https://www.radioezam.com/vGwA/

محصولی تولید کردیم که از نظر کیفیت با نمونه‌های اروپایی برابری می‌کند

تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۴۰۱ | منبع: رادیو عظام
محصولی تولید کردیم که از نظر کیفیت با نمونه‌های اروپایی برابری می‌کند
آقای وحید آموزگار
مدیرعامل شرکت پویان صنعت نهاد

کارخانه‌ی پویان صنعت نهاد یکی از کارخانه‌‌های مدرن عظام است که در شهرک صنعتی شمس‌آباد قرار دارد. پویان صنعت اولین و تنها کارخانه‌ی تمام اتوماتیک تولید بلبرینگ در کشور است که همگام با تکنولوژی روز دنیا کار می‌کند، پیش می‌رود و توانسته موفقیت‌های زیادی به دست بیاورد. با آقای وحید آموزگار مدیرعامل این شرکت موفق درباره‌ی وضعیت این روزهای شرکت و چشم‌اندازشان برای آینده گفت‌وگو کردیم.

لطفاً خودتان را معرفی کنید؟
اینجانب وحید آموزگار، متولد ١٣٦٠ افتخار همکاری از ابتدای سال ١٣٩٠ در شرکت پویان صنعت نهاد را دارم. باتوجه به نوع فعالیت کاری و تخصصی که  در گذشته داشتم از همان ابتدا در حوزه بازاریابی و فروش و سپس در  بازرگانی انجام وظیفه کردم  و  از سال ١٣٩٦ به سمت رئیس هیئت مدیره‌ی پویان صنعت منصوب شدم و از فروردین ١٤٠٠ به عنوان مدیرعامل شرکت پویان صنعت نهاد در خدمت گروه معظم عظام هستم.

در مورد تأسیس شرکت پویان صنعت و محصولی که تولید می‌شود کمی برایمان توضیح دهید؟
شرکت پویان صنعت نهاد به اختصار PSN اولین و تنها کارخانه تمام اتوماتیک تولید بیرینگ در ایران و دارای مجهزترین آزمایشگاه تخصصی بیرینگ در کشور است. این شرکت پس از طی چهار سال فاز مطالعاتی در سال ١٣٩١ موفق به راه‌اندازی این کارخانه با مساحت ده هزار متر مربع در شهرک صنعتی شمس آباد شد. 
این شرکت که با اهداف کیفیت، خودکفایی و دانش محوری شروع به فعالیت کرده، توانسته است ضمن اخذ تاییدیه‌های کیفی از سوی شرکت پژو فرانسه، گروه صنعتی ایران خودرو و گروه خودرو سازی سایپا همکاری خود را با خودرو سازان داخلی از اوایل سال ١٣٩١ آغاز نماید. 
همگام بودن با تکنولوژی روز دنیا در زمینه تولید و کنترل کیفیت محصولات از یک سو و از سوی دیگر مدیریت موثر منابع انسانی و استفاده از نیروهای متخصص داخلی این شرکت را مصمم ساخت تا به عنوان یک تولیدکننده داخلی قابل اطمینان در خدمت صنعت کشور قرار گیرد و در نتیجه گام‌های موثری در راستای ساخت و خودکفایی و عمق داخلی‌سازی بردارد.

در سال‌های اخیر شرکت پویان صنعت نهاد در راستای ایجاد اشتغال و بالا بردن ظرفیت تولید کشور و سرلوحه قراردادن کیفیت و افزایش عمق داخلی‌سازی قطعات، با تعداد صد نفر نیروی متخصص در بخش‌های مختلف تولید، کیفیت، آزمایشگاه، تامین، تضمین و خدمات پس از فروش، بازرگانی و مهندسی و برنامه ریزی مشغول به فعالیت است و آرایش و ساختار فوق تولیدی به خود گرفته. البته ما دراین امر در ابتدای راه هستیم و می‌دانیم که تا قله موفقیت مسیر بسیار طولانی و سخت و پر فراز و نشیبی داریم. همچنین به واسطه داخلی‌سازی و عمق داخلی‌سازی هرچه بیشتر محصولات بعضی از فرایندها مانند فورج، خشن تراشی و ماشین‌کاری به شرکت‌های دیگر برون سپاری می‌شود که این امر خود اشتغال غیر مستقیم در داخل کشور را به همراه دارد. شایان ذکر است آموزش و تخصص جزو اهدافی است که واحد منابع انسانی شرکت با توجه به ماموریت‌های شرکت همیشه پیگیر آن بوده و در اولویت برنامه‌ریزی شرکت قرار دارد.

