https://www.radioezam.com/0bSA/

نحوه نوشتن رزومه مناسب

تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ | منبع: رادیو عظام
نحوه نوشتن رزومه مناسب

برای بسیاری از ما که می‌خواهیم تازه‌وارد بازار کار شویم یا در جست‌وجوی شغل بهتر هستیم داشتن یک رزومه مناسب قرار گرفتن در حدفاصل شغل رؤیایی "Dream Job" و انتخاب چندم است. که همه دوست داریم این رزومه ما را به همان شغل رؤیایی‌مان نزدیک‌تر کند. تأکید روی رزومه پربار آن‌قدر این روزها زیاد شده که قصد دارم مقاله امروز را به آن اختصاص بدهم.
رزومه ضعیف، فکر و به‌روز نشده کاری می‌کند تا هفته‌ها و شاید ماه‌ها منتظر یک ایمیل، پیام واتس‌اپ یا تماس تلفنی از شرکت موردنظر باشید. درحالی‌که با رعایت چند ریزه‌کاری تعیین‌کننده می‌توانید این خان را هم رد کنید و به فکر انتخاب لباس مناسب برای روز مصاحبه‌تان باشید!


نحوه نوشتن رزومه مناسب

طرح‌بندی و چیدمان رزومه مناسب
توجه داشته باشید که رزومه خود را طوری باید تنظیم و آماده ارسال کنید که مدیران بخش منابع انسانی HR نیازی به‌صرف وقت زیاد برای خواندن آن نداشته باشند. آن‌ها قرار نیست ساعت کاری خودشان را صرف خواندن رمان یا داستان زندگی دیگران کنند!
تعداد صفحات- حداکثر دو صفحه حجم رزومه شما می‌تواند باشد. بسیاری از مصاحبه‌کنندگان و سرپرست‌های بخش انسانی ماهانه نزدیک به هزار رزومه را مطالعه می‌کنند. پس زیاده‌گویی نکنید.
◄ عنوان و بخش‌بندی‌های مشخص- یک هدینگ یا تیتر مشخص (مثلاً H2) برای تمام بخش‌ها انتخاب کنید.
فاصله‌گذاری کافی- رعایت فاصله‌گذاری‌ها و فضاهای سفید مخصوصاً در حاشیه صفحات نشان‌دهنده دقت و سلیقه شماست.
◄ انتخاب قلم ساده و روان- فونت‌های شناخته‌شده‌ای مثل tahoma، nazanin و arial از جمله فونت‌هایی هستند که برای نوشتن متن‌های این‌چنینی انتخاب می‌شوند.
انتخاب اندازه قلم- انتخاب اندازه 12-14 برای متن عادی و 14-16 برای عنوان در رزومه مناسب رایج است.
فرمت متن- اگرچه فرمت word محبوبیت بیشتری دارد ولی پیشنهاد می‌کنم فرمت PDF را برای رزومه خودتان در نظر داشته باشید. این یک قاعده کلی است.

طرح‌بندی و چیدمان رزومه مناسب

اطلاعات تماس لازم برای یک رزومه مناسب
احتمالاً با خواندن این بخش لازم میدانید تا یک‌بار دیگر رزومه خودتان را به‌روزرسانی کنید.
● نام و نام خانوادگی
● شماره تماس
● آدرس ایمیل
● آدرس محل سکونت (درصورتی‌که محل سکونت شما روی گوگل مپ پیدا نمی‌شود در رزومه اشاره کنید.)

