https://www.radioezam.com/OcVv/

خطری که همیشه در کمین است

تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۴۰۲ | منبع: رادیو عظام
خطری که همیشه در کمین است
مسعود یاوریان
مسئول تاسیسات سایت نشان

 اگر یک روز در کارخانه یا دفتر کار هر کدام از ما سیستم گرمایش و سرمایش مشکلی داشته باشد آن روز کار درست پیش نمی‌رود. اگر آب یا برق نباشد ممکن است کار به کلی تعطیل شود. مسئول تاسیسات همان کسی است در هنگام اخلال در روند منظم هریک از تاسیسات کارخانه یا ساختمان به سراغش می‌رویم و می‌دانیم که  همه مشکلات فنی به دست او و آچاری که در دست دارد حل می‌شود. این بار و به بهانه‌ی سال‌روز تاسیس شرکت نشان به سراغ مسئول تاسیسات سایت نشان رفتیم. مردی که در اولین سال حضورش در نشان عنوان تکنیسین نمونه گرفته و برایمان از چند و چون کار، مسئولیت‌‌ و این روزهایش گفت.

15 سال همراهی
مسعود یاوریان هستم از پرسنل تاسیسات نشان گروه بازار و از سال 1387 تا الان در مجموعه‌ی عظام مشغول به کار هستم. سی‌وهفت ساله و متاهل هستم؛ یک دختر سه ساله و یک پسر هشت ساله دارم. پیش از این‌که کارم را در گروه عظام  شروع کنم در شرکتی مسئول موتورخانه بودم. کارم در عظام هم ابتدا با پایاکلاچ و فرآوری و ساخت گروه تعلیق شروع شد تا حدود یک سال و نیم پیش که با معرفی مهندس سکوتی به شرکت نشان منتقل شدم. 

یک روز در عظام
ساعت هفت صبح کارت می‌زنم، لباس هایم را عوض می کنم و کار روزانه شروع می‌شود. کمپرسور را استارت می زنم و انجام سرکشی‌ها شروع می‌شود، دستگاه R.O ، سیستم برق و بویلر. این‌ها چیزهایی هستند که باید هر صبح بررسی شوند. معمولا حدود  ساعت 9 تا 9:15 برای صبحانه می‌روم اما گاهی هم پیش می‌آید که کار زیاد باشد و تا ساعت 10 هنوز صبحانه نخورده باشم. به طور مرتب داخل خط تولید می‌روم و دستگاه‌هایی را که مسئول سرویس و نگهداریشان هستم چک می کنم و اگر کاری باشد انجام می‌دهم. سیستم آب، برق، روشنایی و سردخانه‌ی آشپزخانه را چک می‌کنم که به درستی کار کنند تا سلامت مواد اولیه‌ی غذاها حفظ شود. به دفترها سر می‌زنم و چیلرها، هواساز، گرمایش و سرمایش را چک می‌کنم تا اگر مشکلی باشد رفع کنم. فشارها و سیستم برق آمپر تابش را چک می‌کنم که ولتاژ پایین نباشد؛ چون خط اتوماسیون با ربات است و همه خط با برنامه‌ریزی است، کوچک‌ترین نوسانی به دستگاه آسیب می‌رساند. این موارد را باید هرروز چک کنیم که برق مشکل ولتاژ پایین و بالا نداشته باشد تا آسیبی ایجاد نشود.  

همکار، رفیق، برادر
من طی سال‌هایی که در این مجموعه هستم دوستان بسیاری دارم. باید بگویم که با تعدادی از آن‌ها دیگر مثل برادر هستیم و رفت و آمد خانوادگی داریم. این رفاقت‌ها هم برای حال و روحیه خودمان خوب است و هم برای کار؛ چون باعث می‌شود همیشه در کنار هم باشیم و نخواهیم برای هم جبهه بگیریم و در مجموع حال و روحیه‌ی همه را خوب نگه می‌دارد.

