https://www.radioezam.com/s2jc/

4 روتین مشترک کارآفرینان بزرگ 

تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۴۰۰ | منبع: رادیو عظام
4 روتین مشترک کارآفرینان بزرگ 
اگر انتظار دارید با خواندن این مطلب یا هر مطلب دیگری به فرمول جاودانه بهترین روتین صبحگاهی دست پیدا کنید، بهتر است کلا دیدگاهتان را عوض کنید. هیچ فرمولی وجود ندارد. فرمول صبحگاهی کارآفرینان بزرگ با هم فرق دارد و متنوع است چون کارآفرینان بزرگ رفتارهای متفاوتی دارند. 
به گزارش فوربس، یک چیزی که بین این روتین‌های صبحگاهی مشترک است این است که همه آنها روتین هستند؛ تمرکز بر تداوم رفتارهای مشخص، تمرکز بر تصمیم‌گیری درباره این که هر بار که از خواب بیدار می‌شوید می‌خواهید چکار کنید. خود تداوم یک تمرین روزانه می‌شود. روز از همان ابتدا برنامه‌ریزی می‌شود و جادو از همانجا شکل می‌گیرد. 
اول روز، وقت باشکوهی است و هرگز نباید هدر برود. بعد از مصاحبه با بیش از 100 کارآفرین و رهبر تجاری، چهار برداشت اصلی از عادات صبحگاهی آنها به دست آمده است. 

4 روتین مشترک کارآفرینان بزرگ 

1- اول تمرکز کنید 
همیشه این بحث مطرح بوده است که اول کارهای مهم‌تر باید انجام شود و بسیاری از کارآفرینان هم به همین ایده چسبیده‌اند. قبل از آن که خورشید طلوع کند، پیش از آنکه بچه‌ها بیدار شوند و پیش از آنکه کسی بخواهد زنگ بزند، فقط شما هستید و عمیق‌ترین و مهم‌ترین کاری که آن روز باید بکنید. 
دکتر ایوان زاخارنکو، مالک شرکتی که تجربیات تجاری حرفه‌ای شرکت‌های سرشناس را شناسایی و به دیگران منتقل می‌کند، به خوبی از اهمیت اول صبح آگاه است؛ «اولین 90 تا 180 دقیقه روز وقتی است که مغز بیشترین بازدهی را دارد تا اطلاعاتی که در حافظه بلند مدت در طول خواب انباشته شده ترکیب کند...من در این وقت روز، بدون کوچکترین مزاحمتی می‌توانم به کارهایی که شب قبل مرور کرده بودم برسم.»
ملیتا کمپل مربی امور تجاری هم قبل خواب کارهای فردایش را برنامه‌ریزی می‌کند؛ «قصد من از این کار این است که وقتی صبح از خواب بیدار می‌شوم بدانم باید به کار خاصی رسیدگی کنم. قبل از این که از تخت بیرون بیایم به خودم یادآوری می‌کنم که آن روز چه اهدافی دارم و اولین قدم‌هایم در راه رسیدن به آنها چیست. این کار باعث می‌شود حواسم پرت شبکه‌های اجتماعی و ایمیل‌ها نشود.»
ناتاشا گلوور، بنیان‌گذار فروشگاه تجارت آنلاین براون اسکین دارک لیپز، روش متفاوتی برای شروع روزش دارد؛ «هر روز ساعت 5 و نیم در جلسه آنلاین با برخی نوآوران مثل خودم شرکت می‌کنم. دوربین‌ها را روشن می‌کنیم و در سکوت کامل می‌نشینیم. در این مدت، تا قبل از این که بچه‌ها بیدار شوند، کارهایی که باید بدون مزاحمت به آنها فکر کنم را در ذهنم مرور می‌کنم.»

اول کارهای مهم‌تر باید انجام شود

2- ذهن مهم است 
بسیاری از کارآفرینان از فرصت خلوتی اول روز، برای خلوت ذهن و ساختن فضای ذهنی روحیه‌بخش استفاده می‌کنند. برخی از کارآفرینان، برای نمونه، اول صبح یوگا کار می‌کنند. 
هنری جوزف گرانت، کارآفرین و سرمایه‌گذاری در شروع روز، ذهن خود را به روش دیگری آماده فعالیت می‌کند؛ «من چند دقیقه به آیینه خیره می‌شوم تا به خودم یادآوری کنم که از چه نعماتی بهره می‌برم و قدردان آن باشم. به موسیقی مثبت گوش می‌دهم و صبحانه‌ای مقوی می‌خورم. یک ذهن مثبت و قدردان به علاوه یک صبحانه مقوی یعی این که آماده هستیم که آن روز بترکانیم.»
او معتقد است که اینطور روز را شروع کردن باعث می‌شود که او در تمام روز نگاه مثبتی به همه چیز داشته باشد.

