https://www.radioezam.com/0dc5/

گوش دادن فعال چیست؟

تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۴۰۰ | منبع: رادیو عظام
گوش دادن فعال چیست؟ 7 نکته برای تقویت مهارت گوش دادن فعال
هنر گوش دادن به بهترین شکل در گوش دادن فعال تجسم می‌یابد. آیا فقط می‌خواهید صحبت کنید یا می‌خواهید درک شوید؟ احتمالا دومی است. همه می‌خواهند درک شوند. با این حال، بدون گوش دادن فعال، این امر امکان‌پذیر نیست. 

گوش دادن فعال چیست؟ 7 نکته برای تقویت مهارت گوش دادن فعال


اما گوش دادن فعال چیست؟

گوش دادن فعال عبارت است از گوش دادن آگاهانه به گوینده، ارائه‌ی بازخورد، مشاهدۀ زبان بدن و سایر نشانه‌های غیر کلامی و همدلی با احساسات آنها برای اطمینان از ارتباط موثر. سه مورد از گوش دادن فعال این مفهوم را خلاصه می‌کنند که عبارتند از: 
نگرش، که در مورد نحوه‌ی برخورد شما با گوینده است. برای یک شنونده‌ی فعال بودن، باید ذهن باز و نگرش مثبت داشته باشید. حتی اگر با آنچه گفته می‌شود موافق نباشید.
توجه، تمرکز بر مکالمه و نادیده گرفتن عواملِ مزاحم است. حذف محرک‌های خارجی (مانند تلفن) کافی نیست. مخصوصا اگر محدوده‌ی توجه کم یا تمایل به خیال‌پردازی دارید. برای توجه باید از نظر جسمی و روحی، هردو، آنجا باشید.
تطبیق، که مربوط به سازگاری با گوینده و محل گفتگو است. در این مورد نباید آنچه را که گفته می‌شود، "فرض" کنید یا مکالمه را به سمت موضوعی خاص سوق دهید. در عوض باید روند گفتگو را دنبال کنید.

بحث کوتاه
بسیاری از افراد محدوده‌ی توجه کوتاهی دارند. برای آنها سخت است که هنگام صحبت کردن متمرکز بمانند، اگر شما هم جز این دسته هستید، می‌توانید مهارت‌های توجه خود را با خواندن، انجام بازی‌های حافظه یا مدیتیشن تقویت کنید.
مطالعات نشان می‌دهد که اکثر مردم شنونده‌های ناکارآمدی هستند، اگرچه گوش دادن فعال مهارتی است که به زمان و صبر نیاز دارد، ولی جنبه مثبت، این است که ما هزاران فرصت برای تمرینِ آن در زندگی روزمره‌ی خود داریم.

گوش دادن فعال چیست؟ 7 نکته برای تقویت مهارت گوش دادن فعال

بنابراین با نکاتی که در اینجا ذکر کرده‌ایم میتوانیم تضمین کنیم که در کوتاه‌ترین زمان یک شنونده‌ی فعال خواهید بود.

 
  •  توجه کنید
علاوه بر پرهیز از افکار مزاحم و محرک‌های خارجی، باید توجه خودرا از طریق زبان بدن و تاییدات شفاهی نشان دهید. 
 
  • سوالات باز بپرسید
به سوالات باز نمی‌توان با یک بله یا نه ساده پاسخ داد. با واداشتن سخنران به توضیح می‌توان اطلاعات بیشتری از جمله احساسات و نگرش او بدست آورد.
 
  • درخواست توضیح
شفاف سازی و پرسیدن دوره‌ای سوال باعث درک بیشتر گوینده می‌شود.
 
  • نقل قول
به جای ارائه‌ی نظر خود یا هدایت مکالمه به سمت دیگری، با بازنویسی نکات سخنران با او تعامل کنید. بازنویسی مکرر به فرآیند ارتباط کمک می‌کند و مکالمه را در مسیر درستی نگه می‌دارد. مثلا استفاده از عباراتی مانند "پس آنچه شما میگویید..." یا "منظور شما..." 

گوش دادن فعال چیست؟ 7 نکته برای تقویت مهارت گوش دادن فعال

 
  • سوالات کاوشگرانه بپرسید
این سوالات نه تنها باعث درک بیشتر می‌شوند بلکه به گوینده به فکر کردن عمیق‌تر راجع به صحبت‌های خود کمک می‌کند.
 
  • خلاصه کردن
راهی برای تکرار آنچه گفته شده با استفاده از کلمات شماست. این یک راه عالی دیگر برای جلوگیری از تحریف پیش فرض‌ها، قضاوت‌ها و باورهای شماست.
 
  • با احساسات گوینده هماهنگ باشید
برای مثال، به نشانه‌های غیرکلامی توجه کنید، از مردم بپرسید که علاوه بر آنچه فکر می‌کنند، چه احساسی دارند، و سعی کنید دلایل پشت رفتار یک نفر را درک کنید. همدلی به زودی تبدیل به عادت می‌شود.