شرکت توانسته با استفاده از خطوط تولید پیشرفته و تمام اتوماتیک خود همگام با تکنولوژی روز و برندهای مطرح دنیا و توان بالای مهندسی ساخت و تولید، محصولات با کیفیت مطابق با استانداردهای بین المللی تولید نماید. از ویژگی‌های بارز خطوط تولید این شرکت می‌توان به مواردی از قبیل قابلیت تست و کنترل صددرصد محصولات در حین تولید، توانایی کالیبره شدن خطوط تولید به صورت اتوماتیک و یکنواختی کیفیت محصولات با توجه به اتوماتیک بودن فرایند تولید اشاره کرد. طراحی و ساخت کارخانه براساس الزامات تخصصی صنعت بیرینگ و قابل رقابت با کارخانه‌های مطرح دنیا صورت گرفته است. ازجمله ویژگی های این کارخانه می‌توان به سالن مونتاژ کاملا تمیز (Clean room) اشاره نمود که با وجود هزینه های بالای ایجاد این فضا، امکان تولید و ارائه محصولات باکیفیت را فراهم ساخته است.
وقتی در مورد بلبرینگ حرف می‌زنیم در عین سادگی ظاهری در مورد یک محصول با تکنولوژی، سختی و حساسیت بالا در ساخت صحبت می‌کنیم، چون در فرآیند ساخت بلبرینگ ما حرف از صدم میکرون می‌زنیم و همین صدم میکرون‌ها هستند که دوام و عمر قطعه و کیفیت ان را تضمین می‌کند. 

محصولی تولید کردیم که از نظر کیفیت با نمونه‌های اروپایی برابری می‌کند

در سال ٩٧ با توجه به چالشهای اقتصادی و رقابت با رقیبان چینی چاره‌ای جز تولید نداشتیم، تصمیم بر آن شد که مرحله سنگ‌زنی را با خطی که خریده بودیم انجام دهیم، با شرکت‌هایی که پایه اولیه این کار محسوب می‌شوند یعنی فورج‌کارها، ماشین‌کار‌ها و شرکت‌هایی که عملیات حرارتی انجام می‌دادند، دانش فنی را تقسیم کردیم، آن‌ها هم در این فرآیند‌ها به ما کمک کردند تا ما توانستیم در مدت شش تا هفت ماه از فاز مطالعاتی و تحقیقاتی بسیار فشرده به فاز تولید برسیم زیرا چاره‌ای جز تولید نداشتیم. چیزی نگذشت که اولین نمونه‌ی محصول داخلی‌سازی شده بلبرینگ توپی چرخ عقب را به ایران‌خودرو ارائه دادیم. محصولی تولید کردیم که از نظر کیفیت با نمونه‌های خارجی  برابری می‌کرد و گاها از بعضی خارجی ها هم باکیفیت تر بود تمامیت تیم پروژه به این اعتقاد و باور رسیدیم  که در ایران هم می‌توانیم بلبرینگ تولید کنیم چون سخت ترین نوع بلبرینگ یعنی از خانواده  بلبرینگ توپی ها رو با عمق 90 در صد در ایران تولید کردیم. 
با این ساخت و خودکفایی و تولید، افق جدیدی به روی پویان صنعت نمایان  شد، حاج اقا ایروانی و حاج اقا میرزایی بر این باور بودند که میشود در ایران یک کارخانه بلبرینگ سازی با هدف تولید و عمق خودکفایی بالا ایجاد کرد بر همین اساس فاز مطالعاتی جدیدی در راستای تجهیز ماشین الات جدید جهت افزایش عمق ساخت داخل و افزایش ظرفیت داخلی سازی شروع شد کمتر از چند ماه از ابتدا  سال 1400 با حمایت تمام عیار حاج عباس اقا ایروانی و حاج اقا میرزایی و پشتیبانی اقای مهندس اهری که انصافا تمام زحمات ما در  پروژه روی دوش ایشان بود چیزی بالغ بر دو و نیم میلیون یورو صرفاً جهت ماشین‌آلات ساخت داخل و عمق ساخت داخل  سرمایه‌گذاری کرده‌ایم، که حدود یک و نیم میلیون یورو را نصب و راه‌اندازی کرده‌ایم و از ان قطعه گرفتیم به همراه تایدیه خودرو ساز و یک میلیون یورو دیگر آن در بهمن ماه توسط مهندسین شرکت پویان صنعت و بدون حضور متخصصین خارجی نصب و راه‌اندازی و افتتاح می‌شود و از آن قطعه ای  می‌گیریم که به افزایش ظرفیت عمق ساخت داخل کمک میکند و ظرفیت این خط به 1.200.000 عدد بلبرینگ توپی اکسل عقب میرسد.یکی از ماشین‌آلاتی که در سال گذشته نصب، راه‌اندازی شد خط سنگ زنی  بلبرینگ اکسل چرخ جلو می باشد که در خانواده‌ی ٤٠٥، ٢٠٦ ، پارس، سمند، دنا مورد استفاده قرار می‌گرفت.
وقتی ما  از ساخت داخل این دو نوع بلبرینگ حرف می‌زنم یعنی ما از  فولاد خام به بلبرینگ می‌رسیم و تمام فرایند هاب ان را در داخل کارخانه و کشور انجام میدهیم  و این کار برای اولین بار در ایران اتفاق افتاده تنها چیزی که از خارج می‌آوریم ساچمه است که حاج آقا ایروانی دستور داده‌اند ساچمه را هم ساخت داخل کنیم و ماشین‌آلات مربوطه را خریداری و ساچمه تولید کنیم. ما توانستیم ٩٠ درصد این دو نوع بلبرینگ را با کیفیت بالا ساخت داخل کنیم.

