https://www.radioezam.com/eX3w/

حسابداری برای عظام حیاتی است

تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۴۰۱ | منبع: رادیو عظام
حسابداری برای عظام حیاتی است
علی اسماعیلی
مدیر مالی شرکت سرمایه‌گذاری ساختمانی عظام به مناسبت روز حسابدار

حسابداری برای عظام حیاتی است

لطفا خودتان را معرفی کنید؟
علی اسماعیلی هستم. دارای فوق لیسانس حسابداری و مدیر مالی شرکت سرمایه‌گذاری ساختمانی عظام. دومین دوره است که در عظام هستم. از سال ۹۰ تا ۹۳ همین مسئولیت را در عظام داشتم  و بعد از یک وقفه در سال ۹۹ دوباره در این مسئولیت مشغول به کار شدم.
امروز در دنیا، روز حسابدار نام دارد و ما به همین مناسبت با شما به عنوان یکی از حسابداران ارشد عظام صحبت می‌کنیم. دلیل نامگذاری این روز را برای ما توضیح می‌دهید؟
در واقع عملیات حسابداری و مجموعه حسابداری هر کشوری تحت نظر دو سه انجمن انجام می‌شود که معمولا معروف‌ترین آن‌ها انجمن حسابداران هر کشور است. این انجمن حسابداران در دنیا در یک سازمانی عضو هستند که به آن آیفک گفته می‌شود. آیفک انجمن حسابداران بین‌المللی است و سال‌هاست که در تدوین استاندارها کار می‌کند و کشورهای دیگر را با هم مرتبط می‌کند. آیفک حدود سی سال پیش پیشنهاد داده بود هفته‌ای را به عنوان حسابداران نامگذاری کنند که جامعه با آن‌ها آشنا شوند. در ایران هم ۱۵ آذر را دو انجمن حسابداری ایران که جزو آیپک هستند انتخاب کردند. این تاریخ یک روز از هفته‌ای است که آیپک به صورت بین‌المللی اعلام کرده است.
در مورد حسابدار و حرفه‌ی حسابداری برای ما بگویید.
حسابدار در جامعه یک تعریف کلی دارد اما ما انواع حسابدار داریم. ولی به طور خلاصه حرفه‌ی حسابداری در واقع فرایند جمع‌آوری، ثبت و ضبط اطلاعات مالی، گزارش‌گیری و تحلیل این داده‌هاست. در واقع فرایندی است که نهایتا به  تصمیم‌گیری در شرکت کمک می‌کند.
اهمیت حسابدار و حسابداری در چیست؟
یک بخش اولیه که همان ثبت و ضبط اطلاعات است، با توجه به مسائل قانونی و مالی. بالاخره هر شرکت هدفش از فعالیت این است که سود به دست آورد و برای این که متوجه شود چه نوع سودی به دست آورد، باید هر کاری که انجام می‌دهد، هر هزینه‌ای که می‌کند و هر درآمدی که دارد را در دفاتر مالی ثبت و ضبط کند. این کار اولین وظیفه‌ی حسابدار است. واحد حسابداری اطلاعات مالی را جمع می‌کند. بخش مالی برآورد مالی می‌کند. بعد از این اطلاعات یک گزارش‌هایی تهیه می‌شود که بخشی از صورت‌های مالی شرکت است. این اطلاعات در پایان هر سال به سهامداران و صاحبان شرکت اطلاع داده می‌شود تا بدانند که نتیجه‌ی فعالیت‌های شرکت چه چیزی بوده، چرا شرکت سود داده یا زیان دیده است و بخش دارایی‌ها یا بدهی چه وضعی دارد. در بخش حسابداری، مدیریت سراغ تحلیل این دیتا می‌رود. هیئت مدیره یا اعضای هیئت مدیره بر اساس این تحلیل‌ها، تعیین می‌کنند چگونه برای آینده‌ی شرکت تصمیم بگیرند و هدف‌گذاری‌ها چگونه باشد. اگر بتوانند آیتم‌ها را تغییر می‌دهند تا سود شرکت را بالا ببرند.
در عظام چقدر حسابداری جدی گرفته می‌شود؟
عظام با توجه به این‌که یک شرکت سرمایه‌گذاری است باید به این مقوله نگاه حرفه‌ای داشته باشد. راه دیگری ندارد. شما وقتی اسم شرکت را شرکت سرمایه‌گذاری می‌گذارید می‌خواهید کاری کنید که در آینده نتیجه بگیرید و یک بخش مهمی از آن تحلیل مالی این داده‌ها در آینده است. از طرف دیگر عظام در حال ایجاد دارایی است، ساختمان می‌سازد و فعالیت دارد و برایش مهم است بالاخره بداند این‌ها چقدر شده تا بتواند آن را ارزیابی کند و نهایتا ببیند ارزش دارایی‌هایی که ایجاد کرده چقدر است. شرکت‌هایی مثل عظام، حسابداری برایشان حیاتی است.
عظام غیر از سرمایه‌گذاری و طرح و توسعه،‌ یک شرکت صنعتی است. حسابداری صنعتی با جاهای دیگر فرق خاصی دارد یا نه؟
حسابداری شرکت‌های صنعتی وظیفه‌ی اصلی‌اش برآورد قیمت تمام‌شده‌ی محصولی است که می‌خواهد به فروش برسد،. این مهم‌ترین آیتم برای آن شرکت است.
شما چند نفر پرسنل حسابداری دارید؟
در شرکت سرمایه‌گذاری ساختمانی حدود هشت نفر همکار هستیم.
اگر حسابداری نباشد می‌شود کاری انجام داد؟
طبیعتا می‌شود اما تشخیص این‌که آیا کاری که کرده‌اید سودده بوده یا نه، غیرممکن است. اگر نتوانید ارزیابی سود را انجام دهید بعد از یک مدت تجارتتان از بین خواهد رفت. شما اگر در طی تاریخ نگاه کنید حتی در زمان هخامنشیان و در بین‌النهرین هم در ایران لوح‌های مختلف عملیات ثبت و ضبط وجود داشته.
الان در حسابداری ممکن است خطای بالایی وجود داشته باشد؟
خیر در قسمت مالی چون ضبط اطلاعات دارد دقیقا هر چیزی که اتفاق می‌افتد ارزیابی و ثبت می‌شود. اتفاقا جالب است بخشی از کار ما تراز کردن حساب‌هاست، تراز ما در بدهکار و بستانکار یک ریال هم نباید با هم تفاوت داشته باشد و باید برابر باشد. بنابراین هر چیزی که در آن ثبت می‌شود کاملا باید دقیق و شفاف باشد و اطلاعات پایه‌ی آن کاملا مشخص باشد و سند و مدرک داشته باشد. چون بعدا مورد حسابرسی قرار می‌گیرد و به دارایی و بیمه تحویل داده می‌شود. در بخش حسابداری مالی هم کاملا شفاف است و صد در صد بر اساس واقعیت و تمام موارد مشخص است. در بخش مدیریت مالی،‌ بخش بودجه‌بندی و پیش‌بینی مالی را داریم که طبیعتا در آن‌جا چون پیش‌بینی به میان می‌آید، پس خطا هم ممکن است وجود داشته باشد.
با تشکر از شما که در گفت‌وگوی ما شرکت کردید. در آخر اگر صحبت خاصی هست بفرمایید.
ممنون از وقتی که در اختیار من قرار دادید. از تمام همکاران در مجموعه‌ی عظام به خصوص دوستان در گروه حسابداری در بخش‌های مختلف این گروه بزرگ فعال‌اند تشکر می‌کنم و به آن‌ها این روز را تبریک می‌گویم.