https://www.radioezam.com/GysZ/

8 راهکار برای بهبود روابط کاری

تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ | منبع: رادیو عظام
8 راهکار برای بهبود روابط کاری
روابط مثبت در محیط کار بخش جدایی ناپذیر موفقیت شغلی است. هنگام ایجاد روابط در محل کار، متوجه افزایش بهره وری و رضایت کلی شغلی خواهید شد. با برداشتن گام‌هایی برای درک هوش هیجانی و شناخت همکارانتان، می‌توانید روابط حرفه‌ای و پایدار بسازید. در این مقاله، مزایای ایجاد روابط در محل کار و همچنین قدم‌هایی را که می‌توانید هنگام ایجاد روابط کاری بردارید را توضیح می‌دهیم.

8 راهکار برای بهبود روابط کاری


منظور از روابط کاری چیست؟

روابط در محل کار، تعاملی است که با همکاران خود دارید. هنگامی که با سایر متخصصان و اعضای تیم روابط مؤثری دارید، به احتمال زیاد از زندگی روزمره خود لذت خواهید برد. ایجاد روابط در محل کار نیز برای موفقیت شغلی مهم است. نه تنها روابط با همکاران در محل کار به شبکه‌سازی کمک می‌کند، بلکه می‌تواند راهنمایی و تشویقی را که برای موفقیت در نقش خود نیاز دارید به شما ارائه دهد.

رابطه کاری خوب چه مزایایی دارد؟
افزایش رضایت از شغل
افزایش حضور مثبت در جلسات کاری
افزایش بهره وری برای همه اعضای تیم
بالا رفتن رشد شخصیتی

8 راهکار برای بهبود روابط کاری


ویژگی‌های رابطه کاری خوب چیست؟
اعتماد: اعتماد جنبه بسیار مهم هر رابطه‌ای است.
پذیرش: پذیرش و درک یکدیگر و نقش شما در روابط محل کار یک عنصر مهم است
کار تیمی: اگر عضو یک تیم هستید، مطمئن شوید که کار خود را در زمان مقرر تحویل می‌دهید.
ارتباطات باز و بدون قضاوت: ارتباطات باز برای هر رابطه‌ای، از جمله رابطه در محل کار، حیاتی است. تشویق ارتباطات باز، پرسیدن سؤال و آشنایی با همکاران خود یکی از اولین گام‌ها به سمت یک رابطه کاری است.

چگونه روابط کاری خود را بهبود ببخشید؟
ایجاد روابط مثبت در محل کار ممکن است برای برخی به طور طبیعی اتفاق بیفتد. با این حال، حتی اگر مطمئن نیستید که چگونه روابط همکار را به روابط مثبت در محل کار تبدیل کنید، می‌توانید از مراحل زیر استفاده کنید:
1. نقاط قوت و ضعف خود را درک کنید
قبل از تمرکز بر توسعه روابط جدید در محل کار، درک نقاط قوت و ضعف خود می‌تواند مفید باشد. توسعه مهارت‌های فردی به شما در شروع روابط در محل کار کمک می‌کند. چیز‌های مثبتی را که در یک ملاقات جدید در محل کار به ارمغان می‌آورید ارزیابی کنید و چیز‌هایی را که در ایجاد یک رابطه نیاز دارید در نظر بگیرید. ارزیابی هوش هیجانی شما (EI) می‌تواند به این کار کمک کند. درک هوش هیجانی شامل تمرکز بر موارد زیر است:

خودآگاهی: خودآگاهی توانایی آگاهی از نیاز‌ها و خواسته‌های خود در شغل و رابطه است.
خودتنظیمی: خودتنظیمی توانایی تنظیم احساسات و افکار خود با در نظر گرفتن اهداف بلند مدت‌تان است.
همدلی: همدلی توانایی درک و همدلی با موقعیت دیگری است.
مهارت‌های فردی: توسعه مهارت‌های فردی مهم در ایجاد روابط جدید بسیار مهم است.


8 راهکار برای بهبود روابط کاری

2. زمانی را برای توسعه روابط برنامه‌ریزی کنید
ایجاد روابط مثبت در محل کار زمان بر است. انتظارات و وظایف روزانه موقعیت شما می‌تواند پیدا کردن زمان برای تعامل با سایر اعضای تیم را دشوار کند. با برنامه‌ریزی زمانی برای توسعه روابط، تعامل و آشنایی با همکاران خود را آسان‌تر خواهید کرد. ممکن است در طول ناهار، در ۱۰ دقیقه اول روز کاری خود یا زمانی که در پایان روز دفتر را ترک می‌کنید، زمانی را برنامه‌ریزی کنید. علاوه بر این، بسیاری از کارفرمایان رویداد‌ها و مراسم‌هایی ترتیب می‌دهند که می‌تواند برای ایجاد روابط در محل کار عالی باشد.
3. سؤال بپرسید و گوش دهید
پرسیدن سؤال و گوش دادن فعال نه تنها به شما امکان می‌دهد در مورد همکاران خود اطلاعات بیشتری کسب کنید، بلکه بخش مهمی از روند ایجاد روابط است. وقتی در مورد زندگی شخصی، اهداف حرفه‌ای یا نیاز‌های روزانه همکارتان سؤال می‌کنید، به آن‌ها علاقه نشان می‌دهید. آن‌ها به احتمال زیاد در زمان نگرانی‌ها یا زمانی که فقط به کسی برای شنیدن نیاز دارند به سراغ شما می‌آیند. به همکارانتان این اطمینان را بدهید که آن‌ها را قضاوت نمی‌کنید و می‌توانند با شما راحت باشند.

