https://www.radioezam.com/zo9x/

فرهنگ سازمانی خوب را با 11 نشانه چشمگیر بشناسید

تاریخ انتشار: ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ | منبع: رادیو عظام
فرهنگ سازمانی خوب را با 11 نشانه چشمگیر بشناسید 
فرقی ندارد که بخواهید شغل جدیدی انتخاب کنید یا اینکه مدتی از همکاری‌تان با یک شرکت گذشته باشد، در هر دو صورت یکی از مهم‌ترین جنبه‌های زندگی حرفه ای تان را باید همیشه پیش‌رویتان داشته باشید و آن فرهنگ سازمانی خوب است. محیط سازمان یا اداره‌ای که برایش کار می‌کنید آنقدر می‌تواند قدرت داشته باشد که باعث صعود حرفه‌ای شما و تجربیات شغلی بلند مدت شما شود، یا بدترین محیط را داشته باشد که باعث برگشت دوباره شما به بازار کار و خروج از محیط فعلی شود.

فرهنگ سازمانی خوب را با 11 نشانه چشمگیر بشناسید 

شاید برایتان جالب باشد که بیشتر درمورد این مفهوم نوپا و بسیار مهم در سازمان‌ها و همه انواع محیط کاری آشنا شوید و بدانید دقیقا چه مواردی بازتاب از یک فرهنگ سازمانی مثبت است. شاید دسته‌بندی نشانه‌ها کمی سخت و پیچیده باشد، ولی چندین فاکتور دقیق و قابل اندازه گیری وجود دارد که نه تنها از آن یک شرکت یا محیط کار، بلکه روش یک تیم و کارمندان مجموعه به حساب می‌آید.

یازده نشانه فرهنگ سازمانی خوب کدام است؟
در ادامه قصد داریم که یازده نشانه تعیین کننده را که مشخص می‌کند آیا کارفرما/ مدیر/رئیس شما قصد ساخت یک فرهنگ سازمانی مثبت را دارد یا خیر توضیح بدهیم.
کارمندان ماندگار
نقل و انتقال یا ورود و خروج کارمندان از جمله نشان‌های قوی یک فرهنگ سازمانی کارآمد است. به بیان ساده‌تر هرچه کارمندان شادتر و همدل‌تری داشته باشیم که فرصت‌های مداومی برای رشد دارند، احتمال ماندگاری آنها بالاست.

کارمندان ماندگار

شفافیت فعالیت‌ها و ارزش‌های کاری
یک فرهنگ کاری عمیق ناگهان شکل نمی‌گیرد. اول از همه، چنین فرهنگی باید به راحتی در سازمان جریان داشته باشد و در قدم بعدی چنین ارتباطی باید بین مدیر و کارمند برقرار شود.
چنین فرهنگ سازنده‌ای قلب هر کارمندی را تسخیر می‌کند و ارزش‌های موجود در آن ضامن ماندگاری آنهاست. تمامی ارتباطات درونی و بیرونی سازمان به لطف همین ارزش ها و فعالیت‌های تعیین شده است که معنا پیدا می‌کند.

بدترین فرهنگ سازمانی

نه فقط همکار بلکه رفیق
تجربه کار در محیطی که همه با هم رفیق و شفیق هستند بسیار دلپذیر و سازنده است. وقتی هم تیمی‌ها دوست دارند که خارج از محیط کار هم با هم باشند این به معنی پویایی حرفه‌ای محیط کار آنهاست.
همه در آن نقش دارند
فرهنگ سازمانی مناسب برای همه نقش‌هایی را در نظر گرفته و روش‌های سازنده جالبی برای تک تک اعضای تیم می‌سازد که به لطف آنها کارمندان بتوانند به بهبود فعالیت‌های فردی و گروهی خودشان در ساعات عادی شرکت مشغول شوند.
لازم به یادآوری نیست که وقتی همه اعضای تیم نقشی در پیشبرد هدف مجموعه داشته باشند، موفقیت آن سازمان تضمین شده است. تصور کنید برای مراسم رونمایی محصول جدید شرکت برنامه‌ریزی شده باشد و همه کارمندان هم باید به نحوی در این برنامه مشارکت و نقش داشته باشند.

اعضای یک تیم باید نقش در پیشبرد هدف مجموعه داشته باشند

شفافیت
محیط کار جایی برای پیدا کردن باغ مخفی نیست! هرچه پنهان کاری و نبود شفافیت بیشتر مشاهده و حس شود، آن محیط و سازمان، فرهنگ سازمانی ناامن و ناممطئنی را برای خود خواهد ساخت. وقتی جریان تعاملی شفافی بین همه اعضا، از مدیر تا آبدارچی، برقرار باشد هرکسی جایگاه خودش را به خوبی درک می‌کند و تقلا یا هر رفتار غیرعادی برای اثبات خود وجود نخواهد داشت. تقریبا همه خود را در جریان امور می‌دانند.
تفاوت
پرچم قرمز هشدار در یک سازمان چه زمانی به اهتزار در می‌آید؟ زمانیکه همه کارمندان یا اعضای تیم کاملا شبیه به هم باشند. نقطه مقابل، سازمانی است که پذیرای تنوع باشد؛ تنوع در استخدام، تفاوت افکار و تمایز در دیدگاه.