در صحبت‌های شما شوق و رضایتمندی از این پیشرفت‌ها مشخص است. احساس خود را برای ما بیان کنید؟
من حدود یازده سال است در گروه عظام فعالیت دارم  ولی من در پویان صنعت بزرگ شدم. یک‎جوری می‌شود گفت که من بچه‌ی پویان صنعت هستم برای همین به پویان صنعت، عظام و مارکتی که الان در آن کار می‌کنم تعلق و تعصب خیلی خاصی دارم و برای آن احترام خیلی زیادی قائلم.

چه برنامه‌هایی برای پویان صنعت پیش رو دارید؟
ما در همین مسیر حرکت می‌کنیم و دست از تلاش و کوشش برنمی‌داریم. صحبت‌هایی که عرض کردم بخشی از کار‌های ما است. ما همچنان پرقدرت در مسیر ساخت و خودکفایی و طرح و توسعه حرکت می‌کنیم و پروژه‌های جدیدی را برای بلبرینگ‌سازی روی میز داریم که با موافقت گروه عظام می‌توانیم این‌ها را محقق کنیم. ما چند پروژه‌ی دیگر برای پویان صنعت داریم که سال دیگر قطعاً وارد آن پروژه‌ها خواهیم شد، در شش ماهه‌ی دوم کارخانه‌ی پویان صنعت دیدنی خواهد شد، هرچند که در حال حاضر نیز بسیار دیدنی است، من به جرات می‌توانم بگویم که ما نمونه‌ی پویان صنعت را در ایران و خاورمیانه نداریم، و به این زودی‌ها هم کسی نمی‌تواند مثل گروه عظام در صنعت بلبرینگ این‌گونه کار و سرمایه‌گذاری کند.

چشم‌انداز شما در مورد آینده‌ی هلدینگ عظام و پویان صنعت در سال 1414 چیست؟
تیم پویان صنعت خیلی جوان و خوب است، ما سختی کشیدیم تا این تیم را جمع کردیم. این تیم یک تیم غربال شده از بچه‌هایی است که قبلاً در این شرکت اشتغال داشتند و نفرات جدیدی که به سیستم اضافه کرده‌ایم. تا به حال پویان صنعت چنین تیم قوی از لحاظ دانش فنی، تکنولوژی و بحث‌های مدیریتی به خود ندیده.
با توجه به اعتمادی که گروه عظام به تیم پویان صنعت و پروژه های اتی و فاز‌های طرح و توسعه‌ی داشته، ٢٤٠٠٠ متر دیگر زمین در کنار پویان صنعت در اختیار ما گذاشته‌اند، حدود ١٦٠٠٠ متر سوله، که در حال حاضر تیم عمرانی گروه عظام داخل آن کار می‌کند و در حال ساخت و ساز هستند. این کارخانه کلاً به پویان صنعت اختصاص داده شده. در آینده‌ی بسیار نزدیک در مورد پویان صنعت ٣٤٠٠٠ متری حرف می‌زنیم، برنامه و چشم‌انداز ما برای پویان صنعت این است که طراح بلبرینگ شویم و در منطقه حرفی برای گفتن داشته باشیم. شک نکنید تا دو سه سال آینده یکی از صادرکننده‌های خوب ایران خواهیم بود، چون به صادرات خیلی فکر می‌کنیم و اهمیت می‌دهیم و برای آن برنامه داریم. فاز مطالعاتی این کار از یک سال پیش شروع شده، یک سری بلبرینگ را بررسی می‌کنیم و بازار آن را در کشور همسایه می‌سنجیم، خیلی از همکاران هلدینگ که در حوزه‌ی صادرات کار می‌کنند به ما کمک می‌دهند ولی ‌آن‌قدر این بازار در ایران وسعت دارد که هرچه کنیم کم بوده. ما در آینده‌ی نزدیک برای ساخت بلبرینگ‌های صنعتی پرمصرف پروژه تعریف کرده و به صادرات فکر می‌کنیم.

غیر از کارخانه جای دیگری هم فعالیت می‌کنید؟
چون در حوزه‌ی خودرو فعالیت دارم، ترجیحم بر این است که جا‌هایی مثل وزارتخانه و اداره‌های مربوطه حضور پیدا کنم. تقریباً در هفته سه روز کارخانه هستم، به ساپکو و ایساکو و سایپا سر می‌زنم و با مشتریانم ملاقات می‌کنم، یکی از محاسن تیمی که در پویان صنعت کار می‌کنند این است که مارکت و بازار و بازاریابی و فروش  را خوب می‌شناسند و با چالش های ان به خوبی اشناست  و ما مستقیماً وارد عمل می‌شویم.

در آخر اگر صحبت خاصی هست بفرمایید؟
از اینکه فرصتی به بنده دادید تا گوشه ای از دستاورد های تیم پویان را پرزنت کنم بسیار ممنونم.