https://www.radioezam.com/15Gx/

سه روش برای تشویق سلامت روان کارکنان در محیط کار

تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۴۰۰ | منبع: رادیو عظام
سه راه برای تشویق سلامت روان در محیط کار
آیا مسئله‌ی سلامت روان در سازمان شما مورد بحث قرار می‌گیرد؟ یا اصلا به آن پرداخته نمی‌شود؟ این مسئله‌ی همه‌‌گیر و همچنین تاثیرات ناشی از آن در محیط کاری منبع استرس بسیاری از مدیران و متخصصان در صنایع مختلف بوده است.

سه روش برای تشویق سلامت روان کارکنان در محیط کار

در اوایل سال 2021  شرکت مایکروسافت گزارشی منتشر کرده است که نشان می‌دهد 54 درصد از کارگران در جهان احساس کار بیش از حد می‌کنند، که این فشار اغلب منجر به فرسودگی شغلی و تاثیرات منفی بر سلامت روان می‌شود.
برای یک شرکت ضروری است که به سلامت روان کارکنان خود به دلایل مختلفی از جمله حداکثر شدن مشارکت کارکنان، بهبود بهره‌وری و فرهنگِ سازمانی ، بپردازد.
علی‌رغم اهمیت سلامت روان، مطالعۀ Verizon media &culture coop نشان می‌دهد که 93 درصد از مدیران به تاثیرات سلامت روان بر بازدهی افراد اطمینان ندارند. و تنها کمتر از نیمی از آنها احساس می‌کنند که توانایی برطرف کردن نیازهای سلامتی تیم خود را دارند و این، معضلی را که مدیران با آن روبرو هستند،  نشان می‌دهد. آنان از اهمیت مسئلۀ سلامت روان آگاه هستند اما نمی‌دانند چگونه به آن بپردازند.
در اینجا سه روش وجود دارد که شرکت‌ها می‌توانند به تشویق مبحث سلامت روان در محیط کارِ خود بپردازند:

 
  • نظرسنجی کارکنان
آخرین باری که شرکت شما یک نظرسنجی از کارکنان خود انجام داده، چه زمانی بوده است؟ بسیاری از سازمان‌ها نظرسنجی را به طور منظم انجام نمی‌دهند و در این زمینه به صحبت‌های مدیران خود متکی هستند.
به ندرت اتفاق می‌افتد که افراد مشکلات سلامت روان خود را با دیگران به اشتراک بگذارند. آنها احساس می‌کنند که ممکن است مدیرشان با دانستن این مشکلات دربارۀ آنها با دید منفی قضاوت کند. سوالات مربوط به این مسئله (سلامت روان) را می‌توان در نظرسنجی‌ها گنجاند. وقتی این نظرسنجی بدون ذکر نام افراد صورت گیرد، آنها احساس راحتی بیشتری دارند و در نتیجه جواب‌های صادقانه‌تری هم می‌دهند.

سه روش برای تشویق سلامت روان کارکنان در محیط کار


روزهایی برای سلامت روان یا PTO  اختصاص دهید
آیا شرکت شما مرخصی‌های با حقوق، در رابطه با مبحث سلامت ذهنی را ارائه می‌دهد؟
اگر شرکت شما روزهایی را در ارتباط با سلامت روان اختصاص نمی‌دهد، اکنون زمانی برای شروع است. روز سلامت روان یک مشوق است که کارمندان می‌توانند آن را به استراحت بپردازند و این تنها به بیماری جسمانی مربوط نمی‌شود. بلکه یک کارمند می‌تواند از آن برای استراحت یا تمرکز بر برخی جنبه‌های شخصی زندگی خود استفاده کند. در این صورت شما به تیم‌ها نشان می‌د‌هید که برای آنها بیشتر از منافع مالی، ارزش قائل هستید.

 
  • از متخصصان سلامت روان کمک بگیرید
سازمان‌ها، می‌توانند برای کمک به کارمندان خود از متخصصان سلامت روانِ دارای مجوز، پشتیبانی دریافت کنند. برخی از آنان آموزش‌هایی را در زمینۀ مدیریت استرس و موارد مربوط به سلامت روان ارائه می‌دهند. این آموزش‌ها در تشویق به ارتباطات و جلب اعتماد بین مدیران و تیم‌ها بسیار مفید است.
شرکت‌ها می‌توانند از ارائۀ منابع مربوطه در طرح‌های  بیمۀ خود استفاده کنند. داشتن یک کارگزار بیمه یا متخصص روانشناسی در شبکه ، یک صحبت کوتاه همراه با ارئۀ آموزش، راه دیگری برای نشان دادن اهمیت به سلامت روان است.

سه روش برای تشویق سلامت روان کارکنان در محیط کار

موضوع سلامت روان به دلیل همه‌گیر شدن و احساس فرسودگی شغلی، اجتناب ناپذیر است. از هر ده مدیر، هشت نفر اعتراف کرده‌اند که به صحبت دربارۀ سلامت روان با همکاران خود، راحت نیستند. به هر حال کارهایی هست که سازمان‌ها می‌توانند در مورد این مسئله انجام دهند.
نظرسنجی به صورت ناشناس مدیر را از چالش بودن این امر در شرکت، آگاه می‌سازد. ترویج روزهای سلامت روان می‌تواند بسیار مفید باشد. در نهایت صحبتِ متخصصان با کارمندان در یک آموزش سازمان یافته و البته کوتاه، فشار مدیران را در این زمینه، کاهش می‌دهد و به کارمندان امکان صحبت با یک مشاور را فراهم می‌کند.چگونه سازمان شما می‌تواند سلامت روان را تشویق کند؟