https://www.radioezam.com/DQKK/

گفت‌وگو با آقای بدوحی مدیرعامل سازه‌سیم‌پویش

تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۴۰۲ | منبع: رادیو عظام
گفت‌وگو با آقای بدوحی مدیرعامل سازه‌سیم‌پویش آقای بدوحی
مدیرعامل سازه‌سیم‌پویش

در تقویم عظام روزهایی هست که با رنگ دیگری مشخص شده. مناسبت‌هایی متفاوت با بقیه‌ی روزهای سال که اهمیت زیادی برای خانواده‌ی عظام دارد. سالروز تاسیس کارخانه‌‌های زیر مجموعه‌ی عظام از این دست است. چنین مناسبت‌هایی بهانه‌ی خوبی است تا سراغ مدیران برویم و درباره‌ی وضعیت مجموعه‌ی تحت مدیریتشان گفت‌وگو کنیم. هفتم آبان در تقویم عظام روز تاسیس سازه‎سیم‌پویش است و آقای فرهاد بدوحی نیز نفر اول این کارخانه است. ایشان از بهمن 1400 مسئولیت شرکت سازه‌سیم‌‍‌پویش را به عهده دارند و در این مصاحبه درباره‌ی این کارخانه توضیحاتی به خبرنگار رادیو عظام دادند.

لطفا خودتان را معرفی کنید.
من فرهاد بدوحی هستم، مدیرعامل شرکت سازه‌سیم‌‍‌پویش. افتخار این را دارم که مدت بیست و پنج سال است در گروه عظام مشغول به فعالیت هستم. در بیش از هشت شرکت از شرکت‌های مجموعه عظام مسئولیت‌هایی داشتم. از دوره‌ی کارشناسی شروع کردم و مدتی در شرکت استام‌صنعت مدیر تولید بودم و بعد در شرکت‌های دیگر عضو هیئت مدیره و مدیرعامل بودم. لیسانس مهندسی مکانیک دارم و فوق‌لیسانس ام‌بی‌ای. که این را هم به لطف گروه عظام در این گروه اخذ کردم. 

مجموعا تجربه‌ی کار در کدام کارخانه‌ها را دارید؟
من در شرکت‌های مختلف مثل استام‌صنعت، والا قطعه، فرآوری‌وساخت، پویاخودروی‌شرق، طرح و توسعه‌ی عظام، ساران‌گستر، پایاخودرو، سازه‌پویش و سازه‌سیم‌پویش و مژده وصل شیراز بودم که مدتی جزو شرکت عظام بود. آخرین شرکت همین سازه‌سیم‌پویش است که الان مشغول هستم.

کمی درباره‌ی سازه‌سیم‌پویش و سایت‌های آن توضیح می‌دهید.
الان سازه‌سیم‌‍‌پویش دوتا سایت دارد؟ اشتهارد و کلیبر؟

سازه‌سیم الان سه تا سایت دارد. سایت کلیبر در آذربایجان شرقی که دویست نفر پرسنل داریم. یک سایت هم در اشتهارد داریم که پانصد و پنجاه نفر در آن مشغول به فعالیت هستند و جدیدا به مدت شش ماه هست که با توجه به دستور حاج آقا ایروانی و آقای میرزایی از سال گذشته مبنی بر این که ما به پروژه‌های الکترونیک و مکاترونیک گروه سایپا ورود کنیم، فعالیت یک سایت را از اوایل سال در جاده مخصوص کیلومتر یازده تحت عنوان سایت الکترونیک و مکاترونیک شروع کردیم.

هر سایت چه کاری انجام می‌دهد؟
سایت‌های کلیبر و اشتهارد در حوزه‌ی تولید دسته سیم انواع خودرو مشغول به فعالیت هستند و می‌توانم بگویم در سال جاری قرارداد حدود چهل درصد پروژه‌های مگاموتور و سازه‌گستر را در خودروهای جدید و خودروهای پر تیراژشان را بستیم و در حال تعمیم هستیم. در خصوص پروژه‌های الکترونیک و مکاترونیک کلا قراردادهای سایپا را تارگت کردیم و تمامی قراردادهای ایران‌خودرو با شرکت سازه‌پویش هست و قراردادهای سایپایی در حوزه‌ی تولید قطعات الکترونیک و مکاترونیک هم با شرکت سازه‌سیم‌‍‌پویش است. سایت تهران هم برای تولید ای‌سی‌یو و ای‌بی‌اس و تولید انواع جلوآمپرها و در نود شبکه متمرکز شده است. البته ما خوشبختانه از سال گذشته پروژه‌ی کارخانه سیم‌سازی را هم با دستور حاج‌آقا راه‌اندازی کردیم و خطش را از بهترین شرکت‌ها و هونتای چین سفارش دادیم که خوشبختانه قسمت اول خطش پنج ماه پیش رسید و الان سالنش هم آماده شده است. و راه‌اندازی قسمت اول خط اکسترود سیم را در هفته‌ی آینده انجام می‌دهیم. قرارداد قسمت دوم خط سیم‌سازی که قسمت مولتی‌وایر و بانچینگ است را سه ماه پیش در دفتر چین‌مان منعقد کردیم و تا آخر دسامبر خط تولید آماده می‌شود و تا انتهای سال به ایران می‌رسد و نصب و راه‌اندازی‌اش شروع می‌شود. ما سال آینده توان تولید سیم‌های مورد نیاز خودمان را تا تولید 1600 ست کامل هم داریم. این از پروژه‌هایی بوده که از پارسال شروع شده و به موازات تولید دسته سیم و به موازات راه‌اندازی سایت الکترونیک و مکاترونیک، خط سیم‌سازی را هم در برنامه‌ی خودمان داشتیم.

