https://www.radioezam.com/QvTA/

کوهنوردی تمرین صبر و بردباری است

تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۴۰۱ | منبع: رادیو عظام
کوهنوردی تمرین صبر و بردباری است
فائزه بکان
از پرسنل منابع انسانی تاراذوب


بیستم آذر روز جهانی کوهنوردی است و به مناسبت این روز پای صحبت‌های فائزه بکان نشستیم. خانم بکان سال‌هاست که در بخش‌های مختلف عظام فعالیت کرده و این روزها در منابع انسانی تاراذوب مشغول به کار است. در کنار همه‌ی این کارها او یک کوهنورد حرفه‌ای است و اعتقاد دارد این ورزش بی‌تماشاگر و سخت، تمرینی خوب برای بالا بردن صبر و بردباری است.

چند سال است که در عظام کار می‌کنید؟

حدود شانزده سال است که در عظام مشغول به کار هستم. حدود هفت سال در فراکلون کار می‌کردم و پس از سه سال وقفه به خاطر ادامه تحصیل دوباره به عظام برگشتم و این بار در سال 99 در تاراذوب و واحد منابع انسانی مشغول شدم. عظام به خصوص از سال 1400 به بعد پیشرفت‌های ویژه‌ای در حوزه‌ی منابع انسانی داشته. دورهای آموزشی همه با استادهای تخصصی است و ما را پرورش می‌دهند. من شخصا خوشحال شدم و قدردان هستم.

در مورد کوهنوردی برایمان صحبت کنید.

من خودم اصالتا اهل طالقان و کوهستان هستم. کوهنوردی به ذات انسان و علاقه‌اش به طبیعت‌گردی برمی‌گردد. از سال 98 تقریبا به صورت نیمه‌حرفه‌ای شروع کردم. به قله‌ها و کوه‌های زیادی صعود کردم. قله‌ی کهار طالقان، اورازان البرز، سبلان اردبیل و بعضی قله‌های تهران مثل اسپیدچال، قله‌ی تالون و … .

کوهنوردی تمرین صبر و بردباری است

زمان خاصی به کوهنوردی می‌روید؟

کوهنوردی ورزشی است که نیاز به آمادگی جسمانی دارد. باید در طول هفته تمرین هوازی، تغذیه مناسب و منظم داشته باشید. زمانی که تصمیم به شب‌مانی برای قله‌های بلند داشته باشید باید حتما استراحت کنید و در هفته قبل باید بدنتان هم‌دما شده باشد. برای رفتن به قله‌ای مثل سبلان باید قبل از آن توچال رفته باشی و شب‌مانی کرده باشی تا ارتفاع زده نشوی.

از مزایای کوهنوردی بگویید.

کوهنوردی ورزشی گروهی و پرریسک است. در گروه افراد مراقب همدیگر هستند و گذشت دارند. اگر یک نفر کوچکترین آسیبی ببیند حداقل یک یا دو نفر از او مراقبت می‌کنند. یکی دیگر از مزایای کوهنوردی، تمرین صبر است. چون قدم‌هایی که برمی‌داری آهسته و پیوسته است. در سال 1400 من به کوه کهار رفتم، مسیر ما پیاده‌روی زیادی داشت و حدود هفت ساعت باید آهسته و پیوسته حرکت می‌کردیم.

چه مشکلاتی سر راه کوهنوردان وجود دارد؟

یکی از مشکلاتی که اخیرا به وجود آمده مشکل تورم است. چون اگر تجهیزات کافی نباشد و نامناسب باشد آسیب‌هایی به بدن می‌رسد که جبران ناپذیر است. یک بخش هم محدودیت زمان است. گاهی چون در طول هفته فرصت تمرین نیست مجبور می‌شوی که آخر هفته به کوه نروی چون در طول هفته تمرین نکرده‌ای و آمادگی نداری.

