https://www.radioezam.com/kJOX/

در ستایش محیط امن اوشن 

تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ | منبع: رادیو عظام
در ستایش محیط امن اوشن 
نرجس آزادیان
کارمند قسمت فروش سازمانی پارک آبی اوشن
 
پارک آبی اوشن یکی از زیرمجموعه‌های هلدینگ عظام در جزیره‌ی کیش است. مجموعه‌ای که شش سال پیش در همین روزها افتتاح شد. نرجس آزادیان از روز اول با پارک آبی همراه بوده و در این مجموعه کار می‌کرده. به بهانه‌ی سالگرد افتتاح اوشن با او به‌عنوان یکی از زنان عظام گفت‌وگو کردیم.

لطفا خودتان را برای ما معرفی کنید؟
نرجس آزادیان هستم. ۳۸ ساله و متاهل. دو دختر ۱۴ و ۱۶ ساله دارم. تحصیلاتم لیسانس مهندسی شیلات و لیسانس حسابداری است. اصالتا شیرازی هستم و حدود ۱۰ سال است که در جزیره‌ی کیش زندگی می‌کنم.
 
از چه سالی در پارک آبی اوشن مشغول به کار شدید؟
سال ۱۳۹۵ به اوشن آمدم. ابتدا در انتظامات کار می‌کردم. اردیبهشت سال ۱۴۰۰ به قسمت فروش آمدم و حدود یک سال در خزانه در قسمت حسابداری و فروش بودم. در حال حاضر در واحد فروش سازمانی و رهبر سیستم کار می‌کنم.
 
در مورد کارتان از شروع تا الان برایمان بگویید؟
اوایل که اوشن افتتاح شد فقط مخصوص آقایان بود. یک ماه در قسمت بازرسی پشت دستگاه ایکس‌ری بودم و کنترل لوازم افراد موقع ورود و خرج را انجام می‌دادم. بعد از افتتاح قسمت خانم‌ها، در بخش انتظامات و بازرسی خانم‌ها بودم. پارک آبی اوشن یک بازرسی در موقع ورود به پارک دارد و یک بازرسی هم بعد از پوشیدن مایو هست که کسی احیانا موبایل و دوربین و مواردی که ممنوع هست را داخل نبرد.
در قسمت خزانه هم حسابداری صندوق‌ها و فروش‌هایی که در پارک باید انجام می‌شد بر عهده‌ی من بود. آن‌ها را تحویل امور مالی می‌دادیم که آن‌جا هم زیرنظر واحد فروش بود. در حال حاضر در فروش سازمانی اگر بخواهیم فروشی داشته باشیم، چه در مبدا چه در جزیره یا ادارات و سازمان‌ها موردی باشد صحبت می‌کنم. اگر بلیتی باید تعریف شود یا تغییر قیمت خاصی باشد، یا طرح تخفیفی باید داده شود در محل حاضر می‌شوم و شرایط را توضیح می‌دهم و لیست را ارائه می‌دهم. واریزی‌ها هم با من است. من مسئول بیمه‌ی خزانه و آژانس سفرساز هم هستم. اوشن یک آژانس گردشگری هم به نام سفرساز دارد که زیر نظر خود پارک است، اگر تغییر قیمتی داشته باشد روی سایت اعمال می‌کنم یا اگر مطلبی باید در سایت تعریف شود کار آن را انجام می‌دهم. در صورتی که همکاران خزانه مشکلی داشته باشند یا گزارش فروش داشته باشند به من می‌گویند تا مشکل برطرف شود. تماس با سازمان‌ها، مصاحبه با نیروی جدید برای استخدام و کارهای سیستمی از قبیل تغییر قیمت و چک کردن پورسانت‌های همکاران هم از دیگر وظایف من در اوشن است.

ساعت و شیفت کاری شما چطور است؟
شروع ساعت کاری ۸ صبح است. هر روز سرکار می‌آیم و فقط جمعه‌ها تعطیل هستم. تعیین روزهای تعطیل در اوشن به عهده‌ی خودمان بود. من هم برای این‌که در کنار خانواده‌ باشم. روز جمعه را انتخاب کردم. ساعت چهار هم پایان روز کاری است. البته بستگی به شرایط دارد. اگر کاری باشد که مجبور به انجام آن باشم اضافه‌تر می‌مانم.
 
