https://www.radioezam.com/kXx8/

چون صنعت را دوست دارم وارد عظام شدم

تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۴۰۱ | منبع: رادیو عظام
چون صنعت را دوست دارم وارد عظام شدم
زهرا برادران
از پرسنل فرآوری و ساخت

زهرا برادران یکی از زنان موفق عظام است که دکترای شیمی خود را از سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران وابسته به وزارت علوم گرفته است. او در حال حاضر در شرکت فرآوری و ساخت از زیرمجموعه‌های هلدینگ عظام و در واحد تأمین مشغول به کار است. گفت‌وگوی رادیو عظام با خانم برادران را در ادامه می‌خوانید.

لطفاً خودتان را برای مخاطبان رادیو عظام معرفی کنید؟
زهرا برادران هستم، متولد سال شصت و یک. چهل سال دارم. متاهل هستم و یک دختر هجده ساله دارم، تحصیلاتم هم دکترای شیمی است.

در چه واحدی از عظام مشغول به کار هستید؟
من کار خود را در اردیبهشت ۱۴۰۱ با عظام شروع کردم و حدود هشت ماه است که در واحد تأمین شرکت فرآوری و ساخت کارشناش تأمین مواد شیمیایی هستم.

قبل از عظام هم جای دیگری مشغول به کار بودید؟
قبل از عظام در یک شرکت دانش‌بنیان کار می‌کردم.

ساعت و برنامه کاری شما چطور است؟
ساعت کاری ما از هشت صبح شروع می‌شود. از قبل به ما گفته شده که در این ماه چقدر مواد احتیاج داریم. آن‌هایی که سفارش گذاشته باشند برای ارسالش پیگیری می‌کنیم. آن‌هایی هم که سفارش نداشته باشیم سفارش می‌گذاریم. یک سری خرید‌هایمان پیش‌فاکتوری و قراردادی است. برای خرید‌های پیش‌فاکتوری احتیاج داریم از چند جای مختلف استعلام بگیریم که با بهترین قیمت خرید کنیم. بعضی اوقات مشکلاتی پیش می‌آید که تأمین‌کننده نامه‌ای را می‌خواهد و یا یک قیمتی تأمین‌کننده می‌دهد که کمیته‌ی آنالیز ما قیمت آن را قبول نمی‌کند. چالش‌های این گونه‌ای پیش آمده و متوجه گذر زمان نمی‌شویم چون کار یک مقداری زیاد است.
شیفت کاری شما چگونه است؟
شیفت کاری من هر روز است ولی آقایان بیشتر می‌آیند که اضافه کاری حساب می‌شود.

به عنوان یک خانم ماموریت‌های خارج از تهران هم می‌روید؟
به رشت، قم و اشتهارد برای ماموریت رفتم و همچنین به کارخانه‌ی یکی از تأمین‌کننده‌ها سر زدم.

در ماموریت خود چه کار‌هایی انجام دادید؟
مثلاً در ماموریتی که قم رفته بودیم دیدیم پرسنل چه مواد اولیه‌ای استفاده می‌کنند و آنالیز قیمت کردیم. در بازدیدها مواد و ابزار را دیده و گزارش می‌گیریم. البته بیشتر ماموریت‌های ما با همکاران واحد آنالیز است. هم آن‌ها می‌آیند هم ما می‌رویم. اگر مشکلی هم باشد با واتساپ، ‌ایمیل و یا تلفن دائماً با همکاران برنامه‌ریزی یا همکاران انبار یا واحد مالی ارتباط می‌گیریم.

به عنوان یک خانم متاهل کار برای شما مشکل نبود؟
اوایل چون به کار آشنا نبودم، کارم روی شرایط خانواده تأثیر داشت، ولی الان بهتر شده. حتی در خرید برای منزل نگاه می‌کنم که با قیمت مناسب‌تر خرید کنم. حالا دیگر کار‌های خانه و شرکت را می‌توانم تفکیک کنم.

