https://www.radioezam.com/M7s6/

پیش به سوی رقابت و صادرات

تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۴۰۲ | منبع: رادیو عظام
پیش به سوی رقابت و صادرات
حسن عباسی راد
مدیر دفتر ترکیه از گروه عظام

شرکت فرآوری و ساخت سال‌های سال کار کرده، دانش فنی و تجربه‌ی زیادی در حوزه‌ی کمک فنر در بازار داخلی دارد و ظرفیت زیادی ایجاد کرده است. برای بهره‌برداری از این ظرفیت فقط بازارهای داخلی کافی نبود. با توجه به حمایت و دستور مستقیم شخص سهامدار آقای عباس ایروانی و آقای میرزایی مدیریت هلدینگ باید به بازارهای دیگر رفته و محصولات عظام را در بازارهای دیگر عرضه کنیم. برای این کار نیاز بود خودمان را به نحوی با الفبای بازارهای صادراتی و رقابت در بازارهای جهانی هماهنگ کنیم. بنابراین اولین نیازمان توسعه‌ی سبد محصول بود، چرا که محصولات ما در حالت فعلی -نه تنها در گروه عظام بلکه بقیه‌ی تولیدکنندگان و قطعه‌سازان داخلی- به چند رفرنس محدود مثل دیافراگم پژوهایی که در ایران است مربوط می‌شود و ما عملا سبد محصول جهانی نداشتیم. لذا برای این کار در ترکیه با توجه به سرمایه‌گذاری‌مان، قرار شد یک کارخانه‌ی تولیدی کوچک داشته باشیم و حداقل‌های تولیدی را این جا انجام دهیم و از ظرفیت و پتانسیل فرآوری و ساخت که ایجاد می‌شود کمک بگیریم، تا بتوانیم صادرات خودمان را گسترش دهیم. این یک حالت کلی است یعنی کارخانه‌ای ایجاد شد که به عنوان یک کاتالیزور به صادرات فرآوری و ساخت به عنوان کسی که دانش کمک فنر و ظرفیت را دارد کمک کند. اما متاسفانه به دلیل مشکلات سیاسی و تحریم گاها نمی‌تواند به بازارهای جهانی برود.

موضوع بعدی هم اینکه به خاطر نداشتن محصول برای بازارهای صادراتی، در حال حاضر با کمک تیم فرآوری و ساخت به طراحی صد محصول جدید مشغولیم. این اتفاق برای اولین بار در ایران اتفاق می‌افتد و هیچ شرکت ایرانی این دانش فنی را ندارد. یعنی ما صد محصول جهانی را در حال حاضر طراحی کرده‌ایم و در این مدت تقریبا ۴۰ تا از آن را تولید کردیم و ۶۰ تای آن را هم دو ماه آینده به تولید می‌رسانیم. این یک دارایی ارزشمند برای گروه عظام است. در گام بعدی تا پایان سال میلادی امیدواریم که با کمک تیم فرآوری و ساخت تولیدات را به ۲۰۰ محصول برسانیم.

گام سوم برای این که شما بتوانید محصولتان را در در بازارهای بین المللی از جمله ترکیه بفروشید این است که استاندارهای جهانی داشته باشید. گرفتن این استانداردها در ایران به خاطر شرایط خاص مقدور نیست. ترکیه چون در صنعت قطعه‌سازی دنیا بسیار مطرح است و فقط سال گذشته در حوزه‌ی قطعات خودرو و خودرو ۲۵ میلیارد دلار صادرات داشته خیلی سخت‌گیری می‌کند و ورود قطعات و تولیدکنندگان استانداردهای سخت‌گیرانه‌ای دارد. به طور مثال گروه عظام تجربه‌ی این را داشت که کمک فنر بیاورد، اما به دلایل استانداردی به مشکل برخورد و چندین ماه این برنامه طول کشیده بود. لذا ما بعد از راه‌اندازی کارخانه سعی کردیم به نحوی بتوانیم الزامات استانداردها را رعایت کنیم و علاوه بر گواهی‌نامه‌های استانداردهایی مثل ایزو، گواهی‌نامه‌های مدیریتی استاندارد کیفیت ترکیه به نام تی‌اس‌ای (TSE) را دریافت کنیم. این استاندارد اولا اجازه می‌دهد ما تولید کنیم و در بازار داخلی بفروشیم. دوما در بازار جهانی هم وقتی بگوییم تی‌اس‌ای داریم یعنی تولیدکننده‌ای هستیم که تست‌ها را پاس کردیم. کمک فنر ما توسط اداره‌ی استاندارد و آزمایشگاه‌های مرجع ترکیه تست شده و به تایید رسیده، بنابراین در بازارهای دیگر صادراتی هم می‌توانیم از آن استفاده کنیم. اگر کسی این جا تی‌اس‌ای نداشته باشد اجازه‌ی فروش کمک فنر ندارد. یک سری قطعات نیاز به این استانداردها دارد و ما این استاندارد را داریم.