مزایای گوش دادن فعال
از آنجایی که ارتباطات پایه و اساس روابط انسانی است، گوش دادن فعال برای هر موقعیتی - خواه اجتماعی، حرفه‌ای و شخصی - یک مهارت مفید است.
از نظر اجتماعی، گوش دادن فعال باعث ایجار ارتباطات واقعی می‌گردد. با احترام به گوینده،  با همدلی، می توانید اعتماد افراد را جلب کنید و با کسانی که نمی شناسید دوست شوید.

گوش دادن فعال چیست؟ 7 نکته برای تقویت مهارت گوش دادن فعال

از نظر حرفه‌ای، گوش دادن فعال مهارتی است که ارتباط را در محل کار افزایش می‌دهد.  باعث افزایش پیوند با دیگران و همکاری بهتر و درنتیجه بهره‌وری بالاتر می‌گردد. علاوه بر این، گوش دادن فعال به این معنی است که شما قادر خواهید بود مشکلاتی را که در محل کار به وجود می‌آیند بهتر درک کنید و راه‌حل‌های بهتری برای آنها پیدا کنید.
از منظر شخصی، گوش دادن فعال ابزاری برای خودتوانمندسازی است. کمتر صحبت کردن و بیشتر گوش دادن، شما را آگاه‌تر، بردبارتر و صبورتر می‌کند. علاوه بر این، همدلی و توانایی شما برای قرار دادن خود به جای دیگران را بهبود می‌بخشد.
ما می دانیم که گاهی اوقات گفتن همه چیز آسان تر از انجام دادن است. سوالات کاوشگرانه بپرسید یا نکات گوینده را خلاصه کنید. اکنون به مواردی برای تمرین این مهارت در عمل می‌پردازیم:
درخواست شفاف سازی: علاوه بر اینکه باید نقاط قوت خود را به عنوان یک کاندید به نمایش بگذارید، مطمئن شوید که دقیقاً آنچه که آنها می‌پرسند و به شما می‌گویند را درک می‌کنید - به این ترتیب، انتظارات خود را مدیریت و از هرگونه سوء تفاهم جلوگیری می‌کنید.
بازنویسی: بازنویسی نوعی ارائه بازخورد است که به گوینده کمک می‌کند در مسیر خود باقی بماند و باعث درک بیشتر سخنان گوینده می‌شود. ترجمه در چنین شرایطی مفید است. وقتی صحبت‌های شخصی را دوباره به زبان خودتان تأیید می‌کنید، هیچ اطلاعات ضروری را از دست نمی‌دهید و دوباره بررسی می‌کنید که آیا آنها را درست متوجه شده‌اید یا خیر.
پرسیدن سوالات باز/کاوشگر: سوالات باز سوالاتی هستند که نمی‌توانید با یک "بله" یا "نه" ساده به آنها پاسخ دهید. دلیل اهمیت آنها این است که گوینده را تشویق می‌کنند تا پاسخ خود را به تفصیل بیان کند و در نتیجه فرصت های بیشتری برای برقراری ارتباط بین شما فراهم می‌کند.

گوش دادن فعال چیست؟ 7 نکته برای تقویت مهارت گوش دادن فعال

نشان دادن همدلی: همدلی این نیست که به کسی بگویید ناراحت نشوید یا تجربیات مشابهی را به اشتراک بگذارید تا احساس بهتری داشته باشد. همدلی اغلب مستلزم این است که فقط در کنار کسی باشید. با اطلاع دادن به آنها که با آنها همدلی می‌کنید، گوینده احساس آرامش و اعتماد بیشتری می‌کند.
خلاصه کردن: به جای استفاده از کلمات خود، می‌توانید مهم‌ترین نکات را یادداشت کنید و بررسی کنید که آیا منظور گوینده این بوده است یا خیر.
گوش دادن فعال در زیر چتر مهارت‌های ارتباطی و مهارت های بین فردی قرار می‌گیرد. این به این دلیل است که آنها، توانایی شما برای کنار آمدن با مردم، ارتباط با آنها و درک اینکه آنها از کجا می‌آیند را شامل می‌شود. 
برخی از مهارت‌های نرم اضافی مرتبط با گوش دادن فعال:
همدلی
هوش عاطفی
مثبت نگری
ارتباط غیرکلامی
مدارا
مهربانی 
بازخورد (گرفتن و دادن آن)
تشویق نکات کلیدی

خلاصۀ مطالب
گوش دادن فعال، فرآیند گوش دادن آگاهانه به گوینده، ارائه بازخورد، مشاهده زبان بدن او و همدلی نسبت به احساسات اوست.
سه مورد از گوش دادن فعال عبارتند از نگرش، توجه و سازگاری.
کارهایی وجود دارد که می‌توانید برای بهبود مهارت‌های گوش دادنِ فعال انجام دهید که عبارتند از حذف حواس پرتی، پرسیدن سؤالات باز و کاوشگر، بازنویسی یا خلاصه کردن، درخواست توضیح و همدلی. 
گوش دادن فعال به دسته‌ی وسیع‌تری از مهارت‌های ارتباطی و بین فردی تعلق دارد. به همین دلیل، با مهارت‌های نرم دیگری مانند همدلی، مدارا، ذهن باز، مثبت اندیشی و غیره مرتبط است.