تاثیر کار در عظام در روحیه و زندگی‌تان چطور بوده؟
من خودم به شخصه اخلاق و روحیه‌ام طوری هست که دوست دارم در بیرون از خانه کار کنم و با مردم و اجتماع در ارتباط باشم. وقتی در قسمت انتظامات بودم بیشتر با مردم در ارتباط بودم، چون کارم داخل پارک بود و با مهمانانی که به پارک می‌آمدند ارتباط داشتم و کلی اتفاقات جالب را هر روز می‌دیدم. البته چون در انتظامات بودم اصولا همه جبهه خاصی می‌گرفتند اما با روحیه‌ی خوب و بگو و بخند مردم را آرام می‌کردم. ولی از وقتی به قسمت اداری آمده‌ام، آن‌چنان با مردم سروکار ندارم شاید گاهی لازم باشد جای همکارانم مشتری را مجاب کنم یا فرمی پر کنم یا در هنگام استرداد با مردم رو در رو شوم و کارشان را انجام دهم. ولی این که اوشن و عظام چه تاثیری داشته، هر خانمی روحیه‌ی خودش را دارد من هم کار کردن را دوست دارم. گاهی در خانه در سختی بودم و شرایطم طوری بوده که امکان سرکار آمدن نداشتم ولی چون پارک آبی و عظام را دوست داشتم باز هم با همه‌ی سختی‌ها به خودم گفتم باید بروم و ادامه دهم شاید اگر محل کار دیگری بود تا به حال استعفا داده بودم.
 
محیط کاری اوشن چطور است؟
اگر بخواهیم داخل پارک و قسمت انتظامات را حساب کنیم شرایط کاری آن برای یک خانم خیلی خوب و عالی است. محیطش هم همه خانم هستند. نکته‌ی بعدی این‌که ساعت کاری آن گاهی یک روز درمیان و گاهی به صورت نصف روز و پاره‌وقت است، این مورد هم خیلی خوب است. من چهار سال در بخش دیگری بودم‌ وقتی هم به این قسمت آمدم و دیدم مدیرم یک خانم است این را یک امتیاز مثبت دانستم. البته مدیر آقا هم باشد مشکلی نیست ولی خانم بهتر است. (باخنده)
 
اوشن چه امکانی دارد که در آن ماندگار شدید؟
هر کسی هر جایی می‌خواهد سرکار برود اول از او می‌پرسم بیمه می‌شوی یا نه و این برای من خیلی مهم است. مزیتی که پارک آبی دارد این است که از همان روز اول شما را بیمه می‌کند. شما هر جا در جزیره سر کار بروی می‌گویند دو یا سه ماه کار کن تا بیمه شوی. سرویس رفت برگشت و امکانات ناهار و شام هم که داریم. البته من قبلا در محیط مشابهی کار می‌کردم، آن‌جا هر روز سرکار می‌رفتم. ولی در آغاز کارم در اوشن یک روز در میان یا تا ظهر سرکار بودم و این برای من که متاهل بودم شرایط ایده‌آلی بود. من هیچ وقت چالش خاصی به عنوان یک خانم در اوشن نداشتم و همه چیز عالی بوده.
اوشن محیط امنی برای کار کردن خانم‌ها دارد و جایگاه آن طوری است که می‌توانی ارتقای شغلی پیدا کنی. ایرادی در اوشن نمی‌بینم. به نظرم هر کسی دوست دارد در این شرایط کار کند. دوستان زیادی داشتم که متقاضی بودند در قسمت اداری یا داخل پارک کار کنند.
 
به عنوان یک خانم چه فرقی بین زنان و مردان در اوشن می‌بینید؟
در اوشن اصلا فرقی بین زن و مرد نیست. اگر هر شرایط و خدماتی مثل تخفیف، بن، مسابقه، برنامه‌ی رفاهی و… باشد، برای همه یکسان است.
 
