https://www.radioezam.com/AKzw/

گلاب و گلاب‌گیری در سرای عامری‌ها

تاریخ انتشار: ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۲ | منبع: رادیو عظام
گلاب و گلاب‌گیری در سرای عامری‌ها
رضا چالاک
روابط عمومی سرای عامری‌ها

سرای عامری‌ها در راستای حفظ و احیای سنت‌های بومی و محلی منطقه‌ی کاشان با برگزاری رویداد گلاب‌گیری طبق سنت اصیل شهر تلاش دارد تا این مهارت محلی به خوبی معرفی شود. به همین خاطر سرای عامری‌ها یک واحد کاملا تخصصی در زمینه‌ی تولید و تهیه گلاب و عرقیات گیاهی با نام نیچه ایجاد کرد. در این واحد همکاران و عزیزانی مشغول به کارند که سال‌ها در زمینه‌ی تولید و تهیه‌ی عرقیات گیاهی و خواص آن تجربه دارند و روزانه گلاب وعرقیات گیاهی را در حضور مهمان و در دیگ‌های عرق گیری و گلاب گیری سرای عامری‌ها تولید می‌کنند.
در فرایند گلاب‌گیری ۶۰ لیتر آب و ۳۰ کیلو گل محمدی که تازه از مزرعه چیده شده و هنوز اسانس آن حداکثراست داخل دیگ ریخته می‌شود. در دیگ بسته شده و شش ساعت طول می‌کشد تا ۳۰ لیتر گلاب از حاصل جوشش گل در آب جوش و رد شدن بخار از لوله‌های نیچه و رسیدن به داخل حوض آب سرد به دست آید.
برای مهمان‌های سرای عامری‌ها شرکت در مراسم گلاب گیری و عرق گیری خیلی جذاب است، به دلیل این‌که اصولا گلاب‌گیری و عرق‌گیری را پیش از این از نزدیک ندیده‌اند و این‌جا خودشان گل‌ها را داخل دیگ می‌ریزند و در این کار مشارکت می‌کنند. مهمان‌ها با مراحل تهیه‌ی این محصولات و خواص آن آشنا می‌شوند و چند نمونه از گلاب و عرقیات را امتحان و تهیه می‌کنند. برای گردشگران بسیار جذاب است که عرقیاتی را بخرند که در حضور خودشان تهیه شده و در تولید آن مشارکت داشتند تا این که سراغ محصولی بروند که از مراحل تهیه‌ی آن خبری ندارند.

گلاب و گلاب‌گیری در سرای عامری‌ها

همان‌طور که می‌دانید گلاب در صنعت غذا و نوشیدنی به عنوان یک طعم‌دهنده و به عنوان انرژی‌بخش و آرامش‌بخش قبل از خواب هم استفاده می‌شود ولی بیرون از ایران در صنعت ادکلن و زیبایی و آبرسان پوست بیشتر کاربرد دارد. قسمت زیادی از محصولات تولیدی در سرای عامری‌ها مصرف داخلی دارد و در رستوران و کافه استفاده می‌شود. بقیه‌ی این محصولات به عنوان تحفه‌ای از کاشان و سوغات توسط مهمان‌ها خریداری می‌شود. از محصولات و عرقیات نیچه می‌توانیم به محصولاتی مثل گلاب، عرق بیدمشک، هل، دارچین و نعنا و سایر عرقیات و داروهای گیاهی اشاره کنیم.
ما هم‌زمان با برنامه‌ی گلاب‌گیری، تور داخلی سرای عامری‌ها را هم داریم. من و همکاران واحد گردشگری از تاریخ ۳۵۰ساله تا زمان مرمت احیا و بهره‌برداری را برای مهمانان سرا توضیح می‌دهیم.