https://www.radioezam.com/o01E/

رادیاتور اتومبیل چگونه کار می کند؟

تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ | منبع: رادیو عظام
رادیاتور اتومبیل چگونه کار می کند؟
هر زمان که موتورهای احتراق داخلی کار می‌کنند، گرما تولید می‌کنند و هنگامی که موتور به دمای کارکرد مطلوب خود برسد، این گرمای اضافی باید حذف شود تا از ایجاد دمای بالا که به موتور آسیب میرساند جلوگیری شود. وظیفه رساندن دمای خنک‌تر به موتور به عهده رادیاتور است. در این مطلب نحوه انجام کار، اشتباهات و عمده‌ترین مشکلات رادیاتور را توضیح داده‌ایم.

رادیاتور اتومبیل چگونه کار میکند؟

رادیاتور اتومبیل چه می‌کند؟
مخزن آب خودرو همان رادیاتور خودرو است که وظیفه خنک کردن موتور خودرو و سایر تجهیزات آن را به عهده دارد. در واقع رادیاتور را می‌توان به‌عنوان مخزن آب خودرو درنظر گرفت که با انتقال سریع حرارت از آب به هوا کمک می‌کند که دمای خودرو از حد مشخص شده‌ای بالاتر نرود. از آنجا که موتور خودرو بر پایه سیستم احتراق داخلی سوخت کار می‌کند تولید حرارت در آن امری اجتناب‌ناپذیر است.

رادیاتور اتومبیل چگونه کار می کند؟
اکثر رادیاتورهای مدرن از جنس آلومینیوم برای پره ها و هسته و مخازن پلاستیکی در کنار آن ساخته شده‌اند ، در حالی که رادیاتورها در خودروهای قدیمی  عمدتا فولادی بودند. طراحی رادیاتور دارای باله‌های نازک و مسطح است که به صورت موازی به لوله‌های مسطح متصل شده‌اند و همه آنها یک مجموعه بزرگ ،عسلی، مربعی یا مستطیلی شکل تشکیل می دهند که پشت‌جلوپنجره جلویی خودرو قرار دارد.
رادیاتور اتومبیل چگونه کار می کند؟

در داخل رادیاتور ماشین چیست؟
مایع خنک کننده تنها چیزی است که در داخل رادیاتور وجود دارد. چرا تنها باید از مایع خنک کننده یا ضد یخ به جای آب معمولی در رادیاتور ماشین استفاده کرد؟ اولین دلیل به یخ زدن آب معمولی در دمای پایین مرتبط است. درصورتی که در رادیاتور ماشین از آب معمولی استفاده شود، در فصل سر این آب یخ زده و خسارت زیادی به ماشین شما وارد می‌شود.
دومین دلیل مربوط به املاح آب معمولی است. در واقع املاح و ناخالصی‌های موجود در آب معمولی پس از گرم شدن در درون دیواره‌ها و کف رادیاتور ته‌نشین می‌شوند و همین موضوع سبب می‌شود که رادیاتور گل بگیرد. به‌همین‌علت آب درون رادیاتور موتور خودرو باید حتماً بدون املاح یا همان آب مقطر باشد.

رادیاتور اتومبیل چگونه کار می کند؟


سوم اینکه، استفاده از آب معمولی در سیستم خنک کننده منجر به خوردگی فلز داخلی رادیاتور می‌شود بنابراین استفاده از ضد یخ به جای آب معمولی، به دلیل وجود ماده شیمیایی در آن از خوردگی رادیاتور جلوگیری می‌کند‌ همچنین مایع خنک کننده نقطه جوش را افزایش می‌دهد و نقطه انجماد را در مقایسه با دمای انجماد آب معمولی به بیش از 30 درجه زیر صفر می رساند.
با این حال، مایع خنک کننده باید به صورت دوره‌ای تعویض شود. این به این دلیل است که خواص شیمیایی آن در طول زمان تغییر می‌کند و باعث کاهش خواص حفاظتی آن می‌شود. هنگامی که این اتفاق می‌افتد‌، فلز رادیاتور می تواند شروع به خوردگی کند و باعث ایجاد زنگ و لجن در درون رادیاتور شود که در نهایت به پروانه رادیاتور و پمپ آب آسیب می‌رساند‌، فرآیند خنک کننده ماشین را دچار اختلال یا کند و منجر به داغ شدن بیش از حد خودرو شود.