سازه‌سیم از چه سالی تاسیس شد؟
در حقیقت از سال هشتاد و شش تا نود و یک به مدت پنج سال تحت عنوان پویاخودروشرق کار کرد و دوتا سایت داشت. لوکیشن اولیه در قلعه‌حسن‌خان، شهر قدس بود. و بعد با کمک گروه عظام سایت بسیار خوبی در شمس‌آباد ساخته شد و نیروهایش به حدود هزار و صد نفر رسید. ولی به علت مشکلات بیزینسی که وجود داشت و مسائل بازرگانی که در سال نود و یک ایجاد شد این بیزینس یک مقدار کمرنگ شد و فعالیت شرکت پویاخودروشرق متوقف شد. از سال نود و دو شرکت سازه‌سیم‌‍‌پویش در اشتهارد تحت کنترل شرکت سازه‌پویش تاسیس شد و با همان مدیریتی که شرکت سازه‌پویش داشتند اداره شد و تا الان که حدود ده سال می‌گذرد فعالیت دسته سیم سازی را ادامه داده تا به این نقطه رسیده.

این سازه‌پویش که می‌فرمایید منظورتان سازه‌سیم‌‍‌پویش هست؟
نه. ما دوتا شرکت داریم: سازه‌پویش و سازه‌سیم‌‍‌پویش. شرکت سازه‌سیم‌‍‌پویش در حقیقت توسط شرکت سازه‌پویش در سال نود و دو تاسیس شد. برای این که شرکت سازه‌پویش قطعات الکترونیک و مکاترونیک تولید می‌کرد و نیاز دیدند که برای بعضی از پروژه‌های مهمشان دسته سیم هم داشته باشند. چون در سال نود و دو پویاخودروشرق فریز شده بود. گفتند حداقل برای پروژه‌های مهمی که به دسته سیم نیاز داریم یک شرکت تاسیس کنیم و اسمش را سازه‌سیم‌‍‌پویش گذاشتند. هرچه که جلوتر رفت، پروژه‌های بیشتری گرفت و فقط در غالب کارهای سازه‌پویشی جلو نرفت. مشتری نیازمندی‌هایی داشت که خارج از پروژه‌های سازه‌پویش بود. برای خودروها و پروژه‌های مختلف دسترسی می‌خواست. سازه‌سیم‌‍‌پویش رفت و با سایپا و ایران‌خودرو قررداد بست. ولی در حدود این دو سالی که به این شرکت آمده‌ام استراتژی را بیشتر روی سایپا گذاشتم. با توجه به این که خدماتی که به سایپا می‌دادیم کم بود و پررنگش کردیم و تعداد قراردادهای زیادی بستیم. الان تقریبا حدود هفتاد و پنج درصد از پروژه‌های جدید مگاموتور را ما در سازه‌سیم‌‍‌پویش قرارداد بستیم. در حوزه‌های خودروهایی مثل کوییک اف و ساینا سی‌ان‌جی و شاهین و اطلس و کارون. و پادرا و نیسان و... قرارداد بستیم. از فروردین امسال هم پروژه‌های الکترونیک و مکاترونیک حوزه سایاپا از شرکت سازه‌پویش به شرکت سازه‌سیم‌‍‌پویش انتقال پیدا کرد و ما به صورت تخصصی این پروژه‌ها را در شرکت سازه‌سیم‌‍‌پویش برای سایپا انجام می‌دهیم.