اطلاعات اختیاری برای نوشتن رزومه مناسب
مواردی را که در ادامه اضافه می‌کنم، از جمله اطلاعات انتخابی شما هستند که درج آن‌ها در رزومه به اختیار شماست. البته بهتر است فراموش نکنید که این اطلاعات اگرچه اختیاری هستند ولی کمک زیادی به شناخت بیشتر شما می‌کنند.
عنوان – شامل عنوان حرفه‌ای شما می‌شود؛ عنوان سمت شغلی فعلی شما یا شغلی که دوست دارید داشته باشید.
آدرس لینکدین- اگر صفحه شما در لینکدین مرتب به‌روز می‌شود و با بررسی و مطالعه آن، اطلاعات خوب و به‌دردبخوری نصیب مصاحبه‌شوندگان خواهد شد، برای اضافه کردن آن تردید نکنید.
شبکه‌های اجتماعی- اگر شبکه اجتماعی شما ارتباط نزدیکی با زمینه شغلی شما دارد، حتی یک وبلاگ شخصی، می‌توانید آن را در این قسمت بگنجانید. این صفحات تصویر درست و به‌روزی از شما در سمت شغلی که دارید نمایش می‌دهد.

اطلاعات اختیاری برای نوشتن رزومه مناسب

اطلاعات غیرضروری در بخش تماس کدام‌اند؟
موارد زیر لازم نیست تا در قسمت اطلاعات تماس شما نوشته شوند:
تاریخ تولد- جز برای موارد خاصی که شغل موردنظر باید سن متقاضی را بداند، مدیر منابع انسانی نیازی به دانستن سن شما ندارد. سن شما تعیین‌کننده تصمیم‌گیری تیم مصاحبه‌کننده نیست و البته حتی ممکن است این موضوع مانعی برای انتخاب شما باشد.
آدرس ایمیل غیرحرفه‌ای- آدرس ایمیل را حتماً بر اساس کاراکترهای فکر شده که ترجیحاً براساس نام و نام خانوادگی شما باشد تنظیم کنید. آن‌ها نیازی به اسم تیم موردعلاقه شما یا شماره ملی‌تان در آدرس ایمیل ندارند!
عکس- این موضوع از جمله موارد مناقشه‌انگیز برای نوشتن رزومه مناسب است. در بسیاری از فرهنگ‌ها و کسب‌وکارهای حرفه‌ای درج عکس متقاضی ممنوع شده است که این، به دلیل ملاحظات مربوط به مسائل نژادی و سن است که نقش تعیین‌کننده‌ای در انتخاب فرد برای سمت شغلی ندارد.

چکیده یا هدف در رزومه مناسب
برای کسی که قرار است با رزومه خود را به تیم جدید معرفی کند واضح است که «اولین تأثیر» همیشه تعیین‌کننده است. این تأثیر می‌تواند از زندگی شخصی شما یا از زندگی کاری‌تان گرفته شود.
به‌صورت میانگین، یک مدیر منابع انسانی برای هر رزومه 6 ثانیه وقت می‌گذارد تا آن را بخواند. پس چه بهتر اگر با کلمات دقیق و فکر شده و پیاده‌سازی نکات بصری برای رزومه‌تان، آن شش ثانیه را تمام و کمال از آن خود کنید.
●● فراموش نکنید که چکیده یا هدف را بالای رزومه و نزدیک به بخش اطلاعات تماس باید قرار دهید.

