https://www.radioezam.com/zK6r/

12 مهارت ضروری برای موفقیت شغلی

تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۴۰۰ | منبع: رادیو عظام
12 مهارت ضروری برای موفقیت شغلی
چه یک نیروی تازه‌کار باشید که به فکر پیشرفت است و چه یک کارمند و یا کارگر نیمه حرفه‌ای که به فکر ارتقای بیشتر، احتمالا به این فکر خواهید کرد که چه مهارت‌هایی نیاز دارید که به شما کمک کنند تا به جایی که می‌خواهید برسید.
البته که کسب مهارت‌های سخت مربوط به صنعتی که در آن شاغل هستید بسیار حیاتی و مهم است اما در کنار آن، برخی مهارت‌های نرم هم به شما کمک می‌کنند. مهارت‌های نرم آنهایی هستند که به شما کمک می‌کنند تا در محل کار عملکرد بهتری داشته باشید و با دیگران بهتر در تعامل باشید. علاوه بر آن،‌ در محیط‌هایی شغلی امروز جهان که به شدت در حال تغییر هستند، این مهارت‌ها به شما کمک می‌کنند تا سرعت گام‌هایتان را با آینده شغلی‌تان هماهنگ کنید و جا نمانید. بنابراین اگر می‌خواهید به پیشرفت شغلی خود شتاب بدهید، می‌توانید از این ۱۲ مهارت استفاده کنید: 

۱ – آموزش‌پذیری
مهم‌ترین مهارتی که برای موفیت در قرن بیست و یکم به آن احتیاج دارید، آموزش‌پذیری است. آلوین تافلر (نویسنده و آینده‌پژوه آمریکایی) گفته است که بی‌سوادان در قرن بیست و یکم، دیگر کسانی نیستند که خواندن و نوشتن بلد نیستند، ‌بلکه کسانی هستند نمی‌توانند یاد بگیرند، چیزهایی که یاد گرفته‌اند را فراووش کنند و چیزهایی که قبلا یاد گرفته‌اند را دوباره یاد بگیرند. دلیلش هم این است که در محیطی که روز به روز تغییر می‌کند، موفقیت در چیزی که بلدید نیست، بلکه در چیزی است که باید یاد بگیرید.

12 مهارت ضروری برای موفقیت شغلی

۲- تاب آوری
شکست و عقب افتادن بخشی از زندگی هستند اما اینکه چطور با این موانع تعامل کنید برای موفق شدن بسیار حیاتی و مهم است. تاب‌آوری قابلیت عبور از شکست‌ها و موانع است. وقتی که تاب‌آوری داشته باشید، به بالا و پایین‌ها فکر نمی‌کنید بلکه بر اهداف بلندمدت خود تمرکز می‌کنید و هرگز در مهارت‌هایی که برای رسیدن به این اهداف دارید تردید نمی‌کنید. تاب‌آوری همچنین با کمک کردن به شما برای مواجهه با چالش‌ها و سختی‌ها، این قابلیت فراهم می‌کند که استرس‌ها را با رویکرد مثبتی مدیریت کنید.

۳ – چابکی
همزمان با تغییر چشم‌انداز محیط‌های کاری، کسب مهارت چابک بودن در کار بسیار حیاتی است چون راه‌حل‌های دیروز،  مشکلات فردا را حل نخواهند کرد. مهم‌ترین نکته این است که بتوان به سرعت تغییر مسیر و روش داد و خیلی زود خود را با نیازهای محیط کار، درخواست‌های مشتری و یا ترند‌های جدید صنعت‌ همگام کنید. 

۴ – همکاری 
در دنیای به شدت متصل امروز، دیگر نیم‌توانیم به صورت فردی و منزوی کار کنیم. پروژه‌های ما پیچیده‌تر شده‌اند، بنابراین قابلیت کار به عنوان بخشی از یک تیم هم اهمیت بیشتری پیدا کرده است. با توجه به ماهیت در حال رشد کارها در دنیای امروز، توانایی شما برای همکاری، اشتراک گذاشتن دانش و کمک به تیم برای رسیدن به هدف مشترک، بسیار حیاتی است. 