فضای کاری‌تان چطور است؟
فضای کاری واحد ما پر انرژی و شاد است. غیر از بعضی روز‌ها که چالش‌های کاری داریم، بقیه روز‌های کاری یک فضای شاد و دوستانه داریم.

رابطه‌ی همکارانتان با شما چطور است؟
در واحد ما روابط دوستانه‌ای با هم داریم. مخصوصاً اوایل شروع کارم، همکاران کمک می‌کردند. کم‌کم راه و چاه کار دستم آمده.

عظام چه امکاناتی داشته که شما را جذب خود کرده؟
کار کردن در صنعت را خیلی دوست دارم. من قبلا در یک شرکت دانش‌بنیان کار می‌کردم اما چون علاقه‌ی زیادی به صنعت دارم از این قسمت وارد عظام شدم و دوست دارم بیشتر در کار‌های تحقیقاتی وارد بشوم.

به عنوان یک خانم وقتی وارد عظام شدید، چالش خاصی داشتید یا خیر؟
اوایل کار چالش‌مان سنگینی کار بود ولی الان خدا را شکر کم کم مسلط شدم. خانم و آقا هم ندارد و همه درگیر آن هستیم. هر چه بیشتر به جلو می‌رویم، بیشتر با فضا آشنا می‌شوم و چالش‌ها کمتر می‌شود.

این‌ دغدغه‌ و تلاش‌های مدیران هلدینگ که به‌دنبال بهبود شرایط زنان در محیط کار هستند، برای شما محسوس است؟
بله. احساس می‌کنم خود خانم مهندس ایروانی نگاه ویژه‌ای به خانم‌ها دارند، با خانم‌های مدیر روابط بهتری دارند و چشم‌انداز‌شان این است که بیشتر از خانم‌ها استفاده کنند.

به عنوان یک خانم در عظام خودتان را موفق می‌دانید؟
هنوز زود است که بخواهم قضاوت کنم. احساس می‌کنم زمان بیشتری لازم است که بتوانم بگویم موفق هستم یا خیر.

با عظام چگونه آشنا شدید؟
از طریق یکی از دوستانم که با عظام و خانم ایروانی دوست بودند.

آیا به کاری که انجام می‌دهید علاقمند هستید؟
به کارم علاقمندم. چالش‌های جالبی دارد و کار یکنواختی نیست. هر روز یک چالش جدید است. وقتی که این چالش را حل می‌کنی از خودت راضی می‌شوی و می‌گویی این کار هم انجام شد.

چه تفاوتی بین هلدینگ عظام و جایی که قبلاً کار می‌کردید می‌بینید؟
تفاوت عظام با جای قبلی که کار می‌کردم از زمین تا آسمان است. فضای جای قبل تحقیقاتی و آزمایشگاهی بود. محیط کاری خلوت بود و فضا تقریباً خشک بود. اما الان در عظام با این که باید یک بیس علمی برای تأمین داشته باشیم ولی وظایف به آن صورت تحقیقاتی نیست. در عوض این‌جا چالش‌های بیشتری داریم. آن‌جا به عنوان پرسنل تیم تحقیقات وارد چالش نمی‌شدیم، فرمول ارائه می‌دادیم و حل مشکلات با بخش بازرگانی بود.

به عنوان یک خانم کار‌های بین زنان و مردان در عظام فرق دارد؟
خیلی فرق ندارد. چون در عظام خانم و آقا هم‌سطح هستند، البته محیط کار قبلی هم همین‌طور بود. شاید بشود گفت چون ساعت کار این جا بیشتر است با کار‌های خانه از نظر محیط کاری فرقی ندارد.

و در آخر اگر صحبتی است بفرمایید.
به‌امید خدا در بازه‌های زمانی طولانی‌تر بیشتر با مشکلات آشنا می‌شوم و نظر می‌دهم. در حال حاضر همه چیز خدا را شکر خوب است.