پرچم قرمز هشدار در یک سازمان چه زمانی به اهتزار در می‌آید؟

پاس‌داشت موفقیت‌ها
یک فرهنگ سازمانی خوب همیشه موقعیت‌های مکرر برای شناسایی دستاوردهای کارمندانش در نظر می‌گیرد؛ دستکم ماهی یک بار یا هفته‌ای یک بار. این سطح از توجه نمایش حرفه‌ای از اولویت دادن به عملکردهای مثبت و مفید همه اعضای سازمان است. همه در چنین مجموعه‌ای باید از ارزش آورده یکدیگر آگاهی داشته باشند.
مدیران/ رهبران در دسترس
همه کارمندان شیفته مدیری می‌شوند که « آن بالا بالاها» جای ندارد و به شکل صمیمانه و حرفه‌ای خود را پذیرای کارمندانش نشان می‌دهد. یک وضعیت احساسی بسیار مثبت و خوشایند « ما همه با هم هستیم» را بین اعضای یک مجموعه شکل می‌دهد.
فضای کار راحت
احساس آسودگی، بازدهی بالا، تمرکز، درک مناسب هدف و انگیزه کافی برای انجام وظایف از جمله نشانه‌های یک محیط کاری خوشایند است. وقتی یک لابی و فضای استراحت مناسب داشته باشید یا زمانیکه ابزار و وسایل حرفه‌ای کافی در اختیار هر یک از کارمندان قرار گرفته باشد، نگرش حرفه ای و اخلاقی افراد تغییرات مثبت چشمگیری خواهد کرد.
این موضوع درمورد کارمندانی که دورکار هستند کمی متفاوت است. این گروه نیاز به یک سیستم یکپارچه مدیریت از راه دور دارند تا ضمن ارتباط مداوم در ساعات کار و زمانیکه در خانه هستند احساس امنیت شغلی و مدیریت برنامه‌ها و تسک‌ها را به همراه داشته باشد. کارمندی که در خانه کار می‌کند لزوما شاغل بی‌دردسری نیست!

احساس امنیت شغلی و مدیریت برنامه‌ها

نبود سیاست بازی‌های مرسوم
یک فرهنگ سازمانی خوب طوری کارمندانش را پرورش می‌دهد که احساس ارزشمندی داشته باشند، صدایشان شنیده شود و فرصت و فضای کافی برای رشد فردی و حرفه‌ای به دست آورند. در نتیجه چنین فرهنگی جایی برای شایعه پراکنی و رفتارهای سطحی غیرحرفه ای نمی‌گذارد.
البته که در هرمحیط کاری مسائل حاشیه ای پیش می‌آید. چنین وضعیتی در یک فرهنگ سازمانی درست، یک انتظار است نه یک قانون.
فرصت های رشد کاری مداوم
رضایت شغلی ارتباط تنگاتنگی با فرصت‌های رشد تشویق و یادگیری حرفه‌ای دارد که در اختیار کارمندان قرار می‌گیرد. هر شرکت و سازمانی که پشتیبان رشد اعضای تیمش باشد، چه در بیان و چه با اختصاص منابع و بودجه کافی، درواقع برای تعهد هر کارمند ارزشگذاری کرده است.

رضایت شغلی ارتباط تنگاتنگی با فرصت‌های رشد تشویق و یادگیری حرفه‌ای دارد

پایان بخش

فرهنگ سازمانی خوب به سادگی ساخته نمی‌شود. چنین اتفاق تأثیرگذاری زمانی پیش می‌آید که روابط انسانی و همدلانه اعضای تیم و کارمندان و مدیریت شفاف و وفادارانه باشد. بیش از هر فاکتور دیگری، ساخت پل‌های ارتباطی قوی که مهارت های ارتباطی هر یک از اعضا را به خوبی تصویر می‌کند، نشان‌دهنده فرهنگ سازمانی قوی در یک مجموعه است.
اگر در محیطی کار می‌کنید که احساسات مثبت و سازنده شما بیشتر از ناملایمات کاری و سختی‌های آن است یک چراغ سبز به افتخار شما و تیمتان!

فرهنگ سازمانی خوب به سادگی ساخته نمی‌شود


چگونه یک رزومه حرفه‌ای بنویسیم. نکاتی که در نوشتن رزومه به شما کمک می‌کند.