https://www.radioezam.com/M45P/

استام‌صنعت، در راستای چشم‌انداز هلدینگ باید آماده عرضه محصولات برای خودروهای برقی شود

تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۴۰۱ | منبع: رادیو عظام
استام‌صنعت، در راستای چشم‌انداز هلدینگ باید آماده عرضه محصولات برای خودروهای برقی شود
حسن باقری
مدیر عامل استام صنعت به بهانه سالروز تاسیس شرکت


شرکت استام در سال هزارو سیصد و هفتاد و هشت به منظور تولید استارت و دینام خودروهای سواری تحت لیسانس شرکت VALEO فرانسه تاسیس و درسال هزار و سیصد و هشتاد با تجهیز و راه اندازی خطوط تولید به بهره ‌برداری رسید. این شرکت با تولید محصولات دینام، استارت، موتورفن و کویل، توانسته تبدیل به یکی از اصلی‌ترین تامین کنندگان صنعت خودروسازی کشور شود و در کنار تامین بازار خودروسازان داخلی از قبیل ایران خودرو، سایپا،کرمان موتور  همچنین عرضه کننده تراز اول این محصولات به بازار خدمات پس از فروش نیز باشد. استام صنعت در شهرک صنعتی بهارستان واقع شده و در حال حاضر برای ششصد نفر اشتغال ایجاد کرده است. استام صنعت، یکی از شرکت‌های کلیدی هلدینگ عظام است که با تولیدات متنوع و تخصصی خود، یکی از تامین‌کنندگان اصلی خودسوزان کشور به شمار می‌رود. این شرکت، از ابتدا رویکردی نوآورانه داشته و با انتقال تکنولوژی ساخت محصولات به ایران، راه ارتقا در حوزه توسعه فن آوری را برای خود باز کرده است. استام صنعت، با آگاهی کامل به تغییرات بنیادی پیش رو در حوزه صنعت خودرو با برنامه‌ریزی‌هایی که داشته، می‌تواند همچنان یکی از بازیگران اصلی صنعت خودرو کشور در سال‌های پیش رو باشد.

لطفا خودتان را معرفی کنید؟

سلام عرض می کنم خدمت همکاران عزیزم در رادیو عظام و همکاران محترمم در گروه قطعات خودرو عظام. حسن باقری هستم و مدت پانزده سال است افتخار خدمت در هلدینگ قطعات خودرو عظام را دارم و دو ماه هست که افتخار دارم در شرکت استام صنعت به عنوان مدیرعامل و مدیر گروه برق و الکترونیک در خدمت همکاران عزیز باشم.

شرکت استام‌صنعت چه کاری انجام می‌دهد و چه محصولاتی تولید می‌کند؟

استام‌صنعت در بیست و چهار آذر سال هزار و سیصد و هفتاد و هشت  تاسیس شده و در واقع امسال تولد بیست و سه سالگی استام‌صنعت است. خدا را شکر استام‌صنعت یک شرکت بالغ، چابک، یادگیرنده و نوآور شده است و مثل خیلی از شرکت‌های دیگر عظام جایگاه ممتازی را در کسب‌ و کار تولید قطعات خودرو در عرصه‌ی OEM و افترمارکت دارد. تولیدات شرکت استام‌صنعت مشتمل بر دینام استارت، کویل و موتور فن است. از همان ابتدا با بلندنظری، شرکت استام‌صنعت را به یکی از بزرگترین شرکت‌های قطعه‌ساز دنیا وصل شده و تحت لیسانس شرکت VALEO بوده‌ایم. با کسب دانش فنی تولید محصولات از این شرکت توانسته‌ایم به بزرگترین و معتبرترین تولید کننده قطعات دینام و استارت وکویل تبدیل شویم. در گذشته لچ و قفل هم تحت لیسانس شرکت VALEO در این شرکت تولید می‌شده، ‌یعنی قبل از این‌که این کار به شرکت فراکلون برگردد. این اواخر هم ما موفق شدیم کارخانه‌ی کویل شرکت VALEO را به صورت کامل منتقل کنیم و دانش فنی تولید کویل هم همراه با آن انتقال پیدا کرده و الان ما در حال عرضه‌ی قطعه‌ به OEM‌های داخلی هستیم. در محصول موتور فن نیز با تکنولوژی جانسون الکتریک پیش رفتیم که الان جایگاه قابل قبولی در بازار برای خود کسب کرده است.

