در عظام آرامش روانی بیشتری دارم 

تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۴۰۱ | منبع: رادیو عظام
در عظام آرامش روانی بیشتری دارم 
شهاب مرادی
مدیر منابع انسانی گروه مدیریت بازار

شهاب مرادی لیسانس مهندسی صنعت و معدن، فوق‌لیسانس مدیریت اجرایی با گرایش منابع انسانی، فوق لیسانس مدیریت دولتی گرایش منابع انسانی و همچنین دکترای مدیریت منابع انسانی از دانشگاه تهران است. او تجربه‌ی بیست ساله‌ی مدیریت منابع انسانی در شرکت‌های مختلف را دارد و با این سابقه‌ی تحصیلی و اجرایی از سال ۱۴۰۰ به عنوان مدیر منابع انسانی مدیریت بازار مشغول به کار شده است. با دکتر مرادی درباره‌ی کارهایشان در گروه مدیریت بازار گفت‌وگو کردیم.
لطفا خودتان را معرفی کنید؟ 
شهاب مرادی هستم، مدیر منابع انسانی مدیریت بازار. چهل و هفت سال دارم، متاهل هستم و دارای دو فرزند دختر و پسر. 
 توضیح مختصری در مورد گروه مدیریت بازار بفرمایید؟
چهار شرکت زیرمجموعه‌ی گروه مدیریت بازار است. شرکت قطعات یدکی نشان، شرکت رادمان یدک اروند، شرکت فیاکو در خرمشهر، دفتر مرکزی در ساختمان آرژانتین  و شرکت عظام آنلاین که در پنج سایت اصلی مشغول به کار هستند. دو فروشگاه هم داریم که زیر مجموعه‌ی عظام آنلاین هستند. 
وظیفه‌ی شما به عنوان مدیر منابع انسانی در گروه مدیریت بازار چیست؟
کلیه‌ی امور جاری کارکنان از قبل از استخدام تا پایان کار. قبل از این‌که کسی استخدام شود باید به عنوان منابع انسانی نیازسنجی انجام دهیم و پس از آن مجوز داده شود و بعد به سراغ جذب نیرو برویم. بعد از جذب نیرو آموزش‌های بدو ورود را داریم و بعد از آن جانمایی و این‌که در کدام قسمت کار کند. چه بحث تولیدی باشد و چه بحث اداری. اگر از استخدام‌شدگان تولیدی باشند باید موقعیت شغلی آن‌ها مشخص شود و توسط مدیر مربوطه توجیه شوند. ساعت کار و امکانات و بحث بیمه و حقوق و مزایا و گرید شغلی طبق استاندارد حکم حقوقی تعیین می‌شود. در زمانی که بچه‌ها کار می‌کنند بحث نگهداشت مثل آموزشی و امور رفاهی، وعده‌های غذایی، نیمچاشت‌ها، وام‌ها و پاداش‌هایی که طبق عملکرد داده می‌شود نیز از کارهایی هست که منابع انسانی انجام می‌دهد. هر شش ماه ارزیابی عملکرد داریم و بر اساس آن شرکت محاسبه کرده و پاداش‌ها تعلق می‌گیرد. هر سه ماه ارزاقی تعلق می‌گیرد که پرداخت می‌شود. به دانش‌آموزان ممتاز هدیه می‌دهیم. در آغاز شروع مدارس و دانشگاه‌ها کمک هزینه‌ی تحصیلی نیز پرداخت می‌شود. در حین کار بر اساس مدارک تحصیلی و پست‌های سازمانی پرسنل ارتقا پیدا می‌کنند و گاهی از کارگر به سرپرست، از سرپرست به کارمند، از کارمند به کارشناس و از کارشناس به رییس و مدیر ارتقا می‌یابند. طی سال عملکرد پرسنل را ارزیابی می‌کنیم و با توجه به جایگاه خالی سازمانی افرادی را که عملکرد خوبی داشته باشند ارتقا می‌دهیم و به کسانی که نزدیک به بازنشستگی هستند کمک می‌کنیم رشد کنند. یک سری از دوستان هم در حین کار ممکن است از شرکت جدا شوند که تسویه حساب می‌کنیم. علاوه بر این‌ها در این مدت برنامه‌ی رادیو عظام مدرسه را برای رادمان و نشان اجرا کردیم و فرزندان پرسنل با محل کار پدر آشنا شدند. در مورد غذای بچه‌ها نظرسنجی کردیم. ورزش را فعال کردیم. در خرمشهر و تهران مسابقات داخلی برگزار کردیم. برنامه‌ی پیاده‌روی برای مدیران و خانواده‌هایشان تدارک دیدیم تا از نظر جسمی و روحی حالشان خوب باشد.  
در حوزه‌ی مسئولیت اجتماعی، در بحث صرفه‌جویی و محیط‌زیست و همین طور استخدام بانوان و توان‌یابان هم فعال هستیم. گروه مدیریت بازار بیشترین تعداد توان‌یاب را در پرسنل خود دارد که  حدود ۳۵ نفر از ۴۵۰ نفر پرسنل را تشکیل می‌دهند. 

