https://www.radioezam.com/NXY8/

تمرکز روی بخش دیده‌نشده

تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۴۰۲ | منبع: رادیو عظام
تمرکز روی بخش دیده‌نشده
خانم مرضیه ایروانی
معاونت تامین و حقوقی گروه عظام

مجموعه‌ای با وسعت عظام از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است و ساختار منظمی دارد. قسمت‌های مختلف مثل حلقه‌های یک زنجیر به هم پیوسته‌اند و اگر در این میان کاری درست انجام نشود، مجموعه نمی‌تواند رو به جلو حرکت کند. یکی از بخش‌های مهم هلدینگ عظام بخش تامین قطعات و کالاها و خدمات مختلف و همینطور بحث‌های حقوقی است. این بخش در سال‌های اخیر با مدیریت خانم مرضیه ایروانی به خوبی پیش رفته و به توسعه‌ی عظام کمک کرده است. خانم ایروانی در این مصاحبه درباره‌ی تلاش‌هایشان در این مجموعه برای مخاطبان رادیو عظام توضیح دادند.
خانم ایروانی کمی درباره‌ی مسئولیت‌تان در هلدینگ عظام و دستاوردهای مجموعه‌ی تحت مدیریت‌تان بفرمایید.

بنده به عنوان معاونت تامین و حقوقی گروه قطعات خودرو عظام فعال هستم و از طرفی هم سهامدار هستم. طی این سی سالی که حاج آقا مجموعه عظام را راه‌اندازی کردند، بیشتر وقت و انرژی و ایده و ساختار فکری برای فروش برنامه‌ریزی شده بود. یعنی پایه و ساختار عظام در حوزه‌ی تولید و فروش بود. یک بخشی مغفول مانده بود و آن بخش خرید بود. اما اگر خریدی نباشد، تولیدی نیست و به تبع آن فروشی نیست. این بحث خرید و معاونت تامین و حالا این بحث حقوقی هم که با آن ترکیب شده، هیچ‌وقت در عظام نبود. البته که عظام بیست و چند سال پیش دو سه تا کارخانه بود که خریدش را یک شرکت انجام می‌داد و فروشش را هم یک شرکت دیگر. ولی بعد که شرکت‌ها توسعه پیدا کردند و ده دوازده کارخانه‌ی تولیدی شدند، خریدشان همیشه با خودشان شد. چهار سال پیش ما به صورت نامحسوس شروع کردیم و این دو سه سال اخیر فعالیت‌مان محسوس شد. دیدیم گپ زیادی بین چیزی که از نظر نرخ و قیمت و پوئن‌هایی که ما می‌توانیم از تامین کننده‌هایمان بگیریم وجود دارد و این بخش واقعا خیلی جای کار داشت. روی بحث‌های آنالیز و قیمت و قراردادها و ترم پرداخت تمرکز کردیم. دیدیم که در زنجیره‌ی تامین عظام بیش از هزار تامین‌کننده هستند؛ از مواد اولیه، قطعات نیمه‌ساخته و حتی خدمات.

همه‌ی این تامین‌کننده‌ها داخلی هستند؟
ما هم تامین‌کنند‌ه‌ی داخلی داریم و هم خارجی. البته ما هنوز به خارجی‌ها نرسیده‌ایم. پنج سال است که در داخلی مانده‌ایم. این هزارتا تامین‌کننده فقط تامین‌کننده‌های ایرانی هستند که دارند قطعات و مواد اولیه و خدمات خودشان را به عظام ارائه می‌دهند. مواد اولیه از جنس ورق، میلگرد، فولاد، مس و مواد پلیمری و شمش آلومینیوم آلیاژی. از هر نوع مواد اولیه که شما بگویید ما مصرف داریم، برای همه‌ی کارخانه‌هایمان. قطعات نیمه‌ساخته‌ای که خرید می‌کنیم، قطعات پرسی، زینتری یا متالورژی، پودر و قطعات ریخته‌گری و فولادی و انواع و اقسام قطعات نیمه‌ساخته هم هستند. همه‌ی مواد اولیه با قطعات نیمه‌ساخته مونتاژ می‌شود و یک قطعه استارت، دینام، موتور و کمک‌فنر تولید می‌شود. پس مدیریت این حجم از خرید خودش یک کار بزرگ است. 