چه تعداد پرسنل در استام‌صنعت دارید؟

ششصد  نفر پرسنل در استام‌صنعت داریم که تقریبا نزدیک به چهارصد نفر در بخش تولید هستند و حدود دویست نفر هم در بخش ستاد مشغول به کارند. این شرکت با توجه به نیروهای ماهری که دارد در فکر توسعه و پروژه‌های جدید روی نسل جدید محصولاتش است. به رغم تحریم‌ها، خدا را شکر نیروهای قدیم و جدیدمان تبدیل به تیم‌های کاربلدی شده‌اند و در طراحی و تولید و توسعه‌ی محصولات مورد نیاز کشور به بلوغ رسیده‌ایم. یعنی خودمان می‌توانیم فرایند تکوین را مدیریت کنیم و از طراحی تا تحویل کالا به مشتری و تاییدیه‌های نهایی را توسط نیروهای دانش‌آموخته و بومی به خوبی انجام دهیم. ویژگی خوب شرکت استام‌صنعت این است که از گذشته تا به الان نسبت خوبی را در جذب خانم‌ها داشته به نحوی که حدود بیست و پنج درصد نیروهایمان خانم هستند.

برای افزایش همکاری با پرسنل توان‌یاب چه برنامه‌ای دارید؟

نوع کاری که توان‌یابان در استام انجام می‌دهند، برای این عزیزان خیلی خطری ایجاد نمی‌کند، ضمن این که مهارت‌هایی به عموم پرسنل و به این افراد آموزش می‌دهیم. بنابراین اختلاف زیادی بین آن‌ها و بقیه وجود نخواهد داشت. حسب دستور حاج آقا ایروانی که روی به کارگیری این عزیزان تاکید داشته‌اند تلاش خواهد شد که اولویت در جذب به این عزیزان داده شود و پشتیبانی لازم انجام دهیم و همیشه مسائل و مواردشان را به خوبی ببینیم که با مشکلی در کار و زندگی‌شان روبرو نباشند.

از آغاز تا الان پیشرفت استام‌صنعت چگونه بود؟

استام‌صنعت در عرصه‌های مختلف همیشه از نظر سیستم‌های مدیریت کیفیت و از نظر تولید مطابق با الزامات مشتریان OEM  پیشتاز بوده است. مسیری بر مبنای چشم‌انداز سازمان از گذشته تعریف کرده‌ایم که ماموریتش در راستای برنامه استراتژیک عظام چیده شده؛ ما باید این مسیر رشد و تعالی را به خوبی ادامه دهیم. با توجه به رویکرد استام‌صنعت و نگاهش به بازار خودرو در ده سال آینده، باید تغییراتی در روند تولیدمان هم ایجاد کنیم که آماده‌ی عرضه‌ی محصولات برای خودروهای برقی باشیم. در این خودروها محصولات فعلی یا وجود ندارد یا تغییرات بنیادی دارد و الان بخش نوآوری و تحقیق و توسعه‌ی ما در حال کار روی این موضوعات است.

استام‌صنعت، آماده‌ی ورود به دنیای خودروهای پیشرفته

چه برنامه‌ی خاصی برای ارتباط بیشتر با مشتریان کلیدی شرکت دارید؟

ما در واقع از نظر بازار داخلی داریم سعی می‌کنیم هر آنچه نیازمندی خودروسازان است برآورده کنیم و در تکوین محصولات جدید همراه با آن‌ها جلو برویم. ولی در حوزه‌ی افترمارکت جا برای کار داریم، خصوصا برای محصولات خودروهای سنگین. ما در واقع پروژه‌ای تعریف کرده‌ایم که بتوانیم به سبد محصولاتمان دینام و استارت‌های خودروهای سنگین را هم اضافه کنیم.