چکیده یا هدف در رزومه مناسب

تجربه کار و نوشتن یک رزومه مناسب
رسیدیم به مهم‌ترین بخش رزومه که دقیقاً در همین بخش می‌توانید به بهترین شکل ممکن (یا بدترین شکل آن) خودتان را با همه مهارت‌ها و مسئولیت‌هایی که در حال انجام آن هستید یا در گذشته انجام می‌دادید، معرفی کنید.
با تسلط کامل در تکمیل این بخش، 80 درصد راه را رفته‌اید و باید خدمت شما عرض کنم که یک رزومه عالی برای تصاحب سمت شغلی دلخواهتان آماده شده است.
کارهای زیادی برای نوشتن این بخش از رزومه می‌توانید انجام دهید. در ادامه قصد دارم به چند مورد از اصول بیشتر بپردازم:
◄ عنوان شغلی/ سمت شغلی- این بخش مهم‌تر از هر مورد دیگری گویای تجربه کاری شماست. مدیران منابع انسانی در نگاه اول، نظرشان جلب این قسمت می‌شود که معرف تجربیات کاری مرتبط شما با سمت یا عنوان شغلی موردنظر خواهد بود.
◄ نام شرکت/ مکان/ توضیحات- در این قسمت لازم است تا نام کارفرما یا شرکت موردنظر و همچنین مکان دفتر را بنویسید. توجه داشته باشید که حتی در صورت فعالیت به‌صورت دورکاری، این قسمت را تکمیل کنید. اگر احساس می‌کنید، به دلیل شناخته‌شده نبودن شرکت، باید چندخطی هم در مورد آن بنویسید، دست شما باز است.
◄ دستاوردها و مسئولیت‌ها- نقطه عطف هر تجربه کاری دستاوردها و مسئولیت‌های فردی انجام شده است. این بخش را بدون اغراق و با ادبیاتی صادقانه تکمیل کنید.
◄ تاریخ شروع و پایان همکاری- به تعداد شرکت‌هایی که در آن مشغول به همکاری بوده‌اید، لازم است تا بازه زمانی همکاری خود را بنویسید. اگر برای ذکر تاریخ دقیق شروع و پایان کار باید حسابی به حافظه‌تان فشار بیاورید جای نگرانی نیست. کافی است تا از فرمت ماه/سال در این بخش استفاده کنید.

تجربه کار و نوشتن یک رزومه مناسب

نوشتن رزومه مناسب با تکمیل بخش مهارت‌های من
اینکه «چطور» از پس کارها و وظایفی که به عهده شما سپرده می‌شود بربیایید آن‌قدر مهم است که بخش جداگانه برای نوشتن در مورد مهارت‌ها را نباید نادیده گرفت. با تکمیل این قسمت خیالتان راحت می‌شود که بهترین کاندید از بین متقاضیان خواهید بود.
فراموش نکنید که مهارت‌ها شامل دو بخش می‌شود؛ مهارت نرم Soft Skills (مهارت‌های شخصی) و مهارت سخت Hard Skills (مهارت‌های فنی).
مهارت‌های نرم مجموعه‌ای از مهارت‌های اجتماعی را شامل می‌شوند که نمایش درستی از هوش اجتماعی و عاطفی، رهبری و مدیریت، تفکر انتقادی (لینک ویکی) و ارتباط متقاضی است. همچنین نباید از دوره‌های آموزشی مرتبط که فرد گذرانده یا در حال آموزش است غافل شد.
مهارت‌های سخت اما متمرکز بر توانایی‌های تکنیکی متقاضی است؛ از تسلط به مجموعه Office تا آشپزی حرفه‌ای.

مهارت‌های سخت اما متمرکز بر توانایی‌های تکنیکی متقاضی است؛ از تسلط به مجموعه Office تا آشپزی حرفه‌ای.

پایان‌بخش؛ پرسش‌های تکمیلی
پیشنهاد می‌کنم سیزده پرسش زیر را به عنوان نکته تکمیلی نوشتن رزومه مناسب در نظر داشته باشید:
● آیا اطلاعات تماسی که وارد کردم اطلاعات جامعی است؟
● آیا ایمیل من یک ایمیل حرفه‌ای است (نام+ نام خانوادگی)؟
● فرمت و قالبی که برای ساخت رزومه انتخاب کردم درست است؟
● تعداد صفحات من بین 1-2 صفحه است؟
● همه بخش‌های ضروری را در رزومه گنجانده‌ام؟
● آیا فقط تجربیات کاری مرتبط را نوشتم؟
● آیا به جای نوشتن مسئولیت‌ها به دستاوردهایم اشاره‌کرده‌ام؟
● آیا رزومه شغلی من متناسب با آگهی شغلی موردنظر تنظیم شده است؟
● تجربیات کاری کافی برای نوشتن در رزومه داشته‌ام؟
● به تحصیلاتم در رزومه اشاره‌کرده‌ام؟
● به همه مهارت‌های لازم برای سمت شغلی موردنظر اشاره‌کرده‌ام؟


برای مطالعه پست قوانین بیمه بیکاری، کلیک کنید.