https://www.radioezam.com/4sYq/

اگر پزشک هستی متعلق به خودت نیستی

تاریخ انتشار: ۰۴ شهریور ۱۴۰۲ | منبع: رادیو عظام
اگر پزشک هستی متعلق به خودت نیستی

علیرضا ادیب
پزشک کارخانه‌ی پیستون ایران

اول شهریورماه زادروز ابوعلی سیناست و به پاس خدمات او به علوم پزشکی و فعالیت او در رشته‌ی پزشکی و در جهت بزرگداشت پزشکان، این روز را به نام روز پزشک نام‌گذاری کرده‌اند. به همین بهانه در رادیو عظام گفت‌وگویی با دکتر علیرضا ادیت پزشک مستقر در کارخانه‌ی پیستون ایران از زیرمجموعه‌های هلدینگ عظام انجام داده‌ایم. دکتر ادیب پزشک طب کار است و به منظور ارتقا سطح سلامتی کارکنان و پیشگیری از بیماری‌های شغلی، کاهش عوامل زیان‌آور محیط کار، به حداقل رساندن شیوع و شدت حوادث ناشی از کار در کارخانه‌ی پیستون حضور دارد.

لطفا خودتان را معرفی بفرمایید.

با سلام و عرض ادب و احترام و تشکر از فرصتی که در اختیار بنده قرار دادید. دکتر علیرضا ادیب هستم. پزشک طب کار و معتمد شرکت پیستون‌ تبریز.

چند سال است در کارخانه پیستون مشغول به کارید؟

بنده از سال ۱۴۰۱ افتخار همکاری با شرکت پیستون‌ را دارم.

رشته‌ی شما دقیقا چیست؟

بنده پزشک عمومی دوره دیده‌ی طب کار، با ۲۵ سال سابقه‌ی کار در حوزه‌ی طب کار و صنعت هستم.

در کارخانه‌ی پیستون‌ چه کاری انجام می‌دهید؟

واقعیت این است که حوزه‌ی کاری ما وسیع است از جمله مواردی که می‌توانم اشاره کنم، اول معاینات بدو استخدام است که قبل از اشتغال به کار انجام می‌گیرد. هدف از این کار به کارگیری فرد در کاری است که متناسب با توانمندی جسمانی و روانی و اجتماعی او است. این معاینات بر اساس ماده ۹۰ قانون تامین اجتماعی الزامی است. دومین مورد معاینات ادواری بر اساس ماده ۹۲ قانون کار است که تمامی کارگران حداقل هر سال یک بار باید مورد معاینه‌ی پزشکی قرار بگیرند و ما این کار را انجام می‌دهیم. لازم به ذکر است طی معاینات بدو استخدام و دوره‌ای کارگران تحت آزمایشات خون، تست نوار قند، اپتومتری یا بینایی‌سنجی، ادیومتری یا شنوایی‌سنجی، اسپیرومتری یا تنفس و معاینات پزشکی قرار می‌گیرند. سوم کاری که انجام می‌دهیم ویزیت بیماران سرپایی و تجویز دارو و آزمایشات لازم، انجام کمک‌های اولیه و  مراقبت‌های فوری در رابطه با حوادث ناشی از کار و موارد اورژانسی غیرکاری است. چهارمین مورد مراقبت‌های بهداشتی کارگاه از جمله بهداشت عمومی کارگاه، همچنین سالم بودن آب آشامیدنی، بهداشت آشپزخانه، سالن غذاخوری، بهداشت محیط کار، دستشویی، رختکن و… است. یکی دیگر از کارها نیز ارائه‌ی مشاوره بهداشتی و درمانی در جلسات کمیته‌های شرکت از جمله کمیته‌ی حفاظت فنی و بهداشت کار است..

در مدت حضورتان در کارخانه بیشتر در کدام زمینه کار کرده‌اید و چه مشکلاتی از کارگران حل شده است؟

در کارخانه راهنمایی و ارائه مشاوره‌های پزشکی به خود و خانواده‌ی همکاران، تجویز دارو در مواقع لزوم، تجویز آزمایش و پاراکلینیک در موارد لازم انجام می‌شود. توصیه جهت استفاده‌ی صحیح از وسایل حفاظت فردی، ارائه‌ی مشاوره‌ی تغذیه‌ای در خصوص بیمارانی که مبتلا به دیابت و فشار خون هستند نیز از دیگر کارهایی است که مشکلات پرسنل را حل می‌کند.