 ۵ – ارتباط کلامی 
پیشبرد زندگی حرفه‌ای‌،‌ فقط به کاری که انجام می‌دهید ربط ندارد. این امکان مهم همیشه هست که گاهی برای پیشرفت، باید مهارت ارتباط کلامی قدرتمندی داشته باشید تا ایده‌ها، محصولات و یا خدمات‌تان را به دیگران بفروشید. متقاعد کردن دیگران، چه کارفرمایان و چه مشتری‌ها،‌ مهارتی است که گاهی فقط با کلام شدنی است.  

12 مهارت ضروری برای موفقیت شغلی

۶  - ارتباط نوشتاری
مهارت ارتباط نوشتاری، وقتی که پای پیشرفت شغلی مطرح باشد، همچنان بسیار مهم است. چه در فرتسادن ایمیل کاری، چه در ارتباط با مشتری، چه در مطرح کردن بیزینس پلن و یا هر چیز دیگری مشابه آن،‌ باید بتوانید سریعا، ‌موثر و دقیق مکاتبه کنید. 

۷- همدردی 
توانایی همدردی با دیگران، و یا دیدن چیزها از نقطه نظر آنها از طریق درک احساسات و واکنش‌هایشان،‌ بخش بنیادینی از شیوه تعامل ما با دیگران است. ارتباط خالصانه با دیگران حیاتی است چون حتی در مواقعی که با همکاران بر سر مساپلی مخالفت می‌کنید، با همدلی و همدردی می‌توانید به آنها اطمینان بدهید که دیده و شنیده می‌شوند. 

۸- خلاقیت 
خلاقیت مهارتی حیاتی تسن که همه ما به آن نیاز داریم چون در دنیایی که سریعا در حال تغییر است،‌ کارفرمایان قدر کارمندانی را می‌دانند که فراتر از اکنون را می‌بینند و امکانات آینده را برای شرکت خود تصور می‌کنند. کارمندان خلاق آنهایی هستند که بیشتر از همه می‌پرسند چرا. آنها کنجکاو هستند و در راه برطرف کردن این حس خود، ایده‌ها و راه‌حل‌های جدید مطرح می‌کنند. 

۹- حل مساله 
داشتن توانایی حل مساله بسیار مهم است چون کارفرمایان قدر افرادی که به عنوان یک عضو موثر تیم برای حل مساله اقدام می‌کنند را می‌دانند. از نظر آنها، افرادی که خودشان با چالش‌ها مواجه می‌شوند، مساپل را شناسایی و جایگزینی برای آنها مطرح می‌کنند و در نهایت تصمیم می‌گیرند،‌ کسانی هستند که نباید از دستشان داد. 
۱۰ – رهبری 
اهمیت ساخت فرهنگ درست در شرکت‌ها بسیار حیاتی است بنابارین داشتن مهارت هدایت و توانمندسازی کارمندان و انگیزه بخشیدن به همکاران، عاملی بسیار مهم برای موفقیت است. 

12 مهارت ضروری برای موفقیت شغلی

۱۱ – مذاکره 
چه وقتی که بر سر حقوق مذاکره می‌کنید، یا وقتی که می‌خواهید یک قرارداد را با یک مشتری نهایی کند و یا زمانی که می‌خواهید با کارمندان در یک پروژه اهداف مشترکی را ترسیم کنید،‌ داشتن مهارت مذاکره بسیار مهم است. وقتی که یک مذاکره‌کننده خوب باشید، می‌توانید در حالی که روابط مشخصی و مهمی را می‌سازید، به سمت موفقیت حرکت کنید. 

۱۲ – فناوری
فناوری با سرعتی بی‌سابقه در حال تغییر است بنابراین فراتر از مهارت‌های فنی، برای داشتن تسلط کامل بر شغل‌تان، باید خود را در فناوری به روز نگاه دارید. این کار حیاتی است چون فناوری به شما کمک می‌کند زندگی حرفه‌ای خود را مدیریت کنید، برای خودتان برندسازی کنید و روابط حیاتی‌ای که به آنها نیاز دارید را برای خودتان بسازید.

12 مهارت ضروری برای موفقیت شغلی

آیا می‌دانید سرگرمی‌های شخصی می‌تواند باعث پیشرفت حرفه‌ای شما شود؟ کلیک کنید