روابط بین خانم‌ها و آقایان در اوشن چگونه است؟
در قسمتی که ما هستیم اگر کسی مشکل در زمینه‌ی کاری داشته باشد به همدیگر کمک می‌کنیم. البته هر کس کار خود را به خوبی انجام می‌دهد ولی در کل همه هوای هم را دارند و یک جو صمیمی بین ما برقرار است. 
ما دو قسمت اداری داریم. اداری یک که ما هستیم و کارهای اداری و اجرایی برای پذیرش و فروش و آی‌تی را انجام می‌دهیم. یک اداری دیگر هم داریم که بچه‌های منابع انسانی و مالی و خرید و… هستند. در قسمت اداری با مدیر خود من، چهار خانم هستیم که در کنار آقایان کار می‌کنیم. در اداری دو هم خانم‌ها در کنار آقایان مشغول کار هستند. روابطمان با هم بسیار خوب است.
 
در منزل هم جوابگوی کارهای اداری اوشن هستید؟ از این نظر مشکلی ندارید؟
به عنوان یک خانم متاهل که هم در اوشن و خانه کار می‌کند مشکلی ندارم. واحد فروش یکی از واحدهایی است که همیشه درگیر است. شاید خانه هم تلفن من زنگ بخورد و مرتب بخواهم در مورد کار صحبت کنم و خانواده‌ی من این شرایط را پذیرفته‌اند.
 
چطور در اوشن استخدام شدید؟
تبلیغات را دیدم که اوشن نیرو می‌خواست. فرم استخدام را پر کردم. بعد از یک ماه برای مصاحبه به پارک آمدم. آن موقع پارک هنوز افتتاح نشده بود. حدود یک ماه من برای انتظامات می‌آمدم که پارک را بشناسیم و کلاس‌های آموزشی هم برایمان برگزار شد. یادم می‌آید آقای حسین شیرزادی از رادیو عظام داستان پارک را برای ما تعریف کرد.
 
اوشن چه امکانات آموزشی برای شما فراهم کرده؟
یک کار خیلی عالی اوشن، برنامه‌های آموزش و ارتباط با مشتری است که در آن چگونگی رفتار با افراد را آموزش می‌دهد. من خودم به شخصه از این کلاس‌ها خیلی استفاده می‌کردم. خیلی روی روابط پرسنل با مشتری تاثیر می‌گذاشت. هنوز هم بعضی از این کلاس‌ها برگزار می‌شود. برای من که داخل پارک بودم این کلاس‌ها خیلی عالی بود.
هر سال کلاس‌های آموزشی اطفای حریق بدون استثنا برگزار می‌شود. هر نیروی جدیدی هم که وارد پارک آبی شود باز به او آموزش داده می‌شود. دوره‌های HSE هم برگزار می‌شود.
 
به نظرتان در کارتان موفق بوده‌اید یا نه؟
باید این را از مدیرم بپرسید که موفق بوده‌ام یا نه. از نظر خودم فکر کنم تا حدودی موفق بودم چون مسلما دوست دارم خیلی بهتر از این‌که هستم، باشم.
 
اگر به عقب برگردید باز هم در اوشن کار می‌کنید؟
اگر بدانم که شرایط همین است برمی‌گردم. بعضی از دوستانم بودند که خودشان رفتند ولی الان دوباره پیگیر هستند که برگردند. شرایط اوشن به خصوص برای کسانی که مجرد هستند و از شهرهای دیگر می‌آیند خیلی خوب است چون به آن‌ها اسکان می‌دهند و شرایط اسکان هم خیلی خوب است.
 
در آخر اگر صحبت خاصی دارید بفرمایید؟
از حاج آقا ایروانی کمال تشکر را دارم که این کارآفرینی را انجام دادند، من و بچه‌های دیگر دعاگوی ایشان هستیم که الان چندین نفر سر کار هستند. همچنین از مدیر قسمتی که خودم در آن کار می‌کنم خانم رضاوند هم خیلی تشکر می‌کنم که باعث پیشرفت من شدند.