https://www.radioezam.com/qY46/

بزرگ‌ترین نقطه قوت شما چیست؟ (به همراه مثال)

تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۴۰۰ | منبع: رادیو عظام
بزرگ‌ترین نقطه قوت شما چیست؟
برای مصاحبه کاری رفته‌اید مصاحبه‌کننده از شما سوال می‌کند "بزرگترین نقطه قوت شما چیست؟" شما جواب می‌دهید بزرگ‌ترین نقطه قوت من (مدیریت زمان) است و منتظر می‌مانید که مصاحبه کننده به سراغ سوال بعد برود. نه تنها، او نمی‌رود! بلکه همانطور نشسته و منتظر جواب بیشتری از شما است. بله نقطه قوت خود را گفتید، ولی نه به درستی. موارد بیشتر از آنچه که به نظر می‌رسد، برای این سوال "ساده" وجود دارد.

بزرگ‌ترین نقطه قوت شما چیست؟
با پرسیدن این سوال، مصاحبه کننده می‌خواهد بداند، که آیا شما از نقطه قوت خود اطلاع دارید؟ آیا شما انسان واقع گرایی هستید؟ و آیا نقطه قوت شما مناسب اهداف شغلی و مربوط به شغل مورد نظر هست یا خیر.
هنگام جواب به این سوال، مدیر منابع انسانی در انتظار مثال و نمونه از شما می‌باشد. بنابراین، شما باید مثال‌هایی از نقطه قوت خود در عمل و در زندگی واقعی ارائه بدهید.
نقطه قوت خود را بیان کنید
یک مثال از اینکه چه زمانی و چگونه از آن استفاده کرده اید، بیاورید و توصیف اینکه چه تاثیری را بوجود آورده‌اید.
این مثالی است که در زندگی واقعی ممکن است اتفاق بیفتد:
مثال:

//بزرگترین نقطه قوت من این است که می‌توانم به سرعت فکر کنم و عکس العمل نشان دهم و تحت فشار زیاد کار کنم.  مثلا در شرکت قبلی که مشغول به کار بودم، من و مدیر در حال سازماندهی کنفرانسی بودیم که به تغییراتی در لحظه‌های آخر نیاز داشت، زیرا یکی از سخنرانان بخاطر یک مشکل اورژانسی و دو نفر از داوطلبین ما نتوانسته بودند حاضر شوند.
بنابراین، زمان بیشتری به هر سخنران اختصاص دادیم و یک بخش کنترل کیفیت هم به آخر هر سخنرانی اضافه کردیم. و سخنرانان حاضر را تشویق کردیم که درباره حرفه و تجربیات شخصی خود با جزئیات بیشتری صحبت کنند.
با وجود این کمبود، یک روز قبل از کنفرانس، دو نفر از دانش آموزان که تمایل به کمک داشتن را پیدا کردم. و شخصا با آنها دو ساعت قبل از کنفرانس ملاقات کردم و آن دو را در جریان اطلاعاتی که برای اون روز لازم بود قرار دادم. در نهایت همه چیز به خوبی و بدون مشکل پیش رفت.//

نقطه قوت خود را بیان کنید


همچنین مطمئن شوید که زمینه و محتوای لازم را در صورت نیاز، داده باشید و توضیح دهید که چرا و چگونه این تصمیم را گرفته‌اید. شما باید اطمینان حاصل کنید، مثالی که می‌زنید شما را در موقعیت مثبت و مشخصی قرار بدهد و عمدتا "شوآف" نباشد. می‌خواهید از خود تعریف کنید ولی نه اینکه "لاف زدن" به نظر برسد. درباره تجارب خود به صورت حقیقی صحبت کنید به جای اینکه از خود تعریف و تمجید زیاد کرده باشید.

توصیه‌ی کاربردی: بهتر است که قبل از انجام مصاحبه، درباره نقاط قوت و مثال‌ها فکر کنید.
پس بنشینید، سه تا از نقاط قوت خود را یادداشت کنید و مثال‌هایی برای آن ها آماده کنید. اگر برای موقعیت متفاوتی درخواست کرده‌اید، مطمئن شوید که نقاط قوت مرتبط با آن را بگویید. برای پیشخدمتی رستوران درخواست داده‌اید؟ مدیر رستوران به نقاط قوت شما در خلاقیت و طراحی اهمیتی نمی‌دهد.
درباره نقاط قوت خود اطمینان ندارید؟
این یک لیست از بهترین نقاط قوتی که شما می‌توانید در حین مصاحبه با توجه به موقعیت و صنعت مورد نظر استفاده کنید.
توانایی در تحلیل:
مشاغلی مانند تحلیلگر، توسعه دهنده ی نرم افزار، تحلیلگر داده یا هر چیز شبیه به اینها. از نقاط قوتی که لازمه این شغل هست، استفاده کنید.( درصورتیکه مثال مناسبی برای آن داشته باشید.) 
تفکر نقادانه، تفکر تحلیل گرایانه، حل مسئله، جزئی نگری(ریزبینی)، منطقی
توانایی در خلاقیت:
بیشترین نقطه قوت شما می‌تواند: خلاقیت، اصیل بودن، ریزبین بودن، کنجکاوی، انعطاف پذیری، تطبیق پذیری
توانایی در مدیریت:
رهبری، سازماندهی، مهارتهای ارتباطی، اغواگری، کار تیمی، جزئی نگری(ریزبینی)، دیپلماتیک، مسئولیت پذیر
توانایی در کار فیزیکی:
سخت کوشی، ریزبینی، با انگیزه، انجام همزمان چند کار، حل مسئله، وقت شناس، قوی در روابط عمومی
توانایی در فروش، پشتیبانی فروش، یا... 
کاریزما(جذبه)، مهارت های ارتباطی، پرانرژی، اغواگری، بذله گو، اجتماعی

توصیه‌ی کاربردی بهتر است که قبل از انجام مصاحبه، درباره نقاط قوت و مثال‌ها فکر کنید.
کلام پایانی:
قبل از درخواست دادن برای کاری، به سه تا از نقاط قوتی که به شما کمک خواهند کرد فکر کنید. پیشنهاد ما این است که قبل از مصاحبه به خوبی راجع به آنچه می‌خواهید بگویید، فکر کنید. در جوابهایتان، نقاط قوت خود را ذکر کنید و مثال‌هایی که از آنها استفاده کرده‌اید و نهایتا، نتیجه‌ای که بدست آورده‌اید را بگویید. جوابهایتان را شخصی سازی کنید. فقط نگویید صرفا در چیزی خوب هستید. یک جواب کامل و جامع به مصاحب بدهید.
در کاریابی به کمک احتیاج دارید؟ شاید شما باید یادبگیرید چگونه یک رزومه خوب بسازید.