بعد از وارد شدن به استام‌صنعت چه چالش‌هایی داشتید؟

اکثر تولیدکننده‌های قطعات خودرو در حال حاضر مشکلشان نقدینگی است و با جود این که استام‌صنعت فروش خیلی خوبی داشت ولی به واسطه‌ی این مشکلی که در صنعت خودرو به وجود آمده این گردش نقدینگی برای زنجیره تامین استام هم با مشکل مواجه گردید که با همکاری معاونت مالی هلدینگ و معاونت مالی گروه برق و الکترونیک و همکاران بخش مالی استام‌صنعت ما روندی را طی کردیم که توانسته‌ایم وضعیت بهتری ایجاد کنیم و اعتبار خوبی به مجموعه شرکت‌های گروه و استام‌صنعت اضافه کنیم به نحوی که تا پایان سال کمتر به مشکل خواهیم خورد.

غیر از مشکل نقدینگی چه چالش دیگری سر راهتان هست؟

نکته‌ی مهمی که ما در استام‌صنعت مد نظرمان است این است که خودمان را برای تغییرات تکنولوژیک خودروها آماده کنیم. همانطور که عرض کردم مهندسی و تحقیق و توسعه و دپارتمان‌های نوآوری روی این موضوعات کار می‌کنند که بتوانیم با تغییرات صنعت خودرو همراه باشیم و علاوه بر این که مشکلات جاری‌مان را به نحو شایسته‌ای پشت سر می‌گذاریم، در وادی تکنولوژی‌های نوین هم محصولات خوبی را توسعه دهیم و ظرف یک دوره‌ی یک تا سه ساله محصولاتی را آماده‌ی عرضه در این حوزه داشته باشیم.

چشم‌اندازتان درباره‌ی عظام و استام‌صنعت چیست؟

عظام که یک افتخار و یک مجموعه‌ی هوشمند و نوآور در صنعت خودرو است و این باعث می‌شود که ما جایگاه محکم‌تری را روز به روز در صنعت خودرو داشته باشیم. من چیزی را که در این پانزده سال دائما دیدم رشد، توسعه، اشتغال و محصولات جدید بوده که به سبد محصولات عظام اضافه می‌شود و فکر می‌کنم با توجه به نگاهمان که فقط توسعه است، به زودی در صنعت تولید قطعات داخلی بدون هماورد باشیم.

در آخر اگر صحبت خاصی هست بفرمایید؟

من در این اواخر از گروه تعلیق و انتقال قدرت از شرکت‌های رشت جدا شدم. می‌خواستم از همکاران عزیزم تشکر کنم که از سال هزارو سیصد و نود و شش تا سال هزارو چهار صد و یک  همراهی خوبی را با هم داشتیم و توانستیم شرکت‌های پایاکلاچ، فرآوری و ساخت و پایاقطعات کاسپین را به جای خوبی برسانیم و خداروشکر این شرکت‌ها به دستان توانمند مدیران خوبی سپرده شده و می‌توانند روند رشد و توسعه را به خوبی طی کنند. از طرفی وقتی وارد استام شدم دیدم کارهای بزرگی انجام شده. جا دارد از همه‌ی مدیران گذشته‌ی استام‌صنعت خصوصا آقای رضا ایروانی تشکر کنم که قدم‌های خیلی محکمی برای اعتلای استام‌صنعت برداشتند. امیدوارم با این رویکرد جدید و همفکری و همدلی تیم مدیران استام‌صنعت بتوانیم سال آینده در همین تاریخ و تولد بیست و چهار سالگی استام‌صنعت، دستاوردهای جدیدی به شما و شنونده‌های رادیو عظام معرفی کنیم و باز هم در عظام به خودمان ببالیم که رو به رشد و تعالی هستیم.