https://www.radioezam.com/MUuq/

چگونه باعث افزایش مهارت کارکنان خود شوید؟

تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۴۰۱ | منبع: رادیو عظام
چگونه باعث افزایش مهارت کارکنان خود شوید؟
چند سالی است که مدیران عامل و کارگران به طور یکسان نگران مهارت‌ها هستند. ریشه این ترس‌ها افزایش کاربرد فناوری‌هایی مانند اتوماسیون‌ها، رباتیک شدن و هوش مصنوعی  در محیط‌های کاری است. در حالی که مدیران نگران این هستند که فقدان مهارت‌های ضروری در نیروی کارشان تهدیدی برای رشد تجارت آینده باشد، کارگران نگران هستند که مهارت‌هایشان خیلی زود منسوخ شود.

چگونه باعث افزایش مهارت کارکنان خود شوید؟

بر اساس یک نظرسنجی از کارگران در سال 2019 توسط PwC، نشان داد که آن‌ها بسیار مشتاق هستند که مهارت‌های خود را ارتقا دهند یا حتی به طور کامل بازآموزی شوند تا چشم‌انداز استخدام خود را بهبود بخشند. این مقاله راهنمای گام به گام برای سازمان‌هایی است که می‌خواهند باعث افزایش مهارت کارکنان خود شوند.
امروزه به دلیل ضربه ای که همه گیری کووید-19 به اقتصاد جهانی وارد کرده است، ارتقاء مهارت بسیار حیاتی است. میلیون ها نفر در سراسر جهان پس از اعمال محدودیت های اعمال شده از مارس 2020، مشاغل خود را از دست داده اند. این بحران روند دیجیتالی شدن و اتوماسیون را نیز تسریع کرد، که به نوبه خود تقاضا برای مهارت‌های جدید (عمدتا دیجیتال) را افزایش داد.
سازمان‌ها برای بیرون آمدن از رکود کووید-19 و تغییراتی که در محل کار ایجاد کرده است، تلاش می‌کنند،
ارتقاء مهارت را در روند کار خود قرار دهند. بر اساس پنجمین گزارش سالانه یادگیری و توسعه لینکدین (2021) در واقع، ارتقاء مهارت یا یادگیری مهارت جدید، اولویت اصلی متخصصان یادگیری و توسعه (L&D) در سطح جهان است. این گزارش می افزاید که 62 درصد از مدیران عامل در ایالات متحده اکنون یادگیری در سازمان خود را در اولویت قرار می دهند.

چگونه باعث افزایش مهارت کارکنان خود شوید؟

عملکرد کارمندان یک شرکت مهم ترین عامل برای موفقیت و رشد آن شرکت است. در واقع کارکنان با انگیزه ای که توانایی و مهارت بسیار خوبی دارند تا حد زیادی به رشد و موفقیت شرکت کمک می کنند. 
این ایده با هدف آموزش و توسعه برای افزایش عملکرد و مهارت نیروهای جدید به کار می رود و در واقع نوعی عملکرد استراتژیک است.
اما گاهی اوقات کارمندان کم‌کاری می‌کنند. کم‌کاری آن‌ها دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد ولی نباید نادیده‌ گرفته شود، چرا که روی خط مشی شرکت تاثیر مستقیم دارد. بنابراین منطقی است که هر مدیری نگران کم کاری کارمندان خود باشد زیرا روی راندمان عملکرد کارکنان تاثیر می گذارد.


1- مجموعه توانایی های کارمندان خود را بشناسید
هر کارمندی توانایی های مختص به خود را دارد و آن را به شما ارائه می دهد. شما باید بدانید که کجا و چگونه از این توانایی ها استفاده کنید تا کارتان را انجام دهید.


2- یک نقشه راه ترسیم کنید
با ارائه برنامه‌های آموزشی برای ارتقای مهارت کارمندان، شرکت‌ها این فرصت را پیدا می‌کنند تا نیروهای کاری چندبعدی و متعادل پرورش دهند. اما زمانی که دوره‌های آموزشی طولانی می‌شود و نقطه پایان آن مشخص نیست و نیز زمانی که کارمندان از عملکردشان آگاه نیستند،‌ این برنامه‌ها می‌تواند باعث ناامیدی آن‌ها شود. علاوه بر این، عناوین شغلی برای ارتقای شغلی کارمندان محدود است، بنابراین نمی‌توان بلافاصله در ازای این آموزش‌ها به کارمندان پاداش داد.
بنابراین جنبه مهم برنامه آموزش ارتقای مهارت‌ها این است که مسیرهای مشخص و نقاط عطف برای اندازه‌گیری عملکرد شناسایی کند. این روش کارمندان را نسبت به فرایند یادگیری آگاه می‌کند و آن‌ها را قادر می‌سازد تا در مسیر
پیشرفت‌ شغلی آن‌ها ایفای نقش کنند.

