https://www.radioezam.com/lqJ6/

چطور کارمندان را بدون پول و هزینه شاد نگه داریم؟

تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۴۰۰ | منبع: رادیو عظام
چطور کارمندان را بدون پول و هزینه شاد نگه داریم؟
افزایش حقوق و پاداش روش گرانی برای حفظ کارمندان است.  اما راه‌های ارزان‌تری هم هستند که می‌توان با آنها، کارمندان را شاد نگه داشت و به آنها القا کرد که فراتر از مساله پول و پاداش، ارزش زیادی برای کسب و کار دارند.
این برخورد، سودی دو طرفه دارد چون کارمندان شادتر، به معنای خلاقیت و کارایی بیشتر است. برخورد صادقانه و شفاف با کارمندان همچنین باعث می‌شود آنها احساس کنند که ارزش و احترام زیادی در مجموعه دارند.

چطور کارمندان را بدون پول و هزینه شاد نگه داریم؟

اینجا چند روش برای القای این حس و شاد نگه داشتن کارمندان آمده است:

 
  • آنها را در رسیدن به اهداف مشارکت بدهید 
بهترین فرصتی که می‌توانید به کارمندان خود بدهید این است که در کار آنها تفاوت ایجاد کنید و مدام این حس را به آنها بدهید که بخشی از اهداف کلان مجموعه هستند. این کار را می‌توانید با در جریان گذاشتن آنها از رویدادهای بخش‌های مختلف مجموعه و مسیری که شرکت به سمت آن می‌رود انجام دهید.

آنها را در رسیدن به اهداف مشارکت بدهید 

 
  • صادق و شفاف باشید
درک نگرانی‌های کارمندان بسیار مهم است اما اینکه بعد از دریافت این نگرانی‌ها چه می‌کنید بسیار مهم‌تر است. همیشه باید شفاف باشید و به آنها بگویید که چه درکی از این مسائل و نگرانی‌های آنها دارید و چه برنامه‌های عملی‌ای در پیش خواهید گرفت تا به این نگرانی‌ها رسیدگی کنید. باید این حس را به کارمندان بدهید که نه تنها صدای آنها را می‌شنوید، که برای رفع نگرانی‌های آنها تلاش خواهید کرد.

صادق و شفاف باشید

 
  • به تعطیلاتشان اهمیت بدهید
از بهترین کارمندانتان با تعطیلات بیشتر قدردانی کنید. این کارمندان، ستاره‎های شما هستند بنابراین می‌توانید مطمئن باشید که به کارشان رسیدگی خواهند کرد. اجازه بدهید کمی با خانواده و دوستانشان وقت بگذرانند، و مطئمن باشید با روحیه بهتر دوباره سر کار باز می‌گردند.

به تعطیلاتشان اهمیت بدهید

 
  • از کارمندان نظر بخواهید 
محیط مشخصی را، با مبلمان شیک و پذیرایی مناسب در نظر بگیرید که کارمندان بتوانند با شما در آنجا ملاقات کنند و نظرات و ایده‎های خود را راحت و بدون نگرانی مطرح کنند. چه بهتر که از آنها دعوت کنید تا به این محل بیایند و این ملاقت‌ها را به روتین محیط کار تبدیل کنید. این تبادل نظرها می‌تواند کارایی مجموعه را بالا ببرند.
 
  • به پیشرفت شغلی کارمندان اهمیت بدهید
بسیاری از کارمندان، وقتی به این نتیجه می‌رسند فرصت‌های شغلی مناسبی در محیط کارشان وجود ندارد، استعفا می‌دهند. برای حفظ کارمندان، باید سیستمی برای حمایت از پیشرفت آنها داشته باشید. مهم است که در محیطهای کاری به صورت مرتب درباره برنامه‌ریزی شغلی با کارمندان صحبت شود. آموزش و پیشرفت، کارمندان را مطمئن می‌کند که مسیرهای شغلی متعدد و فرصت‌های شغلی متنوعی در دل شرکت وجود دارد و می‌توانند پیشرفت داشته باشند.

تا می‌توانید از کارمندان تقدیر کنید 

 
  • همیشه بگویید متشکرم
کارمندان معمولا فقط به خاطر پول ناراحت نمی‌شوند و کار را رها نمی‌کنند. آنها وقتی کارشان را رها می‌کنند که دیگر تحمل رئیس‌شان را ندارند، احساس می‌کنند چیزی یاد نمی‌گیرند و احساس رهاشدگی دارند. داشتن یک فرهنگ و محیط کاری مثبت کمک زیادی می‌کند و باعث افزایش روحیه همکاری تیمی می‌شود. در کار تیمی، همکاران این فرصت را دارند که از هم چیزهای تازه یاد بگیرند. یک راه دیگر برای شاد نگه داشتن آنها، تقدیر از کارمندان است. به صورت مرتب، برنامه‌هایی برای تقدیر از فعالیت‌ها و دستاوردهای کارمندان داشته باشید. این تقدیرها هزینه‌ای ندارند اما این فرهنگ را در محیط کار جا می‌اندازند که انجام خوب کارها، نادیده نمی‌ماند.
 
  • تا می‌توانید از کارمندان تقدیر کنید 
تکرار تقدیر و تشکر از کارمندان، مهم‌تر از کیفیت و بزرگی آنهاست. بازخوردهای مثبت و کوچک و مداوم تاثیر بسیار زیادی در رضایت شغلی کارمندان دارد و بسیار بیشتر از یک تقدیر بزرگ ولی دیر به دیر آنها را خوشحال می‌کند. بزرگ‌ترین تقدیرها و پاداش‌ها هم بعد از یک سال از یاد می‌روند. تقدیرهای کوچک اما روز به روز، کارمندان را بیشتر خوشحال می‌کند.