https://www.radioezam.com/ryyQ/

پیش به سوی دنیای دیجیتال

تاریخ انتشار: ۰۶ تیر ۱۴۰۲ | منبع: رادیو عظام
پیش به سوی دنیای دیجیتال
علی مومنی
مدیرعامل شرکت توسعه تجارت و اقتصاد هوشمند اروند (عظام‌آنلاین)

یکی از زیرمجموعه‌های هلدینگ عظام، شرکت توسعه تجارت و اقتصاد هوشمند اروند (عظام‌آنلاین) است. این شرکت قطعات اصلی و لوازم یدکی خودرو را به صورت آنلاین ارائه می‌دهد و با در اختیار گذاشتن جزئیات کامل در مورد تمامی محصولات، مشتریان را به سوی انتخاب صحیح محصول مورد نیاز راهنمایی می‌کند. به مناسبت سالروز تاسیس این مجموعه پای صحبت‌های آقای مومنی نشستیم که از سال ۹۹ مدیرعامل این شرکت هستند.

آقای مومنی بفرمایید عظام‌آنلاین از چه زمانی شروع به کار کرد؟

عظام‌آنلاین در دی ماه سال ۹۹ به صورت رسمی کار خود را شروع کرد. ولی تاریخ ثبت شرکت ۶ تیر ماه سال ۹۷ بود.

هدف از تاسیس عظام‌آنلاین چه بود؟

شرکت عظام‌آنلاین در دو راستا ماموریت دارد. همه می‌دانیم رشد و توسعه‌ی کسب‌و‌کار در دنیای دیجیتال به چه سرعتی در حال پیش رفتن است. شرکت‌هایی آمده‌اند که سال‌ها پیش نامی از آن‌ها وجود نداشته ولی الان درصد بزرگی از کل کشور دست آن‌هاست. امثال دیجی‌کالا، اسنپ و غیره. به هر حال گروه عظام هم برنامه‌اش این بود که از این بازار عقب نماند. درست است که قطعات خودروها هنوز آن‌قدر آنلاین نشده، اما در این بازار پیش‌بینی ما این است که تا پنج شش سال دیگر خیلی فضا آنلاین‌تر شود و احتمالا تا ده دوازده سال دیگر بازار آف‌لاینی وجود نداشته باشد و همه آنلاین شده باشد. گروه عظام در بحث تولید و تکنولوژی و خیلی از امور چون همیشه پیشرو بود. در این قسمت هم بنا داشتیم که از دنیا و تکنولوژی عقب نمانیم و بیشتر بتوانیم حرفی برای گفتن داشته باشیم. به همین خاطر شرکت عظام‌آنلاین را تاسیس کردیم.

هدف دیگری هم در باب مسئولیت اجتماعی خودرو تعریف کردیم. یک خودرو از زمانی که تولید می‌شود و به بازار عرضه می‌شود و دوباره به عمده‌فروش‌ها و خرده‌فروش‌ها و تعمیرکار و در نهایت به دست مصرف‌کننده‌ی نهایی می‌رسد، در تمام این مرحله‌ها یک حاشیه سودی بر روی قطعه منظور می‌شود. به دستور حاج آقا قرار شد برای یک سری اقشار جامعه مثل راننده‌های تاکسی و اسنپ و ناوگان حمل و نقل با قیمت منصفانه‌تری کالا را به این عزیزان عرضه کنیم.

پس عظام‌آنلاین تخفیفات ویژه‌ای برای راننده‌های سرویس حمل و نقل شهری دارد. برای پرسنل خود چطور؟

بله برای رانندگان اسنپ و تاکسیرانی تخفیف داریم. همچنین به دستور حاج آقا یک تخفیف خاص ۱۸درصدی همراه با ارسال رایگان هم برای پرسنل گروه عظام در نظر گرفته شده است.

کار عظام‌آنلاین چیست؟

عظام‌آنلاین در بحث‌های زیرساختی و برنامه‌های بلند مدت گروه عظام و همچنین بر روی بحث فضاهای آنلاین، وبلاگ‌ها، اطلاعات خودرویی، کاتالوگ‌های قطعات خودروی عظام و هر چیزی که مربوط به گروه قطعات خودرو عظام می‌شود فعالیت می‌کند. این موارد فقط در بحث قطعه‌ای مطرح می‌شود نه بحث‌های دیگر. چون ما الان خیلی موضوعات دیگری داریم که در فضای آنلاین برگزار می‌شود، مثلا یکی خود رادیو عظام هست و همچنین موارد دیگر. ما بنا داریم فقط روی بحث‌هایی که مربوط به قطعه‌ی خودرو است کار و آن‌ها را تقویت کنیم و در فضای دیجیتال مارکتینگ برند قطعات خودروی عظام را معرفی کنیم. هر گونه ارتباطات که به صورت آفلاین وجود دارد را برای مشتریان گروه قطعات خودرو عظام مثل بحث‌های خدمات پس از فروش و هر نیازی که در طیف‌های مختلف مشتریان گروه می‌شود در فضای آنلاین می‌توان پاسخگو بود. برنامه داریم که این‌ها در شرکت عظام‌آنلاین در پلتفرم‌های مختلف تعریف شود و بحث مسئولیت اجتماعی را هم که قبلا عرض کردم در دستور کارمان داریم. این کلیت عظام‌آنلاین است.