از چالش‌های کاری‌تان کمی توضیح بدهید.
شرکت سازه‌سیم‌‍‌پویش با توجه به آن مشکلی که ده سال پیش در زمان پویاخودروشرق برایش اتفاق افتاد، حرکتش کند شد. در این چند سال عزیزان زیادی قبل از من زحمت‌هایی کشیدند و حرکت‌های خیلی خوبی انجام دادند که می‌توانم از چند نفرشان نام ببرم. آقایان مهندس خلدی، محمدپور، مستور، آذری، طاهری و رضایی. بحث این بود که شرکت سازه‌سیم‌‍‌پویش با توجه به مارجین بسیار پایینی که دارد و تعداد پرسنل بالایی که دارد، نیاز به تغییر و تحولات ماهوی بیشتری بود و نیاز بود ما پروژه‌های بیشتری را برای شرکت فعال کنیم. طوری که بشود کارهای توسعه‌ای بیشتری برایش انجام داد. که خب خداراشکر ما هم بحث مدیریت سیم‌سازی را در دستور کار قرار دادیم و هم پروژه‌های الکترونیک و مکاترونیک را به سبد تولیداتمان اضافه کردیم. تا به چینش مارجین پایین دسته سیم کمک کند و سهم بسیار خوبی را در بازار خودرو داشته باشیم. چالش‌های ما بیشتر منابع انسانی هست و دوری راه، جذب نیرو، محیط کاری و بحث ارگونومی کاری‌مان هست. چون دسته سیم سازی بصورت دستی انجام می‌شود ما با نیروی انسانی زیادی طرف هستیم. کار به صورت ایستاده انجام می‌شود. کار سنگین و خاصی است که ارگونومی خاصی هم دارد. جذب نیرو در شهرستان‌ها مشکل است. و به هرحال حوزه‌ی منابع انسانی با توجه به بالا بودن هزینه‌ها، یکی از چالش‌های بزرگ ما هست ولی خداراشکر با تمهیداتی که اندیشیدیم در حوزه‌های منابع انسانی، الان سایت کلیبرمان بسیار سایت فعالی است. بچه‌های ماندگار بچه‌های بسیار باتجربه هستند که ما الان فعالیت پروژه سمند سورن پلاسمان را در کلیبر می‌خواهیم انجام بدهیم. که بتوانیم برای سایت تبریز ایران‌خودرو دسترسی بفرستیم. در سایت اشتهارد هم بچه‌های بسیار قوی داریم که آموزش دیده هستند. تیم اجرایی بسیار خوبی داریم. من سعی کردم در این دو سال گذشته مشکلات و چالش‌هایی که در ورود من بود را برطرف کنم. تیم منابع انسانی کمی ناقص و ضعیف بود که من سعی کردم تیم مدیریتی، روسا، سرپرستان و کارشناسان را در حوزه‌های مختلف جذب کنم و تیم را کامل کنم. درواقع چارت سازمانی را کامل کنم. الان یکی از بهترین تیم‌های منابع انسانی را داریم که بسیار کامل هستند و می‌توانند هر پروژه‌ای را در هر سطحی انجام بدهند.

چقدر از پیشرفت سازه‌سیم راضی بودید؟
شاید من نباید در پیشرفت سازه‌سیم نظر بدهم چون خودم متولی این کار هستم. ولی به گواه دوستان که در گروه عظام هستند و خود حاج آقا میرزایی که رییس ما هستند و مرتب جلسات مختلف داریم، فکر می‌کنم در دو سال گذشته از جهت ماهوی و ساختاری تحول بسیار خوبی در شرکت سازه‌سیم ایجاد شده است. هم در حوزه‌ی منابع انسانی و هم توسعه‌ی محصولات و فعالیت‌هایی که می‌خواهد انجام بدهد پیشرفت خیلی خوبی داشته. من این را کافی نمی‌دانم و فکر می‌کنم این شرکت تا دو سه سال آینده توسعه‌ی بسیار زیادی خواهد داشت و ما باید راهمان را ادامه دهیم و پروژه‌ها را تثبیت کنیم. من از جهت خودم در این زمان دو سال فکر می‌کنم توانستیم که شرکت سازه‌سیم را در مسیر و جاده‌ای که لیاقت و استحقاقش را دارد بیندازیم. چون شاید شرکتی بوده که در گروه خیلی در چشم نبوده و در کوران کاری گروه نبوده و الان جزو شرکت‌های تاثیرگذار عظام هست. شرکتی است که طبق برنامه‌هایی که در سال آینده داریم از جهت تعداد پرسنلی بیشترین نیروی منابع انسانی را خواهد داشت و از جهت گردش مالی یا اول یا دوم گروه خواهد بود. به نظر من کاری که ما توانستیم در این دو سال انجام بدهیم این است که شرکت را در مسیر موفقیت بیندازیم. امیدوارم که بتوانیم به خوبی مسیر را جلو ببریم.

به مناسبت روز تاسیس شرکت سازه سیم هر صحبت خاصی که دارید را بفرمایید.
اولا از حمایت‌های حاج‌آقا ایروانی و آقای میرزایی عزیز خیلی تشکر می‌کنم. در این دو سال حمایت‌های ایشان باعث شد که تغییراتی را انجام بدهیم و منابع انسانی را توسعه بدهیم، پروژه‌ها را جلو ببریم و در خطوط مختلف با مشتری‌های جدید قرارداد ببندیم. از ایشان خیلی متشکرم که تیم سازه‌سیم را همه جوره حمایت کردند. هم حمایت روحی هم حمایت مادی و باعث شدند که ما انگیزه‌ی بیشتری بگیریم که بتوانیم پروژه‌هایمان را خیلی بهتر جلو ببریم. صحبت خاصی ندارم فقط امیدوارم ما این لیاقت را داشته باشیم که بتوانیم با کمک تیم منابع انسانی خوبی که در اختیار داریم اهداف بسیار بالای شرکت سازه‌سیم‌‍‌پویش را در راستای سیاست‌های گروه عظام محقق کنیم. ان‌شاالله شرکت سازه‌سیم‌‍‌پویش جزو سه شرکت برتر عظام و جزو صد شرکت برتر ایران قرار بگیرد.