https://www.radioezam.com/IFmM/

ترموستات خودرو چگونه کار می‌کند؟

تاریخ انتشار: ۱۴ شهریور ۱۴۰۰ | منبع: رادیو عظام
ترموستات خودرو چگونه کار می‌کند؟ (و نشانه هایی که این قطعه نیاز به تعویض دارد)

با توجه به اندازه کوچک آن، ترموستات نقش بزرگی را به عنوان یکی از اجزای مهم سیستم خنک کننده خودرو ایفا میکند. بین موتور و رادیاتور قرار گرفته و معمولاً به شیلنگ بالایی یا پایینی رادیاتور متصل میشود. ترموستات را دریچهای در نظر بگیرید که باز و بسته میشود تا جریان مایع خنک کننده به رادیاتور جریان یابد و یا از جریان آن جلوگیری شود. جلوگیری از جریان خنک کننده ممکن است به نظر برسد که بر خلاف کل عملکرد سیستم خنک کننده است، اما دلیل خوبی برای انجام این کار وجود دارد.

ترموستات خودرو چگونه کار میکند؟ نشانه هایی که این قطعه نیاز به تعویض دارد

وقتی موتور برای اولین بار روشن می
شود، سرد است. یک ترموستات بسته، از حرکت مایع خنک کننده به رادیاتور در جایی که میتوان آن را خنک کند جلوگیری می کند و در نتیجه موتور سریعاً گرم می شود و به دمای مطلوب رسیده، باعث کاهش سایش موتور و انتقال سریعتر گرما به محفظه مسافر میشود.

همه ترموستاتها دارای درجه حرارت هستند و درجه بندی میتواند در خودروها براساس مشخصات سازنده متفاوت باشد. درجه حرارت اکثر ترموستات ها بین 180 تا 195 درجه شروع میشود و در حالت باز شده تقریباً 20 درجه بالاتر قرار میگیرد و اجازه میدهد تا مایع خنک کننده بین رادیاتور و موتور جریان یابد.

وقتی موتور برای اولین بار روشن می‌شود، سرد است

مکانیک پشت ترموستات
 چگونه یک ترموستات دما را حس می کند و میداند چه زمانی باید باز و بسته شود؟ ترموستات در کنار خود دارای یک استوانه پر از موم است. با افزایش دمای موتور، موم منبسط میشود و پیوسته روی میلهای فشار میآورد که ترموستات را باز میکند و اجازه میدهد تا مایع خنک کننده به جریان بیفتد. هنگامی که دمای موتور کاهش مییابد ، موم شروع به سفت شدن میکند و ترموستات شروع به بسته شدن میکند. این فرآیند پیوسته است و ترموستات میزان باز یا بسته بودن آن را در حین کار موتور تنظیم میکند.


 چگونه یک ترموستات دما را حس می کند و می‌داند چه زمانی باید باز و بسته شود؟

مشکلاتی که یک ترموستات میتواند تجربه کند
 ترموستات قطعهای نیست که با مقدار کیلومتر مسافت طی شده ماشین و با فرض از پیش تعیین شده بتوان تعویض کرد. معمولاً فقط در صورت خرابی یا هر زمان که پمپ آب تعویض میشود، می‌توان ترموستات را تعویض کرد. اصلیترین مشکلاتی که یک ترموستات میتواند تجربه کند، باز ماندن، بسته شدن یا نشتی است.
  1. ترموستات باز بماند
اگر ترموستات باز بماند، هرگز به دمای مطلوب موتور نمیرسیم و گرما در اتاق ماشین کم بوده و یا وجود نخواهد داشت و اصطلاک موتور افزایش مییابد.
  1. ترموستات بسته بماند
اگر ترموستات بسته بماند، موتور بیش از حد گرم میشود زیرا مایع خنک کننده به سمت رادیاتور حرکت نمیکند. خرابی یا شکسته شدن فنر در ترموستات میتواند مسئول گیر افتادن آن در موقعیت باز یا بسته باشد.
  1. نشتی
و در آخر، محفظه ترموستات میتواند خراب شود و باعث نشت مایع خنک کننده می‌شود.

ترموستات قطعه‌ای نیست که با مقدار کیلومتر مسافت طی شده ماشین و با فرض از پیش تعیین شده بتوان تعویض کرد.

علائم خرابی ترموستات
 گرچه بیرون آمدن بخار از زیر کاپوت یک سیگنال واضح است که نشان میدهد در ترموستات یا یکی دیگر از اجزای سیستم خنک کننده مشکلی وجود دارد، اما شاخصهای ظریفتر دیگری نیز وجود دارد که نشان میدهد ترموستات خراب است. حداقل باید یک بازرسی فنی دوره‌ای در زیر کاپوت و زیر خودرو انجام شود تا علائم نشتی مایع خنک کننده بررسی شود. روشی که می‌توان سلامت ترموستات را بررسی کرد این است که ترموستات را با درآورده و آن را در یک ظرف آب جوش آزمایش کنید. اگر ترموستات در آب جوش باز شود و بعد از برداشتن از آب بسته شود، سالم است و کار می‌کند. سایر علائم هشداردهنده نشان دهنده خرابی ترموستات عبارتند از:
  • نوسانات دمای موتور
  • "بررسی چراغ موتور" با یک کد OBD نشان داده شده است که مربوط به ترموستات است. چراغ های متعددی وجود دارد که می تواند مشکل ترموستات را نشان دهد ، مانند P0128 یا P0125.
  • داغ شدن بیش از حد موتور
  • عدم وجود گرما یا گرمای کمی در قسمت اتاق خودرو
  • موتور سخت کار میکند یا نوساناتی در عملکرد موتور وجود دارد

ترموستات ها ارزان هستند. تعویض ترموستات در صورت نشان دادن علائم خرابی ضروری است
کلام پایانی
ترموستات ها ارزان هستند. تعویض ترموستات زمانی که علائم هشداردهنده را نشان میدهد، یا هر زمان که پمپ آب تعویض شود، سرمایه گذاری هوشمندانهای از نظر زمان و هزینه است.


کلیک کنید و در این مطلب بخوانید رادیات ماشین چگونه کار می‌کند؟