8 راهکار برای بهبود روابط کاری

4. پیشنهاد کمک بدید
برداشتن باری از دوش یک همکار زمانی که برای تکمیل یک پروژه مشکل دارند، راه بسیار خوبی برای ایجاد رابطه است. اگر متوجه شدید که یکی از همکاران احساس ناراحتی می‌کند و زمان خالی لازم را دارید، به او کمک کنید. اعتماد بخش مهمی از ایجاد روابط است و با کمک به همکاران در زمانی که بیشتر به آن نیاز دارند، این کیفیت را نشان می‌دهید.
5.  بدانید چه زمانی درخواست کمک کنید
درخواست کمک همچنین می‌تواند آغازگر یک رابطه در محل کار باشد. با درخواست کمک از همکاران برای حل یک پروژه یا وظایف کاری، فرصت بیشتری برای آشنایی با آن‌ها دارید. همچنین، به خاطر داشته باشید که زمانی که قبلاً همان کمک را به دیگران ارائه کرده‌اید، احتمال بیشتری وجود دارد که کمک مورد نیاز خود را دریافت کنید. روابط شامل "دادن و گرفتن" است و شما می‌توانید این را با درخواست و ارائه کمک نشان دهید.

8 راهکار برای بهبود روابط کاری

6. از اعضای تیم و همکاران خود حمایت کنید
قدردانی یک رابطه ساز قدرتمند است. گاهی اوقات، درک چالش‌های بخش دیگری ممکن است دشوار به نظر برسد و ناامیدی می‌تواند منجر به احساسات منفی شود. یکی از بهترین راه‌های برقراری روابط کاری پشتیبانی از همکاران است؛ به عنوان مثال، اگر مدیر هستید، سعی کنید کارکنان را به بهترین شکل ممکن راهنمایی کنید و به آن‌ها آموزش دهید. همیشه از همکاران خود تعریف کنید و بر دستاورد‌های آن‌ها تمرکز کنید، نه بر شکست‌هایشان. با انجام این کار به ایجاد فرهنگ حمایت متقابل و حسن‌نیت در محل کار کمک می‌کنید و احترام و حمایت همکاران خود را نیز کسب خواهید کرد.
7. ثابت قدم و قابل اعتماد باشید
اعتماد جنبه بسیار مهم هر رابطه‌ای است. اگر عضو یک تیم هستید، مطمئن شوید که کار خود را در زمان مقرر تحویل می‌دهید. همکارانتان را حمایت کنید و در مواقع نیاز به آن‌ها کمک کنید تا اعتمادشان را جلب کنید. در برقراری روابط کاری ثابت‌قدم باشید. برای اعتماد‌سازی میان همکاران خود و اعضای تیم، باید قابل‌اعتماد و حمایت‌گر باشید.
زمانی که مردم به شما اعتماد می‌کنند، برای تجربیات، قضاوت‌ها و نظرات شما ارزش قائل خواهند شد. سخت‌کوشی، صداقت و رفتار حرفه‌ای ویژگی‌هایی هستند که باعث پیشرفت شغلی می‌شوند و به شما کمک می‌کنند تا در هر موقعیتی تأثیرگذار باشید. در صورتی که هم‌کاران بتوانند به یک‌دیگر اعتماد کنند، در جلسات کاری‌ایده‌های خود را با یک‌دیگر به اشتراک می‌گذارند و پیشنهاد‌های سازنده‌ای را ارائه می‌دهند.

8 راهکار برای بهبود روابط کاری

8. از شایعات دوری کنید
اگر می‌خواهید روابط کاری مثبتی را در محل کار خود ایجاد کنید، بهتر است از غیبت کردن و شایعه‌سازی در محیط کار دوری کنید. اگر درباره‌ی همکار دیگری شایعه‌ای شنیدید، در آن بحث شرکت نکنید و سعی کنید موضوع را تغییر دهید.
اگر با همکارتان مشکلی دارید، ابتدا سعی کنید به طور مؤدبانه و صادقانه‌ای با او صحبت کنید. اگر این گفت‌وگو نتیجه‌ی مثبتی در بر نداشت، می‌توانید با مدیر و همکار مورد‌نظرتان جلسه‌ای داشته‌باشید و به صورت شفاف و حرفه‌ای به این مسأله رسیدگی کنید.
تلاش کنید که هنگام صحبت کردن درمورد هم‌کارتان، به ویژگی‌های مثبت او اشاره کنید. با این‌که غیبت و بدگویی در محل کار به‌ سرعت شایع می‌شود، تعاریف مثبت نیز می‌توانند به همان میزان گسترش یابند.