رادیاتور اتومبیل چگونه کار می کند؟


عمده‌ترین مشکلات رادیاتور خودرو

ترک و سوراخ های رادیاتور:
با روشن شدن چراغ هشدار دما و یا افزایش حرارت روی داشبورد می تواند نشانه نشتی یا سوراخ شدن رادیاتور خودرو باشد. به این منظور ابتدا سطح کولانت (ترکیت 50 50 آب رادیاتور و ضد یخ) را در مخزن انبساط چک کنید.
اگر سطح کولانت پایین است مرحله بعد چک کردن سطح کولانت در رادیاتور است. اما به خاطر داشته باشید که این کار باید چند ساعت پس از خاموش شدن خودرو یا اصطلاحا هنگامی که موتور سرد است صورت گیرد.
کم شدن سطح کولانت نشانه های دیگری هم دارد که از جمله آنها می توان به گرم شدن بیش از حد موتور و خروج باد سرد در هنگام روشن بودن بخاری اشاره کرد.

رادیاتور اتومبیل چگونه کار می کند؟


به هر حال این کاهش سطح می تواند ناشی از نشتی رادیاتور باشد و این نشتی ممکن است از درزهای زیر رادیاتور قابل مشاهده باشد. اما در صورتی که از درزهای زیرین نشتی وجود نداشت بهتر است از تمام زوایا بدنه رادیاتور را بررسی کنید.
رادیاتورهای آلومینیومی اگرچه دچار زنگ زدگی نمی شوند اما همواره در معرض فرسودگی قرار دارند و در نتیجه ممکن است به جای نشتی از درزها سوراخ شوند. معمولا زنگ زدگی ها، تغییر رنگ در قسمت هایی از بدنه رادیاتور نیز می توانند به شما در پیدا کردن محل نشتی کمک کنند.
رسوب کردن رادیاتور:
از آن جایی که رادیاتور ماشین پس از مدتی دچار رسوبات شده و با گذشت زمان قطر این رسوبات افزایش پیدا می‌کنند، لازم است که به صورت دوره‌ای نسبت به رسوب زدایی رادیاتور ماشین اقدام کنیم. برای رسوب زدایی و تمیز کردن رادیاتور ماشین، استفاده از جرم گیر رادیاتور خودرو رواج دارد. انواع روش‌ها از جمله شستشوی رادیاتور ماشین با نوشابه، شستشوی رادیاتور ماشین با جوش شیرین و را می‌توان کارآمد دانست.

رادیاتور اتومبیل چگونه کار می کند؟


خرابی ترموستات:

بدون ترموستات آب همواره از موتور به سوی رادیاتور خودرو جریان دارد. در نگاه اول شاید این موضوع خالی از اشکال باشد اما بد نیست بدانید که دمای خیلی پایین به اندازه دمای بالا برای موتور خودرو مضر است.
خنک کاری بیش از اندازه در موتور خودرو موجب احتراق ناقص و افزایش آلایندگی و مصرف سوخت می شود. از این رو، دمای موتور خودروها باید همواره مقداری ثابت داشته باشد و این عدد توسط قطعه ای به نام ترموستات کنترل می شود.
ترموستات قطعه بین رادیاتور و موتور خودرو است که وظیفه باز کردن جریان آب به سوی موتور را بر عهده دارد. هنگامی که دمای موتور از سطح خاصی پایین تر باشد ترموستات مسیر جریان آب به سمت رادیاتور خودرو را می بندد. در نتیجه آب به جای حرکت به سوی رادیاتور در یک مسیر بسته در موتور خودرو جریان پیدا می کند تا دمای آن افزایش یابد.

رادیاتور اتومبیل چگونه کار می کند؟


نشانه‌های خرابی رادیاتور خودرو چیست؟
روشن شدن چراغ هشدار خودرو
کم شدن آب رادیاتور
خارج شدن آب از رادیاتور
کارکردن غیرطبیعی خودرو
خارج شدن بخار از رادیاتور
بالا رفتن دمای آب
بالا رفتن درجه آمپر آب

رادیاتور اتومبیل چگونه کار می کند؟


سخن پایانی
رادیاتور کولر یکی از مهمترین قطعات داخل خودرو است که نقش مهمی در تهویه مطبوع داخل کابین ایفا می کند. اگر به هر دلیلی این قطعه آسیب ببیند، خنک کردن داخل کابین خودرو اتفاق نمی افتد و به این ترتیب باید نسبت به تعمیر یا تعویض این قطعات اقدام نمود. بسته به نوع آسیب و شدت آن که به کندانسور خودرو وارد شده، هزینه ها متفاوت خواهند بودتوصیه می‌کنیم بازرسی تعمیرات یا تعویض قطعات رادیاتور را به تنهایی انجام ندهید. به دلیل اینکه گاز با فشار بالا در این سیستم جریان دارد، تمام مراحل کار باید از طریق تکنسین یا مکانیک با تجربه انجام شود.

برای خواندن مطلب راهکارهای افزایش سرعت خودرو کلیک کنید.