https://www.radioezam.com/TnJg/

در آرزوی زندگی بهتر برای همشهریان

تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۴۰۲ | منبع: رادیو عظام
در آرزوی زندگی بهتر برای همشهریان
آقای موسوی
مدیرعامل کارخانه‌ی فیاکو

در تاریخ ۲۳ خرداد ۱۴۰۲ به مناسبت روز جهانی اهدا خون و با هماهنگی سازمان انتقال خون خرمشهر از ۱۵ نفر از پرسنل این شرکت نمونه‌گیری شد. هدف از این عمل انسان‌دوستانه حفظ سلامتی و یاری رساندن به بیماران خاص بوده است. اهدای خون نجات‌دهنده‌ی جان بیماران نیازمند به خون است، زیرا هر واحد خون جان ۳ بیمار را نجات می‌دهد. تالاسمی جزء بیماری‌هایی است که اهدا خون به درمان آن کمک می‌کند. تالاسمی نوعی اختلال خونی ارثی است که موجب کاهش هموگلوبین بدن نسبت به حالت طبیعی می‌شود. هموگلوبین سلول‌های قرمز خون را قادر به حمل اکسیژن می‌کند. تالاسمی می‌تواند باعث کم‌خونی شود و خستگی را در پی داشته باشد. افراد مبتلا به تالاسمی ماژور در حالت‌های شدیدتر به انتقال خون منظم نیاز دارند، این افراد به دلیل کم‌خونی و دریافت مکرر خون، امکان اهدای خون به دیگران تا پایان عمر را نخواهند داشت. بیش از ۲۰ درصد خون‌های اهدایی در کشور را بیماران تالاسمی ماژور استفاده می‌کنند.

در کشور عزیزمان ایران ۲ الی ۳ میلیون نفر ناقل تالاسمی هستند. حدود ۲۲۰۰ نفر از بیماران در استان خوزستان و ۵۰۰ نفر در شهرستان آبادان و خرمشهر زندگی می‌کنند. بر اساس آمار مسئولان ۸۰ درصد خون اهدایی در شهرستان آبادان و خرمشهر صرف بیماران تالاسمی می‌شود.
از نظر درمانی باید تالاسمی را دریابیم. چون این بیماران در صورت درمان با کیفیت و مصرف منظم دارو‌ها طول عمر خوبی خواهند داشت و می‌توانند فرد فعالی در جامعه باشند.