگونه احساس تعلق به سازمان را در پرسنل خود ایجاد کنیم؟

ارتباط باز و صادقانه
برای اینکه کارکنان احساس کنند به سازمان تعلق دارند، مشاغل باید ارتباطات باز را تمرین کنند. این مورد در تیم شما اعتماد ایجاد می‌کند و آن‌ها را قادر می‌سازد تا نظرات خود را بدون ترس به اشتراک بگذارند.
با این حال، ارتباطات باز به معنای جلسات بیشتر تیمی یا فعالیت‌های مشابه نیست. این فرهنگی است که در آن مردم می‌توانند افکار خود را آزادانه و بدون ترس از عواقب بیان کنند.
نکته کلیدی این است که با کارمندان خود کاملاً صادق باشید. از بازخورد کارمندان استقبال کنید و به جای اینکه موضوع را پنهان، با آن‌ها روبرو شوید. مراقب مشارکت تیم خود در جلسات باشید. با پرسیدن سؤال و عادی‌سازی هر گونه اختلاف نظر، همه را به مشارکت تشویق کنید.
راه برقراری ارتباط صادقانه و باز، شفافیت از بالا به پایین است. اطلاعات شرکت خود مانند هزینه عملیات یا وضعیت مالی را در سراسر تیم به اشتراک بگذارید، که باعث ایجاد حس مالکیت در بین کارکنان شما می‌شود.

چگونه احساس تعلق به سازمان را در پرسنل خود ایجاد کنیم؟

ارتقای روابط میان کارکنان
در کنار اهمیت نقش مدیریت و رهبری در سازمان، مهم‌ترین موضوعی که باعث ایجاد حس تعلق سازمانی می‌شود، روابطی است که میان کارمندان یک سازمان وجود دارد. در یک سازمان موفق نیرو‌ها با یکدیگر مشکلی ندارند و نسبت به هم حسادت نمی‌کنند.
شاید تصور کنید به وجود آمدن حس دوستی میان نیرو‌ها با استخدام نیرو‌های فهمیده و قابل‌اعتماد محقق می‌شود؛ اما این‌طور نیست! درواقع رهبر و مدیر سازمان است که باید این تعادل رفتاری را در سازمان ایجاد کرده و علاوه بر ایجاد حس تعلق، میان نیرو‌ها دوستی رواج دهد؛ اما چطور؟ مطمئناً کسب این مهارت هم مانند هر مهارت نرم دیگر آموزش‌های مربوط به خودش را دارد. به‌طور خلاصه:
آموزش روش‌های حل تعارض به نیرو‌ها، ایجاد یک سری قوانین در جهت حذف فضای غیبت و زیراب‌زنی، آموزش نیرو‌ها برای ایجاد روابط سالم و… از مهم‌ترین راهکار‌ها هستند.
فضایی برای کارکنان ایجاد کنید تا خود واقعی خود باشند
بسیاری از کارمندان در محیط کارشان احساس می‌کنند غریبه‌اند. این باعث می‌شود آن‌ها خودشان را نادیده بگیرند. حس غریبگی برای هر شخصی دردناک است و باعث بی انگیزه شدن کارکنان می‌شود و تجربه‌ی منفی به همراه دارد که تمرکز و کارایی شخص را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
احساس اینکه می‌توانید در محل کار خودتان باشید، باعث می‌شود احساس پذیرش و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید، که باعث می‌شود کارمندان در بیان عقاید و تصمیم‌گیری بازتر باشند. آن‌ها کمتر نگران روابط خود خواهند بود و در محل کار تمرکز خواهند کرد.