در عظام آرامش روانی بیشتری دارم 

به نظر شما هلدینگ عظام بهتر است یا جاهایی که قبلا مشغول به کار بودید؟
قطعا عظام. کار این‌جا نسبت به کار قبلی بسیار سنگین‌تر است. چون مدیریت کردن همزمان چهار شرکت سخت است. به صورت استاندارد باید پنج نفر باشیم ولی ما سه نفر هستیم. با این حال این‌جا آرامش روانی خیلی بیشتری دارم و با این‌که کار بسیار گسترده است با فراغ بال بیشتری کار می‌کنم. خیلی خوشحالم از این‌که در خدمت گروه عظام هستم مخصوصا وقتی که مدیریت بسیار خوب این‌جا را می‌بینم. در عظام دوستان خوبی پیدا کردم. 
علت آرامشی که در کار دارید چیست؟
مدیریت بسیار خوب سهامدار شرکت آقای عباس ایروانی، مدیرعاملی بسیار عالی آقای میرزایی، مدیرعاملی گروه خودمان آقای مهندس چیوایی که کار کردن با ایشان واقعا لذت‌بخش است و آدم را خسته و فرسوده نمی‌کند و روش بسیار خوبی برای کار کردن دارند. در حوزه‌ی منابع انسانی کار کردن با دکتر حکیمی معاون منابع انسانی و گروهشان لذت‌بخش است. همکار و همدل هستند و همیشه و در موقعی که مشکلی باشد، با راهکارهای مفید و مشورت مسئله حل می‌شود. هیچ وقت حرف خودرای بودن در میان نیست و فضای فکری خوبی در این سیستم هست که شروع صبح و آغاز کار لذت‌بخش می‌شود.
چطور با عظام آشنا شدید؟
قبلا یک سری همکاری‌های دور با عظام داشتم و ارتباط ایجاد شد، در همایش‌هایی که حضور داشتم با دوستان هلدینگ عظام صحبت کردیم. جلساتی برگزار شد و همکاری خود را شروع کردم.
از بهترین و زیباترین روزهای کاری خود برایمان تعریف کنید؟ 
روزی که کلاس‌های رادیو عظام مدرسه در گروه مدیریت بازار تشکیل شد، لذت و شوق و ذوقی که بچه‌ها در کنار هم داشتند خیلی زیبا بود. من به بچه‌ها علاقه زیادی دارم. هدایایی که به آن‌ها داده شد و برق چشمان بچه‌ها واقعا برای من شیرین و دل‌چسب و لذت‌بخش بود. 
چه اتفاقی برای شما در عظام دلچسب است؟ 
 این‌که می‌بینم یکی از پرسنل شرکت ارتقا و رشد پیدا می‌کند و خوشحال است، من هم به شدت لذت می‌برم. امسال دو نفر از کارگران خدمات شرکت که توانایی بالایی هم داشتند ارتقا پیدا کردند. یکی از آن‌ها خودش را به مقطع کارشناس فروش رساند و دیگری هم با توجه به توانمندی به کارمند تحقیقات بازار ارتقا پیدا کرد. 
در آخر اگر صحبت خاصی هست بفرمایید.
تشکر از بنیانگذار هلدینگ عظام حاج عباس ایروانی، بابت حسن‌نیت و دل بزرگی که دارند و کارآفرینی که انجام دادند و می‌دهند. تشکر از آقای میرزایی که دلسوز و با درایت هستند. از آقای چیوایی که برای پرسنل خود مانند پدر هستند و آقای حکیمی که همیشه در کنارمان هستند.