چگونه باعث افزایش مهارت کارکنان خود شوید؟


3- مهارت و دانش را بهبود می‌بخشد
برنامه‌های آموزش کارکنان به پیشرفت دانش و مهارت کارمندان کمک می‌کند تا با تغییرات مختلف در صنعت مطابقت داشته‌باشند. این پیشرفت‌ها به طور مثبتی بر بهره‌وری کارمندان تأثیر می‌گذارند که می‌توانند سود و کارایی سازمان را افزایش دهند. برخی از مواردی که ممکن است کارمندان از طریق آموزش فرابگیرند، شامل اخلاق کاری، انجام کار تیمی، روابط انسانی و ایمنی است.

4- توصیه‌های ارزیابی عملکرد را برآورده می‌کند
هنگامی که ارزیابی عملکرد کارکنان یک سازمان نیاز به پیشرفت در یک موضوع یا مهارت خاص را نشان می‌دهد، می‌توان برای کارکنان برنامه‌هایی آموزشی ترتیب داد تا این نیاز را برآورده سازند؛ بنابراین، آموزش می‌تواند منطقه‌ی مشکل را شناسایی کند و به دنبال راه‌حل باشد.

چگونه باعث افزایش مهارت کارکنان خود شوید؟


5- کارمندان را برای مسئولیت‌های بالاتر آماده می‌کند
هم‌چنین، برنامه‌های آموزشی می‌توانند به آماده‌سازی کارکنانی که به سمت نقش‌های بالاتر می‌روند و مسئولیت‌های بیش‌تری را در سازمان به عهده می‌گیرند، کمک کنند. این برنامه‌ها به آن‌ها کمک می‌کنند تا مهارت‌هایی را بیاموزند که برای عملکرد مؤثر در موقعیت‌های جدید ضروری هستند. به عنوان مثال، ممکن است آن‌ها در‌مورد مهارت‌های رهبری یا در زمینه‌ی نرم‌افزاری خاص، که در نقش جدید خود از آن استفاده خواهند کرد، آموزش ببینند.

6- به کارکنان نشان می‌دهد که آن‌ها با‌ ارزش هستند
اجرای برنامه‌های آموزشی در محل کار به کارمندان کمک می‌کند که احساس کنند روی آن‌ها سرمایه‌گذاری شده‌است. با ادامه‌ی آموزش مهارت‌ها و توانایی‌های جدید به کارمندان، آن‌ها نه‌تنها کارمندان بهتری می‌شوند، بلکه احساس می‌کنند اعضای سازنده‌تری در سازمان هستند. این امر روحیه‌ و قابلیت‌های آنان را در محل کار بهبود می‌بخشد.

چگونه باعث افزایش مهارت کارکنان خود شوید؟


7- مسیر پیشرفت را پیگیری کنید
پیگیری پیشرفت وظایف محول شده به کارمندان به شما در بررسی عملکرد آن ها کمک می کند. همچنین بهتر است هنگامی که برای کارها زمان تعیین می کنید، در مشخص کردن این زمان کاملا دقیق باشید.

8- شفافیت داشته باشید
شفاف بودن و یا برقراری ارتباط واضح و روشن با کارمندان در مورد اهداف و انتظارات، پیش از محول کردن وظایف به آن ها باعث اطمینان کارمندان و افزایش وفاداری آن ها می شود. به کارمندانتان آزادی دهید تا بتوانند در مورد ترس ها، افکار و ایده هایشان با شما صحبت کنند.

چگونه باعث افزایش مهارت کارکنان خود شوید؟


کلام پایانی:
مدیران فعال می دانند، برای این که کارمندانشان مثمر ثمر باشند و عملکرد بهتری ارائه کنند، نباید همه ی کارها را بر دوش آن ها بگذارند. برقراری ارتباط صادقانه بین دو طرف و آگاه ساختن کارمندان از اهداف سازمانی بسیار مهم و ضروری است. همچنین بهتر است گاهی به کارمندانتان این قدرت را بدهید که وظایف انجام سخت را امتحان کنند.