چگونه احساس تعلق به سازمان را در پرسنل خود ایجاد کنیم؟

تلاش‌ها و دستاورد‌ها را به رسمیت بشناسید
سازمان‌هایی که از تلاش‌ها و دستاورد‌های تیمی تجلیل می‌کنند، می‌توانند به کارکنان این حس را بدهند که بخشی از تجارت هستند. کارمندان تقریباً یک سوم عمر خود را در محل کار می‌گذرانند. دریافت پاداش برای مشارکت و تلاش آن‌ها می‌تواند به طور قابل توجهی روحیه آن‌ها را تقویت کند. به همین ترتیب، اگر‌ایده یک کارمند را اجرا می‌کنید و نتایج عالی می‌بینید، مطمئن شوید که مشارکت آن‌ها را تأیید می‌کنید، زیرا این کار به آن‌ها انگیزه می‌دهد و دیگران را برای مشارکت تشویق می‌کند.
می‌توانید از طریق یک هدیه قدردانی، جایزه، یا دادن امتیازات و مزایای شرکت مانند برنامه کاری منعطف یا مرخصی بیشتر، قدردانی کنید. علاوه بر این، مطمئن شوید که ترفیعات در محل کار بدون توجه به پیشینه فرهنگی و اجتماعی مبتنی بر شایستگی است.
کار تیمی را بهبود ببخشید
تعلق داشتن یعنی جا افتادن. به همین دلیل بسیار مهم است که به تیم خود فرصت‌هایی برای شناخت یکدیگر در خارج از محل کار بدهید. برنامه‌ریزی فعالیت‌های تیمی، مشارکت کارکنان و برنامه‌های گروهی خارج از محیط کار به کارکنان شما این فرصت را می‌دهد که خارج از محل کار با هم ارتباط برقرار کنند و تجربه‌ای مشترک ایجاد کنند.
احساس ارتباط خارج از شرکت نیاز اصلی کارمندانتان را برای ایجاد و حفظ روابط بین فردی قوی و پایدار برآورده می‌کند. عضو ارزشمند تیم بودن به آن‌ها کمک می‌کند تا با انگیزه باقی بمانند و به متحدی تبدیل شوند که از سایر همکاران نیازمند حمایت می‌کند. وقتی همه کارمندان شما گرد هم می‌آیند و هماهنگ کار می‌کنند، رابطه‌ای ایجاد می‌کنند که تعامل و همکاری تیم را تقویت می‌کند.

چگونه احساس تعلق به سازمان را در پرسنل خود ایجاد کنیم؟

خانواده هستید!
چنین هدفی باعث می‌شود که دیگر نیرو‌ها صرفاً برای پول کار نکنند و به ارزشی که خلق می‌کنند اهمیت بدهند. درواقع آن‌ها می‌دانند با گسترش این برند، با بزرگ‌تر شدنش و با افزایش فروشش، انسان‌های بیشتری از وضعیت‌های بغرنج و ناراحت‌کننده ر‌ها می‌شوند! در اینجا بهتر است به این سؤال فکر کنید که نیرو‌های شما چه انگیزه‌ای برای فعالیت در سازمان شما دارند؟ از آن‌ها چه اثری روی این دنیا باقی می‌ماند؟ خودشان از اثری که می‌گذارند آگاه‌اند؟
لازم است به کنجکاوی کارمندی که به ریزه‌کاری‌های شغلش توجه می‌کند، احترام زیادی قائل شوید. تشویق شدن و دیده شدن این افراد در تیم، نتایجی عالی در بردارد.
کلام آخر
در نهایت، بدانید که ایجاد فرهنگ تعلق به سازمان یک شبه اتفاق نمی‌افتد. سازمان‌ها باید محیطی ایجاد کنند که افراد در آن احساس اعتماد و امنیت کنند. کارمندانی که خود واقعی خود را به سازمان می‌آورند، ارتباط قوی بین اعضای تیم و یک رهبر که به طور فعال به دنبال دیدگاه‌های مختلف می‌گردد، عوامل مهمی برای ایجاد تعلق در محل کار هستند. اما آنچه که بسیار مهم است این است که رهبری آگاه باشید و به آنچه کارمندانتان نیاز دارند گوش دهید و به آن‌ها بازخورد بدهید.
حرکت برای ایجاد تعلق در بسیاری از مواقع می‌تواند بی‌هزینه باشد و دلیل خوبی است برای اینکه آن را تجربه کنید و تأثیراتش را در روند پیشبرد اهداف سازمان ببینید.