چقدر عظام‌آنلاین بین مردم شناخته شده است؟

هنوز به چند دلیل آن‌قدر تبلیغات گسترده‌ای نکرده‌ایم. یکی این‌که برند عظام آن‌قدر خودش شناخته شده است که شما الان اگر قطعات عظام را روی گوگل سرچ کنید، عظام‌آنلاین به عنوان سه چهار گزینه اول به شما پیشنهاد می‌شود. حالا ممکن است اول یا دوم باشد ولی از پنجم پایین‌تر نخواهد آمد. خود برند عظام خیلی شناخته شده است و برند بی‌نامی نیست که بخواهیم خیلی تبلیغ کنیم. بعد از سرچ در فضای آنلاین، عظام‌آنلاین دیده می‌شود.

برای بیشتر دیده شدن عظام‌آنلاین کاری انجام شده یا تصمیم خاصی دارید؟

کارهای در بحث دیجیتال مارکتینگ انجام داده‌ایم اما قطعا تصمیم داریم آن را به صورت گسترده‌تر کار کنیم.

مهم‌ترین چالشی که در کارتان با آن روبه‌رویید چه بوده؟

یکی از چالش‌های اصلی این موضوع است که مردم هنوز به قطعه‌ی آنلاین عادت نکرده‌اند و یکی دیگر از چالش‌ها رساندن سریع قطعه با کمترین زمان ممکن به دست مصرف‌کننده است. مخصوصا تعمیرکارها و کسانی که ماشین آن‌ها داغ کرده و نیاز دارند در حداقل زمان ممکن و حتی در همان روز تا مدت زمان خیلی کمی قطعه به دست‌شان برسد.‌ی در سطح کشور و در تمام نقاط ایران. ما این را پلنی قرار دادیم که از طریق شبکه نمایندگی گسترده‌ی عظام این کار را در سال‌های آینده انجام دهیم و این دور نیست. امکان دارد همین امسال یا سال آینده این اتفاق بیفتد. بزرگترین چالش همین است. چون خودرو وسیله‌ای است که شما از قبل قطعه‌ی آن را خریداری نمی‌کنید، زمانی که قطعه خراب می‌شود یا توقف می‌کنید به فکر خرید آن می‌افتید و آن لحظه نیاز است در سریع‌ترین زمان ممکن قطعه به دست شما برسد.

عظام‌آنلاین جزو زیرمجموعه‌های مدیریت بازار است یا در یک راستا با هم کار می‌کنید؟ چون هر وقت اسم شما می‌آید اسم مدیریت بازار هم در میان است؟

ما یکی از شاخه‌های مدیریت بازار هستیم. گروه مدیریت بازار در حال حاضر از طریق شبکه‌ی نمایندگی خود بحث BUSINESS TO BUSINESS  یا B2B را پیش می‌برد که عمده‌فروشی است. یک بخشی هم B2C یا همان BUSINESS TO COSTUMER  است که از طریق شرکت عظام‌آنلاین انجام می‌شود و آن پلن بلندمدت اتفاق می‌افتد. ما بنا بر آن داریم که بحث خرده‌فروشی و حتی عمده‌فروشی را در فضای آنلاین باز هم از طریق شبکه‌ی نمایندگان گروه مدیریت بازار پیش ببریم.

همکاران عظام‌آنلاین چند نفر هستند و در چند بخش فعالیت دارند؟

همکاران عظام‌آنلاین در سه بخش مستقر هستند. یک نفر در بخش انبار مرکزی عظام‌آنلاین، دو نفر در بخش فروشگاه عرضه‌ی شرکت عظام‌آنلاین که در خیابان آزادی هستند و یک بخش هم در ساختمان قبادیان که ۴ نفر مشغول به کارند.

چرا تعداد نفرات این‌قدر کم است؟ نیاز به بیشتر شدن نفرات نیست؟

خیر چون فضا تکنولوژی و آنلاین است، سعی بر این است که تعداد کم باشد. در این‌جا سیستم کار می‌کند. این فرهنگی است که این جا، جا افتاده. در بیزینس‌های مدرن تخصص مهم است نه حضور فیزیکی. الان خیلی از شرکت‌ها ۵۰ نفر نیرو دارند ولی وقتی وارد شرکت می‌شویم ۵ نفر در شرکت حضور دارند. ممکن شرکت در تهران باشد و یک نیرو در تبریز باشد، یکی زاهدان و در سطح شهر پخش شوند و گسترده‌تر از آن در جهان است که این نیروها به فیریلنسر معروف‌اند. شما می‌توانید در ایران باشید ولی کار از کانادا بگیرید و به صورت دلاری با آن‌ها کار کنید. این در دنیا مرسوم شده است.

در آخر اگر صحبت خاصی دارید بفرمایید.

آرزوی موفقیت برای کلیه‌ی مجموعه‌ی عظام دارم. امیدوارم یک روزی عظام‌آنلاین بتواند باری را از روی دوش مجموعه‌ی عظام بردارد، موفق شود و دوباره آن روز با شما مصاحبه کنم.