کوهنوردی چقدر در روحیه و زندگی شخصی و کاری  شما تاثیر دارد؟ احساس خود در موقع رسیدن به قله را برایمان بیان کنید؟

کوهنوردی ورزشی گروهی است و در گروه و اجتماع می‌تواند برای ما درس زندگی باشد. من خودم جمعه‌هایی که به کوه می‌روم و شنبه به سرکار می‌آیم، همکارانم متوجه می‌شوند و می‌گویند از چهره‌ات مشخص است که این هفته کوه بودی. وقتی صعود می‌کنی و بالا می‌روی، یک حس هست که نمی‌شود با زبان یا کلمه بیان کرد. بعضی قله‌ها به شدت مسیرشان زیباست. چشمه‌های زیبا و گل‌های متنوع با رایحه‌ای متفاوت دارد. شما هر مقدار که بالا می‌روی یک رنگ گل با یک رایحه‌ی جدید می‌بینی و حس می‌کنی. مثلا در خرداد در کهار از سمت طالقان که صعود می‌کنی متوجه تغییرات طبیعت می‌شوی، هر چه ارتفاع بیشتر می‌شود، پوشش گیاهی فرق می‌کند و جایی که می‌گویند فتبارک الله احسن الخالقین آن‌جاست. خستگی و صبح زود بیدار شدن را به جان می‌خری و وقتی به قله می‌رسی انگار تمام خستگی‌ها به یک باره از تن جدا می‌شود. واقعا کلمه‌ای پیدا نمی‌کنم که قابل وصف باشد. باید تجربه‌اش کنید.

صعود به کدام یک از قله‌هایی برای شما متفاوت‌تر بود؟

به نظرم از همه جالب‌تر سبلان است. چون شما به ارتفاع 4800 می‌روی، آن بالا دریاچه ای می بینی که شفاف و تمیز است و سکوتی روی قله است که وصف‌ناپذیر است. شهریور 99 به اردبیل و سبلان رفتم اما بدنم آمادگی جسمانی کافی نداشت و به خاطر شب نخوابیدن و خستگی رانندگی فقط یک سوم مسیر را توانستم بروم. یک سال منتظر ماندم تا شهریور 1400، بدن و شرایط خود را به حال متعادل رساندم و صعود کردم که به شدت عالی بود. یک سال منتظر ماندم تا به آن لحظه برسم.

هدف شما از کوهنوردی چیست؟

تمرین صبر و بردباری، برای هر کاری برای این که به نتیجه برسی حتما باید آهسته و پیوسته برویُ سریع به قله نمی‌رسی و قبل از آن باید حتما پیوستگی را داشته باشی. قدم‌های کوچک ولی پشت هم.

کوهنوردی تمرین صبر و بردباری است

غیر از کوهنوردی در ورزش دیگری هم فعالیت دارید؟

شنا، یوگا و هفته‌ای دو روز هم دو را به صورت غیر حرفه‌ای کار می‌کنم.

یک کوهنورد باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

باید صبور باشد و برنامه‌ریزی منظم و منسجم در تنظیم زمان و تمرینات آمادگی جسمانی در هیاهوی زندگی داشته باشد. یک کوهنورد باید با برنامه‌ریزی مالی تجهیزاتی مثل کوله و کفش مناسب را تهیه کند و به تغذیه و تامین پروتئین بدن و استراحتش هم توجه کند. چون اگر این‌ها نباشد بعد از برگشت به خودش آسیب زده.

در آخر اگر صحبت خاصی دارید بفرمایید؟

حتی اگر شده یک روز در میان زمانتان را خالی کنید و در پارک نزدیک خانه به مدت کوتاه بدوید یا در ورزش شنا که در تمام فصل‌های سال امکان‌پذیر است شرکت کنید. امیدوارم تمام ورزشکاران و همکاران مجموعه عظام همیشه سلامت و سربلند باشند و با دعای خیر و سلامتی برای همدیگر پرچم هلدینگ بزرگ عظام را با افتخار در عرصه‌ی تولید و ورزش در کشور و چه بسا در عرصه‌های برون‌مرزی سرافراز و سربلند نگه داریم.
برچسب‌ها
تارا ذوب