https://www.radioezam.com/qK2q/

این‌جا احترام ما حفظ می‌شود

تاریخ انتشار: ۰۹ اسفند ۱۴۰۱ | منبع: رادیو عظام
این‌جا احترام ما حفظ می‌شود
بهرام عزیزی
باغبان هلدینگ عظام

وقتی کسب‌وکاری بزرگ می‌شود، به خدمات و امکانات گوناگونی نیاز پیدا می‌کند. عظام هم از این قاعده مستثنا نیست. اگرچه که کار اصلی هلدینگ عظام تولید قطعات خودرو است ولی این مجموعه پرسنل دیگری در بخش‌هایی کاملا متفاوت مثل باغبانی هم دارد. بهرام عزیزی یکی از باغبانان خوش‌برخورد مجموعه‌ی عظام است. او مدتی در گلخانه‌ی هلدینگ مشغول به کار بوده و بعد از آن در فضای آزاد سرگرم رسیدگی به گل و گیاه و فضای سبز است. با او درباره‌ی شغلش و حواشی مربوط به آن گفت‌وگو کردیم.

پیشنیه‌ی باغبانی

من متولد 1360 هستم و دو دختر دارم. اصلیت من تبریزی است، ولی در قم بزرگ شدم و همان جا سرکار رفتم. هشت سال در قم به همین کار مشغول بودم. تازه دو سال است که به تهران آمدم و در مجموعه‌ی عظام کار می‌کنم. مجموعا ده سال است که به کار باغبانی و گلکاری مشغول هستم. قبل از شروع کارم با این محیط بیگانه نبودم. در روستای خودمان نزدیک میانه هم این کار را انجام می‌دادم و گل و گیاه می‌کاشتم.

برنامه‌ی کاری

ساعت کاری من از هفت صبح تا چهار بعداز ظهر است. ظهر هم یک ساعت وقت برای ناهار و استراحت داریم. معمولا بعد از تمام شدن ساعت کاری به منزل می‌روم ولی اگر نیاز به اضافه کار باشد می‌مانم و کار‌های واجب را انجام می‌دهم. کارهای من مختلف است و هر مسئولیتی را در هر قسمت که محول شده باشد انجام می‌دهم. فرقی ندارد هرس‌کاری، گلکاری یا آبیاری باشد. مثلاً اگر نوبت هرس‌کاری باشد می‌روم سراغ گل‌هایی که در بلوار‌ها کاشته شده، مثل گل‌های ناز، رز و گل‌های دیگر. یکی دیگر از کارهایی که تا مدتی قبل انجام می‌دادم رفتن به اتاق‌ها برای آب دادن به گیاهان بود. کارهای دیگری هم هست مثل نمک پاشیدن در روزهای برفی، برای این‌که راه باز شود و راننده‌ها و پرسنل بتوانند ماشین خود را حرکت دهند و لیز نخورند.

راز ماندگاری در عظام

من به طور اتفاقی وارد عظام شدم. از قم که به تهران آمدم دنبال کاری می‌گشتم که در فضای سبز باشد، در «دیوار» جست‌وجو کردم و آگهی عظام را دیدم. به این‌جا که آمدم، با برخورد خوب آقای پرزاده مواجه شدم و ماندگار شدم. همین برخورد خوب و ساعت کاری مناسب از مزیت‌های هلدینگ عظام است. رابطه‌ام با همکارانم هم خیلی خوب است، برخورد جمع طوری است که همه به هم احترام می‌گذارند. بعضی از پیمانکار‌ها هستند که با کارگر رفتار بد دارند ولی این‌جا این‌طور نیست. خانم مهندس با احترام برخورد می‌کند و وقتی باید کاری انجام دهیم از کلمه لطفاً استفاده می‌کنند.

مشاور گل و گیاه در منزل

من کم‌کم طرز قلمه زدن و پیوند زدن و هرس کردن را یاد گرفتم. حالا بعد از ده سال تجربه‌ام بالا رفته و به اکثر گل و گیاه‌ها مسلط هستم. در خانه هم خیلی وقت‌ها به باغبانی مشغولم. در خانه‌ی خودمان بیشتر برگ انجیر و پتوس دارم اما اکثر گلدان‌هایی که این‌جا هستند را قلمه زدم و تکثیر کردم. برخلاف چیزی که بقیه فکر می‌کنند،‌ هر جا که مهمانی می‌رویم گلدان نمی‌برم ولی گاهی قلمه‌ی گل با خودم می‌برم و هدیه می‌دهم. بین دوست و فامیل گاهی از من درباره‌ی گیاهان‌شان مشاوره می‌خواهند. معمولا در مورد اندازه و نوع و زمانی که باید کود و سم به گل و گیاه بزنند سؤال می‌کنند، طرز تهیه‌ی خاک را می‌پرسند که چه موقع کود بدهیم یا قارچ‌کش بزنیم.

تغییر فصل و تغییر کار

کار ما سرما و گرما ندارد. هوا سرد باشد یا گرم، ما در فضای باز هستیم. نزدیک عید هم کار ما مثل قبل است و همان هرس‌کاری، کود دادن و سم‌پاشی را انجام می‌دهیم. عمده‌ی کار ما برای بعد از عید است. یکی از تفاوت‌های شغل ما با بقیه این است که فصل به فصل کارمان عوض می‌شود. مثلا برای بهار گل‌ها را از بالاتر می‌زنیم تا ساقه کلفت‌تر شود و برای پاییز جوری آماده‌سازی می‌کنیم تا جان‌دار‌تر شود و بتواند بهتر رشد کند. تابستان بیشتر برای آبیاری و رسیدگی به گل‌های پژمرده است و زمستان هم برای هرس‌کاری، کود دادن و سم‌پاشی. در کل لطافت کارمان زیاد است. فقط گاهی در تابستان و زمان اوج گرما سر و کله‌ی مارها پیدا می‌شود، ولی در کل خطر خاصی وجود ندارد. از شغلم راضی‌ام و اگر به عقب برگردم ترجیح می‌دهم باز هم همین کار را انجام دهم.