https://www.radioezam.com/P3AI/

دوست داریم خارج از عظام پروژه بگیریم

تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۴۰۱ | منبع: رادیو عظام
دوست داریم خارج از عظام پروژه بگیریم
مهرداد تاجیک
مدیرعامل شرکت طرح و توسعه‌ی عظام

شرکت طرح و توسعه‌ی عظام در سال ۱۳۸۹ به منظور طراحی مهندسی تامین مواد، مصالح، تجهیزات، تاسیسات، عملیات ساختمانی، عملیات نصب و راه‌اندازی، برنامه‌ریزی و بهره‌برداری، مشارکت و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های صنعتی گروه قطعات خودرو عظام تاسیس شد. این شرکت در سال ۱۳۸۹ شکل گرفت و تا سال ۱۳۹۴ فعال بود و پس از مدتی غیرفعال بودن در سال ۱۳۹۹ به دلیل ازدیاد کار و نیاز مجدد تشکیل و راه‌اندازی شد. این مجموعه این روزها حدودا ۱۱۰ نفر کارمند دارد. برای آشنایی بیشتر با شرکت طرح و توسعه‌ی عظام با آقای مهرداد تاجیک گفت‌وگو کردیم. مهرداد تاجیک ۳۹ ساله و فوق‌لیسانس مهندسی عمران مدیریت ساخت از دانشگاه امیرکبیر است. او از سال ۱۳۸۸ همکاری خود را با عظام آغاز کرد و از سال ۱۳۹۹ به مدیرعاملی شرکت طرح و توسعه منصوب شد. ایشان در دوره‌ی کاری خود در عظام بیشتر درگیر کارهای اجرایی بوده است تا طراحی.

چه پروژه‌هایی در عظام در دست داشتید؟
پروژه‌هایی مثل شمس‌آباد، طه و پویان صنعت، پروژه‌ی پارک آبی اوشن کیش، پروژه‌ی فرآوری و ساخت و پایاکلاچ رشت، فراکلون، پویان صنعت، شورآباد، پروژه‌ی کاسپین در منطقه‌ی آزاد انزلی، پروژه‌ی فراکلون، پروژه‌های دیگر اهواز و کیش برای شرکت دانا انرژی، در خرمشهر پروژه‌ی فیاکو و در اصفهان پایاذوب، پایانوین قطعه‌ی جی، عامری‌های کاشان و قسمت جدید کافه عامری‌ها که در حال ساخت است، پویان‌صنعت، استام‌صنعت، سازه سیم اشتهارد و… . بعضی از این پروژه‌ها به اتمام رسیده و بعضی در حال انجام است.

آقای تاجیک چه ایده و برنامه‌ای برای آینده دارید و چه کارهایی انجام می‌دهید؟
دوست داریم در آینده کارهای خارج از عظام بگیریم، ولی امیدوارم زمانش را داشته باشیم چون تعداد کارهایی که در عظام است زیاد و به سختی به آن می‌رسیم. عمده مشکل ما زمان است. اگر کاری نیاز به سرمایه‌گذاری داشته باشد، جذب سرمایه‌اش هم باید انجام شود ولی بحث اصلی مشکل زمان است که خیلی سمت کارهای خارج از عظام نمی‌توانیم برویم. البته کار در اهواز تقریبا خارج از عظام است.

چه چالش‌هایی در مورد احداث پروژه‌ها وجود دارد یا ممکن است پیش بیاید؟
عمده چالش‌ها زمانی است که یک پروژه اجرا می‌شود. در شروع کار به بهره‌بردار یا کارفرما فرم بهره‌برداری برای اعلام کردن نیازها داده می‌شود و بر اساس نیازها طراحی را انجام می‌دهیم. مشکل عمده این‌جاست؛ ممکن است بهره‌بردار اطلاعات اولیه نداشته باشد و فرم را پر کند. ما طبق فرمی که داده شده جلو می‌رویم. اما ممکن است به مرور دانش آن‌ها درباره‌ی آن موضوع کامل‌تر شود و به ما انتقال دهند که این‌جا یک سری تغییرات در کار ایجاد می‌شود. تغییر در کار باعث تحمیل هزینه و زمان اضافه به پروژه می‌شود. بزرگترین چالش ما این است.
یا مثلا مدیری داریم که برای دو ماه دیگر سوله‌ی سه هزار متری می‌خواهد. ساخت یک سوله‌ی سه هزار متری را دو ماهه نمی‌شود اجرا کرد. این کار پنج تا شش ماه زمان می‌خواهد. این مشکل را هم داریم. کسانی که در کارخانه‌ها هستند یک مقدار دیر تصمیم می‌گیرند و این باعث می‌شود که کارهای ما همیشه تحت فشار باشد.


دوست داریم خارج از عظام پروژه بگیریم

با توجه به فصل و تغییرات جوی مشکلی در انجام پروژه ایجاد می‌شود یا نه؟
تاثیر دارد ولی آنقدر مشهود نیست مثلا در رشت سرعت کار در داخل سالن در زمستان و تابستان فرق ندارد و کارهایی که در محوطه‌ی بیرون است سعی می‌شود با برنامه‌ریزی در فصولی انجام شود که بارندگی نداشته باشیم. کارهای در محوطه بیرونی در تابستان و بهار انجام می‌شود که مدیریت این وضعیت با برنامه‌ریزی قابل حل است.

به نظر شما از زمانی که طرح و توسعه کار خود را شروع کرده تا الان چقدر تغییرات داشته؟
در گرفتن پروژه خیلی پیشرفت داشتیم. به نسبت تعداد نفراتی که داریم، به نظر من سرانه‌ی نفرات با کارهایی که در حال انجام هستند، قابل قبول است. ضمن این‌که معتقدم کارهایی که طرف طرح و توسعه می‌آید باید با اولویت یک باشد. یعنی هر کاری به ما سپرده می‌شود اولویت است و اگر این اولویت‌بندی باشد کار به خوبی انجام می‌گیرد.

چشم انداز شما از عظام در سال 1414 چگونه است؟
تصور می‌کنم تا آن زمان کارهای ساختمانی تمام شده باشد. حدس می‌زنم عظام یک شهرک صنعتی زده که در حال ساخت قطعات خودرو است و در مجاورت این شهرک صنعتی یک شهرک مسکونی هم احداث کرده. تا آن موقع تعداد نیروها فزایش قابل توجهی دارد که با خانواده‌های خود تعداد نفرات بالایی را تشکیل می‌دهند. امیدوارم در این شهرک تاسیسات شهری مثل مدرسه، شهربازی، استخر، باشگاه ورزشی و… وجود داشته باشد. یعنی بچه‌های عظام فقط برای مسافرت از این شهرک خارج می‌شوند.

در آخر اگر صحبت خاصی دارید بفرمایید؟
مصطفی ایروانی خیلی برای عظام زحمت کشیده و در این بازه‌ی دوازده سیزده ساله که من در خدمت عظام بودم واقعا شاهد بودم که خدمات بزرگی برای عظام انجام داده‌اند. امیدوارم با همین فرمان و ایده‌ای که در ذهن من است جلو برویم. شهرک صنعتی یک کار بزرگی است. حاج آقا مصطفی هم همیشه سلامت باشد و ما در کنارشان باشیم و کارها به خوبی انجام شود، کارخانه‌ها از این‌که هست بزرگتر شود و جوان‌ها همه سر کار بروند.