چقدر در کارخانه حضور دارید؟

من به طور روتین هر هفته دو روز در کارخانه حضور دارم که بر حسب شرایط ممکن است در صورت نیاز به سه روز در هفته هم برسد.

رابطه‌ی شما با کارگرها چگونه است؟

رابطه‌ام با کارگرها رابطه‌ای صمیمی، دوستانه و معنوی است. چون اعتقادم بر این است که دستورات پزشکی زمانی اثربخش خواهد بود که در ابتدا رابطه‌ی عاطفی بین پزشک و بیمار برقرار شده باشد.

شما در کارخانه تنها هستید یا تیم پزشکی دارید؟

عرض شود به خدمت شما، ما به صورت تیم هستیم، تحت عنوان تیم سلامت شرکت که این تیم شامل پزشک، دو همکار مقدم بهداشت حرفه و ۴ نفر پرستار با تجربه و ماهر در کارخانه است.

پرستارها در حوزه‌ی درمان به صورت شیفتی ۲۴ساعته در کارخانه حضور دارند. ۲ نفر همکار بهداشت حرفه‌ای هم که هر روز در کارخانه جهت مسائل بهداشتی کارخانه از جمله حذف آلاینده‌های محیطی، کارت بهداشت عوامل آشپزخانه و خدمات و دیگر کارها در این حوزه حضور دارند.

چرا با وجود فرصت‌های کاری دیگری که داشتید، پیستون را انتخاب کردید؟

بنده علاقه خاصی به کارهای پزشکی مرتبط با حوزه‌ی صنعت دارم و افتخار می‌کنم در شرکت پیستون‌سازی تبریز هستم. من واقعا از حضور در فضای صنعتی و شنیدن صدای ماشین‌آلات لذت می‌برم و این‌که بتوانم کاری در جهت ارتقا سلامت کارگران انجام دهم برایم آرام‌بخش است.

چه توصیه‌هایی برای کارخانه‌های دیگر دارید؟

اهمیت دادن به طب کار و سلامتی کارگران با توجه به این که نیروی کار سالم محور توسعه است.

نظرتان را در خصوص روز پزشک و نام‌گذاری این روز بفرمایید.

بنده ضمن عرض تبریک این روز به همکاران پزشک خود آرزوی توفیق روزافزون برایشان دارم. واقعیت این است که پزشکان ایرانی از نظر معلومات، دانش و مهارت‌های علمی و عملی از سطح بالایی برخوردار بوده و جایگاه جهانی دارند و سلامت جامعه مرهون زحمات شبانه‌روزی پزشکان و کادر بهداشتی درمانی اعم از دولتی و خصوصی و خیریه است. متن مشهوری است که می‌گوید: اگر پزشک هستی متعلق به خودت نیستی و اگر متعلق به خودت هستی دیگر پزشک نیستی.

در پایان گفتگو اگر صحبت خاصی دارید بفرمایید.

در پایان وظیفه خود می‌دانم از توجه و حسن نظر و حمایت‌های مدیرعامل محترم در خصوص حوزه‌ی سلامت و اهداف بهداشت حرفه‌ای و تامین به موقع دارو و تجهیزات تشکر و قدردانی کنم. بدیهی است که این، موجبات ارتقا بهداشت فردی، اجتماعی و روانی همکاران را فراهم آورده و کاهش بیماری‌های شغلی و افزایش بهره‌وری و راندمان کاری شاغلین را به دنبال خواهد داشت. همچنین از تمامی همکارانم در مرکز بهداشت اعم از کارشناسان مقدم بهداشت حرفه‌ای و پرستاران عزیز تشکر و قدردانی می‌کنم و در نهایت از کلیه‌ی شاغلین شرکت به لحاظ همراهی با اینجانب و رعایت توصیه‌های بهداشتی و ایمنی و درمانی سپاسگزارم.