برخی از کارآفرینان، برای نمونه، اول صبح یوگا کار می‌کنند. 

3- ارتباط با آدم‌ها
اول انسان‌ها، بعد سود. بسیاری از کارآفرینان گفته‌اند که صبح‌‎ها را به بهبود روابطشان با آدمهای دیگر اختصاص می‌دهند. 
هانا کاکس، کارآفرین و مشاور تجاری بخشی از روتین صحبگاهی‌اش را اینگونه شرح می‌دهد: «همزمان با آماده کردن صبحانه، به یکی از دوستان یا اعضای خانواده‌ام پیام می‌دهم و برایش روز خوبی آرزو می‌کنم و درباره برنامه‌های آن روزش سوال می‌کنم. این کار یک یادآوری روزانه است که کسب و کار من، تمام زندگی من نیست، و روابط انسانی من مهم هستند و این کار، روش ساده‌ای برای نشان دادن این مساله است.»

اول انسان‌ها، بعد سود.

4- عادات سالم
آنهایی که برای سلامتی‌شان وقت نمی‌گذارند، در نهایت روزی مجبور خواهند شد که برای دوا و درمان وقت بگذارند. کارآفرینانی که صبح‌ها ورزش و تمرین می‌کنند، اثرات آن را در تمام بخش‌های زندگیشان می‌بینند. چه زدن به جاده برای دویدن باشد ، و چه انجام حرکات کششی و نرمش پیش از شروع کار، نتیجه بدنی سالم خواهد بود و نیازی به گفتن نیست که بدن سالم به معنای ذهن سال است و فقط اینطور است که می‌توان کسب و کاری سالم داشت. 
چارلی دی از گروه کارآفرینی گروث کلاب صبح‌ها خیلی زود از خواب بیدار می‌شود و روتینی دارد که خودش به شوخی می‌گوید فقط با مرگش مختل خواهد شد؛ «من هر روز صبح ساعت 5 بیدار می‌شوم و روتین صبحگاهی مشخصی دارم. مدیتیشن، شکرگزاری روزانه، دویدن و نوشتن. این کار من را برای روز آماده می‌کند و فواید بسیار زیادی دارد. با این کار کارایی بیشتری پیدا می‌کنم و سطح انرژی‌ام بالا می‌رود اما مهمتر از همه این است که احساس می‌کنم سطح خوشبختی‌ام به سقف می‌چسبد.»
پیتر رابی، رئیس هیات مدیره گروه اکس 4 هم عادت دارد که صبح‌ها بیرون بزند و ورزش کند و البته در حین انجام آن، کمی هم غرق تفکر شود. او می‌گوید: «صبح زود دوچرخه‌سواری می‌کنم و وقتی روی دوچرخه هستم به این فکر میکنم که می‌خواهم واقعا چه چیزی باشم.»

بدن سالم به معنای ذهن سال است

پل هریسون کارآفرین حوزه گردشگری عادت دارد که در روزهای گرم سال، هر روز صبح گلف بازی کند. او می‌گوید که این کار باعث می‌شود که برای ادامه روز انرژی بگیرد و سرحال باشد. 
راس آوری کارآفرین حوزه محیط زیست هم شروع متفاوتی در روز دارد: «به محض اینکه بیدار می‌شوم نیم لیتر آب می‌خورم و این کار باعث شده تا شرایط خیلی تغییر کند. وقتی که آب می‌خورم و یا بعدش، 5 تا 10 دقیقه تمرکز می‌کنم و یا تمرین نفس عمیق انجام می‌دهم و بعد از آن به کارهایی که باید در روز انجام دهم فکر می‌کنم.»
آوری می‌گوید که این کار فوایدی دارد که روزش را کاملا متحول می‌کند؛ «این روتین باعث می‌شود که کمتر احساس تنبلی کنم، سیستم گوارشم بهتر کار می‌کند، و کاملا از کرختی و خستگی مفرط بعد از ظهرها خلاص می‌شوم. باورم نمی‌شود که قبلا از این مساله حتی خبر هم نداشتم. به نظر من همه باید به محض اینکه از خواب بیدار می‌شوند حجم زیادی آب بخورند.» 
این که در روتین صحبگاهی چه کارهایی انجام می‌دهید اصلا مهم نیست، مهم این است که روتین صبحگاهی داشته باشید. برنامه‌ریزی و انجام عادات مشخص صحبگاهی که روز شما را می‌سازد و با شرایط منحصر به فرد خود شما سازگاری دارد بسیار مهمتر از این است که روتین صبحگاهی دیگران را کپی کنید. لحظاتی را به اندیشیدن اختصاص دهید، از حال دیگران خبردار شوید و عادات سالم را در همان شروع روز در پیش بگیرید. روتین منحصر به فرد خود را پیدا کنید و به همان بچسبید.