https://www.radioezam.com/lqIJ/

چگونه نامه استعفا بنویسیم؟

تاریخ انتشار: ۲۹ تیر ۱۴۰۰ | منبع: Top Resume
چگونه نامه استعفا یا استعفانامه بنویسید؟ به همراه دو نمونه نامه استعفا

نوشتن نامه استعفا حرفه‌ای، کار دشواریست اما کاملاً ضروری است.
شما به هر دلیلی تصمیم گرفته‌اید شغل فعلی‌تان را ترک کنید و می‌خواهید استعفا بدهید؛ ممکن است هنوز کار جدیدی پیدا نکرده باشید و یا قرار است بلافاصله پس از استعفا، در شرکت دیگری، استخدام شوید. اکنون تنها موضوعی که میان شما و شغل جدیدتان وجود دارد، تهیه یک نامه استعفا و پذیرش استعفا از سوی رئیس یا مدیر قبلی‌تان است.بیشتر افراد وقتی نیاز به پیشرفت و ارتقای شغلی را احساس می‌کنند، اگر این نیاز در محیط کار فعلی‌شان عملی نشود، مجبور به ترک آن شرکت می‌شوند و نیاز است این خبر را به همکاران و کارفرمایان خود اعلام کنند. اگر شغل فعلی خو را دوست داشته باشند نوشتن نامه استعفا کار دشواری است و اگر از شغل فعلی خود متنفر هستند و با نارضایتی مجبور به ترک شرکت‌اند، نوشتن نامه استعفا چالش بزرگی است.

اما چگونه این موضوع را به کارفرمایتان اطلاع دهید. و براساس آن خروجتان از شرکت را به شکلی محترمانه رسمی کنید؟ارسال استعفانامه در زمان مناسب

کارفرمای شما از ارسال نامه استعفا در لحظه آخر قدردانی نخواهد کرد ، بنابراین مطمئن شوید که نامه استعفا را به موقع ارسال کرده‌اید. این نه تنها مودبانه است‌، بلکه نشان دهنده فداکاری شما در حرفه‌ای بودن و توجه به کسانی است که قرار است برای مسئولیت‌های شما شخص مناسبی را جایگزین کنند. بنابراین حداقل زمان برای ارسال نامه استعفا دو هفته و حداکثر یک ماه قبل از ترک کار است. این زمان نه تنها کمک میکند تا کارفرمای آن شرکت نیروی جدید و مناسبی جایگزین شما کند بلکه به شما کمک میکند تا کارهای خود را سر و سامان بدهید.کوتاه بنویسید

نامه استفعا باید کوتاه، مختصر و مفید باشد تا بتواند به راحتی موضوع و هدف شما را به کارفرما برساند. استعفانامه می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
  1. موضوع نامه: نامه شما باید عنوان داشته باشد، عنوانی مثل درخواست استعفا یا درخواست قطع همکاری.
  2. مخاطب: نام و سِمَت گیرنده نامه باید مشخص باشد و در ابتدا نوشته شود. مخاطب نامه معمولاً مدیر شماست؛ اما نامه شما می‌تواند مخاطب دیگری مثل واحد منابع انسانی یا تیم هم باشد.
  3. اعلامیه استعفا: تعارف را کنار بگذارید زیرا از اولین جمله باید روشن باشد که می‌خواهید استعفا دهید.
  4. تاریخ ترک کار: نوشتن تاریخ خروج از شرکت ضروری است، زیرا به مدیر منابع انسانی اجازه می‌دهد برای آینده زودتر تصمیم بگیرند.
  5. دلایل استعفا: نوشتن این بخش اختیاری است و می‌تواند شامل دلایل شخصی، پیدا کردن کار جدید و نارضایتی از محل کار فعلی باشد. نامه استعفا معمولاً روش خوبی برای بیان ابراز نارضایتی نیست و بهتر است نارضایتی خود را به طور شفاهی به مدیرتان ابراز کنید.
  6. تشکر: استعفانامه را با تشکر از فرصتی که در اختیار شما برای کار کردن در شرکت مذکور قرار داده شده و همچنین آرزوی موفقیت برای آینده شرکت به پایان برسانید. حتی اگر از کار در آن شرکت ناراضی بوده‌اید، بهتر است که شما بخشنده باشید و از فرصتی که در اختیارتان قرار داده شده است تشکر کنید.
  7. امضا: در آخر، نام و نام خانوادگی و تاریخ روزی که می‌خواهید نامه را ارسال کنید، بنویسید و امضا کنید.کلام پایانی
بهتر است قبل از ارسال نامه استعفا، با مدیر خود طی جلسه‌ای ترک محل کار خود را اطلاع دهید، تا مدیر شما از گرفتن نامه استعفا شوکه نشود. هدف از نوشتن نامه استعفا این نیست که فقط کارفرمایتان را آگاه کنید. شما می‌توانید از این نامه به عنوان فرصتی برای ایجاد روابط و نوشتن یادداشتی مثبت استفاده کنید.مثال 1:
سرکار خانم/جناب آقای عزیز
با سلام
خیلی خوشحالم که در مدت ...... سال فرصت همکاری با شما را داشتم. از تاریخ بنا به دلایل شخصی دیگر نمی‌توانم به همکاریم به عنوان . ادامه بدهم..
از شما چیزهای خیلی زیادی یاد گرفتم و امیدوارم در نبود من شرکت به رشد خودش همچنان ادامه بدهد.
با احترام
نام و نام خانوادگی
تاریخ

مثال 2:
جناب آقای/ سرکار خانم …..
با سلام و احترام
بدینوسیله به استحضار می‌رسانم اینجانب . که از تاریخ در واحد مشغول به کار بودم، از تاریخ و بنا به پاره‌ای دلایل قادر به ادامه همکاری نیستم.
از اینکه فرصت همکاری با جنابعالی و شرکت را در این مدت داشتم بسیار خوشحالم و امیدوارم حضور من در سازمان مثمر ثمر بوده باشد.
خواهشمند است دستورات لازم را در صورت موافقت با درخواست اینجانب اتخاذ کنید.
پیشاپیش از حسن نیت و توجه شما کمال تشکر را دارم و برای شما آرزوی توفیق روزافزون می‌کنم.
باتشکر
نام و نام خانوادگی
تاریخ