https://www.radioezam.com/UnsN/

«ما از شما محافظت می‌کنیم»؛ یادداشت علی بهنود مدیر ارتباطات سازمانی گروه عظام

تاریخ انتشار: ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ | منبع: رادیو عظام
«ما از شما محافظت می‌کنیم»؛ یادداشت علی بهنود مدیر ارتباطات سازمانی گروه عظام
علی بهنود
مدیر ارتباطات سازمانی گروه عظام

با وجود گذشت هفت دهه، روابط عمومی در ایران هیچ شباهتی با یک پدیده‌ی هفتادساله ندارد. هفتاد سالگی یعنی اوج پختگی اما چیزی که به عنوان روابط عمومی در ایران شناخته می‌شود، در ابتدایی‌ترین حالت ممکن قرار داشته و مغفول مانده است.
استفاده‌ی نادرست از این ابزار مهم، تنها به عنوان وسیله‌ی انتقال پیام بین مدیران و مخاطب، روابط عمومی را فرسنگ‌ها دور از جایگاه حقیقی‌اش قرار داده است. پدیده‌ای که وظایف بسیار گسترده‌تری را بر عهده دارد که البته طی دهه‌های اخیر مهجور مانده است.
روابط عمومی تلاشی است در راه مدیریت احساس یا تصور مخاطب از خودمان. ساخت تصویری مثبت و روشن و حفظ آن در گذر زمان که معمولا به دست فراموشی سپرده می‌شود و این بخش را از هدف اصلی خود دور می‌کند. ما در روابط عمومی وظیفه داریم تا ارتباط سازنده‌ای را با مخاطب ایجاد کنیم. این‌جا دیگر قرار نیست محصولی را به مشتری یا خریداران بالقوه بفروشیم. ما قرار است روایت‌های مثبتی را در ذهن مخاطب عام بکاریم یا در زمان بحران، از تمام ابزارهایمان برای بهبود چهره‌ی مخدوش شده برندمان استفاده کنیم.

«ما از شما محافظت می‌کنیم»؛ یادداشت علی بهنود مدیر ارتباطات سازمانی گروه عظام


ارتباط مناسب با رسانه‌ها و حضور موثر در شبکه‌های اجتماعی از یک طرف و استفاده‌ی درست از تبلیغات، ابزارهای اصلی ما در بهبود تصویر برند ما در افکار عمومی است. ابزارهایی که قرار است ما را به مخاطب بشناساند و یک ارتباط مستمر و دوسویه را ایجاد کند. ارتباط ادامه‌داری که منجر به افزایش اعتبار سازمان در ذهن مخاطب شده و مقدمه‌ای است بر رسیدن مجموعه به اهداف اصلی.
در این میان از وجهه‌ی «درون سازمانی» روابط عمومی هم نباید غافل شد. روابط عمومی پلی است میان سازمان و هر جامعه‌ی هدفی که به دنبال برقراری ارتباط با آن‌هاست. از سهامداران و سرمایه‌گذاران گرفته تا شرکا و کارمندان، همگی گروه‌هایی هستند که وظیفه داریم تعامل سازنده‌ای را با آن‌ها ایجاد کرده و خط ارتباط دوطرفه‌ای را بین مجموعه و آن‌ها بسازیم.
ایجاد ارتباط سالم و اصولی بین بخش‌های مختلف مجموعه از جمله مهم‌ترین وظایف درون‌سازمانی روابط عمومی است. ارتباطی که ممکن است عوامل مختلفی بر آن اثر گذاشته و مخدوشش کند. این‌جا وظیفه‌ی ما در روابط عمومی است که وارد میدان شده و در بهبود روابط بخش‌های مختلف مجموعه، نقش اصلی را ایفا کنیم.
امروز یعنی ۲۷ اردیبهشت ماه، روز ارتباطات و روابط عمومی است. ما با تمام این مشکلات و ناملایمات، در کنار هم تلاش می‌کنیم تا نام «عظام» در ذهن مخاطب، یادآور اعتماد، کیفیت و اطمینان باشد. هدف بزرگی که عزم و تلاش جمعی خانواده‌ی هفت‌هزار نفری عظام را می‌طلبد تا بتوانیم با خیال راحت، شعارمان را فریاد بزنیم که «ما از شما محافظت می‌کنیم.»