قطعی‌ها، صرفه‌جویی‌ها
ما در شمس‌آباد قطعی آب زیاد داریم. چون ما در بالاترین نقطه‌ی شمس‌آباد هستیم آب به سختی می‌رسد. به بچه‌ها توضیح دادیم که وقتی دست و صورت می‌شویید به کم‌ترین مصرف آب قانع باشید و سعی کنید مثل خانه از آب استفاده نکنید. ما یک منبع 80 هزار لیتری داریم که 40 هزار لیتر آن برای آتش‌نشانی است و نباید مصرف شود. در تابستان روزی دو سه سری آب به ما می‌رسد که باید با همان نیازهایمان رفع شود. کمک و همکاری بچه‌ها در این زمینه بسیار خوب است. همچنین آبیاری باغچه‌ها را از طریق لوله‌کشی آب پس‌ماند R.O به باغچه‌ انجام می‌دهیم که آب پس‌ماند اسراف نشود 
روزهایی که برق می‌رود من باید موتور برق‌ها را خاموش و سیستم برق‌ها را جابه‌جا کنم. ما برای قطعی‌های تابستان سه موتور برق اجاره کرده‌ایم. یک‌ موتور برق عمومی، یک‌ موتور برق برای نشان و سومی برای اتوماسیون و رادمان دو است. تا این‌ها را خاموش کنم حدود یک ساعتی زمان می‌برد و به این علت تابستان من از همه دیرتر خانه می‌رفتم.

گفت‌وگو با مسعود یاوریان، مسئول تاسیسات سایت نشان

اول ایمنی، بعد کار (آقای ایمنی)
در کار تاسیسات خطرات زیادی وجود دارد. کار در ارتفاعات، برق فشار قوی، برق ۲۰کیلووات، اتاق ترانس که باید تمیز و سرویس بشود، همه‌ی این‌ها در صورتی که همراه با رعایت کامل نکات ایمنی نباشد، از خطرات بالقوه‌ی کار ما است. در کل سیستم کار من سنگین است. با دستگاه‎های مختلف سر و کار دارم. بازکردن لوله، انجام جوشکاری، همه‌ی این کارها خطرناک هستند اما تا حالا به لطف خدا هیچ خطر و آسیبی برای من پیش نیامده است.

فعالیت‌های جنبی
ما خانوادگی مخاطب رادیوعظام هستیم و در برنامه‌های آن شرکت می‌کنیم. از دارالفنون گرفته تا برنامه‌های گردشی و بازدیدی که هست. در برنامه‌ی گردشی که برای گروه مدیریت بازار بود هم خودم همکاری داشتم هم پسرم شرکت کرد که دوست داشت. البته پسرم خیلی دوست دارد که بیاید و محل کارم را ببیند. در برنامه‌ی قبل که بازدید از کارخانه بود نتوانست شرکت کند. این سال‌ها که من در فرآوری و پایاکلاچ، در دفتر تهران گلشن دوازده، کار می‌کردم نمی‌توانستم از این امتیازات استفاده کنم؛ چون تهران بودم و دسترسی نداشتم. الان که نشان هستم با این‌که کارم کمی مشکل و پر مسئولیت‌تر شده ولی خوش‌حالم چون این‌جا بیشتر دیده می‌شویم. مثلا من همین پارسال که آمدم تکنیسین نمونه‌ی تاسیسات شدم و لوح تقدیر گرفتم. در لیگ فوتبال هم به همراه گروه مدیریت بازار به همراه بچه‌های رادمان و فیاکو یک تیم سرحال و آماده داریم که به لطف خدا امسال قهرمان شد. خودم به علت شرایط کاری نتوانستم در تیم باشم و با بچه‌ها برای تمرین بروم اما بچه‌ها مرتب برای تمرین می‌روند و با این تیم خوبی که داریم، امیدواریم امسال هم قهرمان شویم.