https://www.radioezam.com/0ybL/

برای فرزندان سرزمینم

تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۴۰۲ | منبع: رادیو عظام
برای فرزندان سرزمینم
عباس ایروانی
بنیان‌گذار هلدینگ عظام

وقتی 36 سال پیش نهال گروه صنعتی عظام را در دل خاک پاک ایران‌زمین می‌کاشتم، یکی از رؤیاهای همیشگی‌ام تماشای به بار نشستن این درخت بود تا همه‌ی مردم سرزمینم از ثمره‌ی شیرین آن بچشند. برای رسیدن به این رؤیا همیشه به همکاران و مدیران پیشنهاد می‌کردم در مسیر توسعه و پیشرفت عظام فقط به صنعت توجه نکنند و عظام همه‌جانبه رشد کند. این‌طور بود که بعد از مدتی، این گروه در حوزه‌ی گردش‌گری نیز وارد شد و نگین‌های درخشانی در این صنعت را به نام «هتل سرای عامری‌ها» در کاشان و «تم‌پارک آبی اوشن» در جزیره‌ی زیبای کیش به مردم ایران پیشکش کرد.

اما هنوز راه‌های نرفته‌ی بسیاری برای این گروه متصور بودم و رؤیاهای بزرگ‌تری در سر داشتم. توجه به زیرساخت‌های آموزشی و ورزشی برای فرزندان این آب و خاک، یکی دیگر از این راه‌ها بود؛ و در این مسیر ‌چه فعالیتی ارزشمندتر و دل‌نشین‌تر از مدرسه‌سازی و ایجاد آکادمی‌های ورزشی؟

ایده‌ی مدرسه‌سازی از سیل مهیب ماه‌های اسفند ۹۷ و فروردین 98 شکل گرفت. این سیل در مناطق مختلف کشور (از جمله آق‌قلای گلستان) ویرانی‌های عظیمی به بار آورده بود. بعد از آن که متوجه شدم دانش‌آموزان این مناطق از نعمت داشتن کلاس درس محروم شده‌اند، به مدیرانم پیشنهاد کردم برای باز کردن این گره از زندگی ایشان، فوراً چاره‌ای بیندیشند. نتیجه‌ی بررسی‌های مدیران این بود که نه‌تنها در آق‌قلا، بلکه در بسیاری از نقاط کشور (مخصوصاً مناطق روستایی) با کمبود فضاهای آموزشی روبه‌رو هستیم. بنابراین مصمم‌تر از قبل بر آن شدم تا با همت یکایک کارگران و مدیران خانواده‌ی بزرگ عظام، برای فرزندانم در مناطق محروم سراسر ایران، مدرسه بسازیم و نام «مهر عظام» را در ایران طنین‌انداز کنیم. این‌گونه بود که سنگ بنای مدرسه‌سازی در گروه عظام شکل گرفت.

از سوی دیگر با یاری خدا توانستیم در مناطق محروم ایران، آکادمی‌های ورزشی متعددی احداث کنیم تا بهترین امکانات ورزشی و زبده‌ترین مربیان به رایگان در اختیار استعدادهای کشف‌نشده این آب و خاک قرار بگیرند؛ به امید روزی که هر کدام از این استعدادها، برای ایران افتخارآفرینی کنند و بر قله‌های قهرمانی بایستند.

امروز با گذشت سه سال از آغاز این برنامه‌ها، دو آرزوی دیرینه‌ی من یعنی ساخت دانشگاه عظام و تیم فوتبال عظام، به مرور به شکل دیگری محقق شده است. در استان‌ها و شهرهای مختلفی از ایران عزیزمان، دانش‌آموزان در مدارسی حاضر می‌شوند و علم‌آموزی می‌کنند که نام زیبای عظام بر سردر آن می‌درخشد و بیش از 12هزار ورزشکار نونهال و نوجوان، با شور و شوق در زمین‌های ورزشی فعالیت می‌کنند. اما این تازه آغاز ماجراست.

هر آرزوی محقق‌شده برای ما، پلی است برای رسیدن به آرزوهای بزرگ‌تر. آرزوی امروز من فراهم کردن امکانات ورزشی برای صدهزار ورزشکار در آکادمی ورزشی «مهر عظام» و ساخت هزار کلاس درس به نام «مهر عظام» است. تردیدی ندارم که به زودی در گردهمایی صدهزار نفره‌ی این ورزشکاران و جشن افتتاح هزارمین کلاس حضور خواهم داشت.