https://www.radioezam.com/YHGb/

چطور در طول روز کمتر احساس خستگی داشته باشیم؟

تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ | منبع: رادیو عظام
این که برخی روزها احساس خستگی داشته باشیم طبیعی است اما اگر همیشه به فکر چرت زدن هستید و یا دنبال قهوه می‌گردید تا خودتان را سر حال بیاورید، یعنی یک
جای کار می‌لنگد. در این شرایط است که باید عادات خود را ارزیابی دوباره کنید و آنهایی که شما را در طول روز بیشتر خسته می‌کنند را تغییر دهید. 

چطور در طول روز کمتر احساس خستگی داشته باشیم؟

اگر احساس خستگی در شما تازه است، و نشانه‌هایی هم دارد، و یا اینقدر شدید است که نمی‌توانید به درستی فعالیت‌هایتان را پیگیری کنید، بهتر است به دکتر بروید. خستگی مفرط را نباید طبیعی دانست. با این حال می‌توانید در موارد ضعیف‌تر، تغییراتی در زندگی ایجاد کنید تا سطح انرژی شما بالا برود.

خواب کافی مهم است

خوابیدن برای سلامتی بسیار مهم است و به اندازه تمرین و تغذیه مناسب ضروری و حیاتی است. برای انجام کارهای دیگر، خوابیدن را قربانی نکنید. 
کم خوابیدن، یا کمتر از هفت ساعت در هر شب، اصلی‌ترین عامل خستگی در طول روز است. بی‌خوابی علاوه بر این که باعث خستگی در انسان می‌شود، می‌تواند احتمال بروز حادثه را بالا ببرد و بر بروز این موارد اثر مستقیم دارد: کاهش سیستم ایمنی، افسردگی، دیابت، مشکلات قلبی، افزایش وزن.
از سوی دیگر، تحقیقات نشان داده است که خوابیدن بیش از 9 ساعت در شب برای مدت طولانی، خطر ابتلا به دیابت، سردردهای دائمی و چافی مفرط را بالا می‌برد.  
فرمول طلایی خوابیدن، برای افراد متفاوت است اما بهترین حالت بین بیشتر بزرگسالان 7 تا 9 ساعت خواب شبانه است. 

چطور در طول روز کمتر احساس خستگی داشته باشیم؟


سوخت‌گیری با پروتئین 

صبحانه‌ها و تغذیه سالم بسیار مهم هستند. صبحانه‌های سرشار از کربوهیدارت باعث افزایش قند خون می‌شود و در این صورت، شما حاضرید هر کاری بکنید تا یک چرت بزنید. 
اگر وقت دارید، تخم مرغ درست کنید و بخورید. اگر نه، کره، ماست، و یا خوراکی‌های سرشار از پروتئین را حتما در صبحانه بگنجانید. تا می‌توانید پروتئین به وعده‌های غذایی خود اضافه کنید.

کافئین را محدود کنید 

کافئین به شکل چای، قهوه، سودا و نوشیدنی‌ها انرژی‌ها و حتی شکلات، می‌تواند شما را بیشتر از حد بیدار نگه دارد و در نتیجه بر خواب شما اثر منفی بگذارد و هشیاری‌تان در روز بعد را کاهش دهد. 
مصرف کافئین را محدود کنید و سعی کنید شش ساعت قبل از رفتن به تخت، اصلا کافئین مصرف نکنید. 

چطور در طول روز کمتر احساس خستگی داشته باشیم؟


بیشتر حرکت کنید 

شاید تا حالا به این مساله فکر نکرده باشید اما خستگی مفرط روزانه احتمالا می‌تواند روش بدن شما برای درخواست فعالیت بیشتر باشد. تمرین و ورزش، متابولیسم بدن شما را افزایش می دهد، خلق شما را تنظیم می‌کند و اجازه می‌دهد که شب‌ها بهتر بخوابید. تنبلی یکی از عادت‌هایی است که باید در سال 1401 ترک کنید.
به صورت عمومی توصیه می‌شود که هر هفته 150 دقیقه فعالیت داشته باشید؛ یعنی حدود 30 دقیقه در روز در 5 روز از هفته . 
لازم نیست ساعت‌ها در باشگاه وقت بگذرانید و حتی همین 30 دقیقه توصیه شده را یک جا تمرین کنید. مثلا می توانید صبح‌ها 20 دقیقه پیاده‌روی تند داشته باشید و عصرها هم ده دقیقه فعالیت مشابهی انجام دهید. بالا رفتن و پایین آمدن از پله‌ها یک تمرین مناسب و مفید است که می‌توانید 10 دقیقه عصرها را به آن اختصاص بدهید. 

بیشتر آب بخورید

کمبود آب در بدن می‌تواند به خواب‌آلودگی بیشتر و خستگی مفرط منجر شود. با این حال، افراد زیادی هستند که در طول روز آبی کافی نمی‌خورند. 
می‌توانید برای تامین آب بدن این روش‌ها را امتحان کنید: وقتی که از خواب بیدار شدید یک لیوان آب بخورید، همیشه یک بطری آب در ماشین و روی میز کار خود داشته باشید، قبل از هر وعده غذایی یک بطری آب بخورید، نوشیدنی‌های دیگر مثل چای و قهوه را با یک لیوان آب جایگزین کنید، لیوان بزرگ‌تری برای نوشیدن آب انتخاب کنید، قبل از میان‌وعده‌ها آب بخورید، حین و بعد از تمرین حتما آب بخوردی. 

چطور در طول روز کمتر احساس خستگی داشته باشیم؟


بخندید و تفریح کنید 

خنده و شادی و تفریح می‌تواند به شما انرژی بدهد. حتی گاهی برخی تغییرات کوچک مثل تغییر مدل مو و یا تغییر مسیر به کار می تواند باعث احساس رضایت و شادی شود. 
برخی روش‌ها برای شاد شدن این‌ها هستند: دیدن فیلم‌های خنده‌دار، خواندن کتاب‌های مورد علاقه، تماس با یک دوست و صحبت با او، امتحان کردن یک رستوران جدید، یادگیری یک سرگرمی جدید، پرداختن به یک ورزش جدید.  

چطور در طول روز کمتر احساس خستگی داشته باشیم؟


احساسات منفی را کنترل کنید 

استرس، منفی‌نگری، و افسردگی، انرژی شما را می‌مکند. اگر افکار منفی سراغتان می‌آیند، می‌تواند مشاوره با یک فرد متخصص برای پیدا کردن منشا این افکار را در نظر بگیرید. 
از این رو‌ش‌ها می‌توانید برای مقابله با افکار منفی و افسردگی استفاده کنید: 
کار داوطلبانه: کمک به دیگران باعث بهبود خلق و خو و کاهش سطح استرس می‌شود
زنده نگه داشتن چیزهای خوب: هر شب چند دقیقه قبل از خواب را به نوشتن درباره اتفاق‌های خوبی که در طول روز برای شما افتاده اختصاص بدهید.
بخشش: چسبیدن به خشم و احساسات مشابه، روحیه و انرژی شما را ویران می‌کند. 
دعا کردن: ارتباط با یک قدرت برتر روشی عالی برای از بین بردن نگرانی‌ها و قدردانی به خاطر چیزهایی که دارید است. این کار باعث از بین رفتن تنش‌هایی می‌شود که انسان را خسته می‌کنند.