در بحث حقوقی چه کارهایی انجام شده؟
عظام سال‌های سال به‌صورت فاکتور و پیش‌فاکتور خرید می‌کرد. اگر کسی قطعه‌ای می‌فروخت به ما فاکتور می‌داد. در فاکتور هم که گارانتی را نمی‌نویسند. پی‌پی‌ام بحث قطعات مرجوعی و معیوب هم هست. حالا تمام این‌ها در قالب قرارداد نشست. بعضی از تامین‌کننده‌هایمان بیست و هفت سال است که تامین عظام را انجام می‌دهند. کار با آن‌ها ساختارمند شد و شکل گرفت به نحوی که مشخص شد با این قیمت من از تو می‌خرم و در چارچوب قرارداد باید به من تضمین بدهی. عظام شرکت کوچکی نیست. عظام کارفرمای بزرگی است که تامین‌کننده‌ی خودروساز است. کوچکترین عیب و ایرادی در قطعات به‌وجود بیاید، خودروساز ما را جریمه می‌کند. پس بحث‌های کمی و کیفی، مالی، حقوقی و بازرگانی همه در ده صفحه قرارداد تجمیع شد. برای خرید همه‌ی مواد اولیه‌ی قطعات برنامه‌ریزی شد. 

تمرکز روی بخش دیده‌نشده

تیم حقوقی پشت کار هست؟
یک تیم حقوقی و یک تیم تامینی همه کنار هم هستند. منتها تیم حقوقی و تامین من به خود کارخانه‌ها لینک شدند. وقتی قرار است قراردادی منعقد و تنظیم بشود باید تیم فنی، مالی، حقوقی و بازرگانی و بین‌المللی و حوزه لجستیک نظر بدهند.

پس درواقع کار بسیار کلانی است.
بله. همه‌ی این‌ها باید تجمیع شود. وقتی می‌خواهیم قرارداد ببندیم تاییدیه‌ی تمام واحدها را می‌گیریم و قیمت را هم به کمیسیون معاملات می‌بریم که آنالیز کنند و همه‌ی کارهایش را انجام می‌دهیم و یک قرارداد بسته می‌شود. واقعا چند ماه طول می‌کشد تا یک قرارداد بسته شود. الحمدلله الان برای شرکت‌های بزرگ عظام مثل فرآوری و ساخت، پایاکلاچ و استام‌صنعت همه‌ی زنجیره‌ی تامین‌شان در چارچوب آنالیز و کمیسیون و قراردارد است. مشخص شده و خارج از این چارچوب حرکت نمی‌کنند. برای بقیه‌ی شرکت‌های عظام هم استارت زدیم. مثل پیستون و رادمان، ولی این کار حداقل دو سال زمان می‌برد. چون واقعا حجم کار خیلی بالاست. مثلا خدمات برش‌کاری، پرس‌کاری، ماشین‌کاری و هر نوع خدمات تامین و نگه‌داری تجهیزات، دستگاه و ماشین‌ها را داریم. برای هرچیزی که فکرش را بکنید خدمات می‌خواهیم. خودش یک جور خرید خدمات است. ولی باز هم کار دارد.

پس با وجود این همه کار، بخش خرید خدمات تا یک حدی تکمیل شده؟
ما حجم قراردادهای مالی‌مان خیلی زیاد است. مواد اولیه را امانت می‌دهیم و آن‌ها خدمات انجام می‌دهند. برش می‌دهند، پرس‌کاری می‌کنند و... همه‌ی این‌ها شکل گرفته. ان‌شاالله هدف این است که به سمتی برویم که دیگر حتی کوچک‌ترین ریالی برای ما فرقی نکند، از خرید ده میلیون تومانی تا خرید ده میلیاردی و حتی خرید صد میلیارد تومانی. وقتی همه در این چارچوب قرار بگیرد، نظم و نسق ایجاد می‌شود.

وضعیت بخش خارجی چطور است؟
با توجه به این‌که بیشترین حجم خرید عظام از دفتر چین هست و یک بخش کمتری از کره و ترکیه هست، عملا هاب چین است که تمام کارخانه‌های تولیدی عظام را ساپورت می‌کند. خود آن دفاتر چین تیم تامینی، حقوقی و بازرگانی دارند. برنامه‌شان مشخص‌تر و متمرکزتر است. درواقع تامین‌کننده‌‌های داخل ایران بودند که چارچوب نداشتند.