https://www.radioezam.com/3ocV/

6 راه برای کشف استعدادهای پنهان

تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۴۰۰ | منبع: رادیو عظام
6 راه برای کشف استعدادهای پنهان
در تعریف عامیانه، استعداد، موهبت طبیعی انسان است. این یک توانایی یا ظرفیت طبیعی است که ما داریم که ممکن است از خلاقیت ما تا توانایی‌های ورزشی ما را شامل شود. همه ما آنها را داریم، اما همیشه در تشخیص اینکه این استعدادها چه چیزی هستند، خوب نیستیم. گاهی اوقات آنها می‌توانند درست در مقابل ما باشند و ما دلتنگ آنها باشیم.

6 راه برای کشف استعدادهای پنهان

اگر بتوانید استعدادهای خود را کشف کنید، می‌توانید از منبعی شگفت‌انگیز استفاده کنید که می‌تواند در همه جنبه‌های زندگی‌تان، از جمله کسب‌وکارتان، به شما کمک کند. چه به دنبال شروع نوع ایده آلی از کسب و کار برای باشید و چه می‌خواهید راه‌هایی برای رشد کسب و کار خود بیابید، ممکن است پاسخ را در استعدادهای شخصی خود بیابید.
کشف چیز یکه در آن استعداد دارید در واقع بسیار ساده‌تر از آن چیزی است که ممکن است تصور کنید. در اینجا 6 راه ساده برای کشف استعدادهای پنهان معرفی کرده‌ایم.
  • به حرف دیگران گوش کنید
افرادی که در اطراف شما هستند، اغلب بهتر از خودتان به استعداد پنهان‌ شما واقف هستند. اگر شما تلاش می‌کنید تا این موضوع را با تفکر و دقت فراوان کشف کنید، آن‌ها آن استعداد پنهان را سال‌هاست در رفتار شما شناخته‌اند. اگر تا امروز به حرف اطرافیان خود گوش نکرده‌اید، اکنون وقت آن رسیده کمی به حرف‌هایشان فکر کنید.
اگر هیچ ایده‌ای از این موضوع ندارید، بهتر است کمی به صحبت‌های اطرافیان خود گوش کنید. آن‌ها شما را به چه صفاتی می‌شناسند؟ در انجام چه کارهایی از شما کمک می‌خواهند؟

6 راه برای کشف استعدادهای پنهان

 
  • تعیین کنید چه چیزی آسان است
آیا انجام یک سری از امور بیش از حد برایتان آسان و پیش پا افتاده‌اند، اما عده‌ای دیگر همین کارها را با سختی و مشقت انجام می‌دهند؟
اگر فکر می‌کنید بعضی از کارها بیش از حد ساده و پیش پا افتاده‌هستند، اما اطرافیان به شما می‌گویند که این طور نیست و آن‌ها همین کارها را با سختی و اختصاص زمان بسیاری به انجام می‌رسانند، واقعیت این است که این شما در انجام آن‌امور توانایی دارید.
  • چیزی که بیشتر از همه لذت می برید.
ممکن است استعداد پنهان شما به نحوی دیگر خودنمایی کنند. از انجام چه کارهایی خسته نمی‌شوید؟ از انجام چه کارهایی لذت می‌برید؟ چه کارهایی را در اوقات فراغت خود انجام می‌دهید؟ فرض کنید که تمام امور بر وفق مراد است و امروز را باید برای خود وقت بگذارید. چه کارهایی می‌کنید؟ به سراغ ساز خود می‌روید؟ به باغبانی روی میاورید؟ یا قلم بر دست می‌گیرید و شروع به نوشتن می‌کنید؟

6 راه برای کشف استعدادهای پنهان

 
  • دنبال کردن علاقه مندی‌هایی که در نطفه خفه کرده‌ایم برویم
آیا موضوع خاصی وجود دارد که دوست دارید درباره آن صحبت کنید، اغلب به حدی که دوستان‌تان همیشه شما را منصرف کردند؟ به این موضوع اهمیت بدهید، شاید یکی از استعدادهای پنهان شما باشد یا به استعداد دیگری در شما ارتباط داشته باشد.
  • از اطرافیان خود راجع به استعدادها و توانایی‌های خود بپرسید
از اطرافیان خود بخواهید درباره استعدادهای شما صادقانه صحبت کنند. از آن‌ها بخواهید عادات بد و نقاط ضعف شما را کنار بگذارند و یک یا دو مهارتی که احساس می‌کنند بر آن‌ها مسلط هستید را به شما یادآوری کنند. استراتژی شما در پرسیدن این سوال باید به صورت نفر به نفر باشد و نه گروهی.

6 راه برای کشف استعدادهای پنهان

 
  • تست شخصیت شناسی بدهید
یکی از بزرگ‌ترین مزایای تست‌های شخصیت شناسی این است که شما را با ویژگی‌ها و همچنین خصوصیات درونی آشنا می‌کند که ممکن است تا به حال به آنها توجه نمی کردید. یکی از بهترین تست‌های شخصیت شناسی که توسط مؤسسه‌های روانشناسی تایید شده است، تست شخصیت شناسی MBTI ایران تلنت است.